Od určitého věku se zapojíš do řad sexuálně aktivních dívek a tou dobou ti na ramena spadne spousta zodpovědnosti.

avatar

Lucie Rothanzlová
Blogerka a autorka magazínu Proslecny.cz.

Od určitého věku se zapojíš do řad sexuálně aktivních dívek a tou dobou ti na ramena spadne spousta zodpovědnosti. Možná ti to tak nepřijde, ale to ty se musíš postarat o dostatečnou ochranu nejen před pohlavně přenosnými chorobami, ale také před tím, aby ses nedostala do jiného stavu, těhotenství totiž může potkat každou z nás, v jakémkoliv věku a pokud si chceš být jistá, že zatím nejsi v tomto „požehnaném stavu“, měla bys znát možnost zvanou těhotenské testy.

Chceš zjistit, zda-li nejsi těhotná? Stačí si udělat těhotenský test! Víš ale, jak ho správně použít?

Chceš zjistit, zda-li nejsi těhotná? Stačí si udělat těhotenský test! Víš ale, jak ho správně použít?

Jak těhotenský test funguje?

Těhotenský test sleduje hladinu hormonu HCG v krvi, což je hormon, který se vyskytuje v těle při těhotenství a je přítomen i v moči ženy. I proto se těhotenské testy dělají za pomocí moči, nejlépe té ranní, v které je možno HCG zjistit nejpravděpodobněji, ale v dnešních pokročilých metodách a testech, už není nutnost používat ranní moč. Hladina tohoto hormonu v těhotenství stoupá, a proto jsou těhotenské testy spolehlivější až nějakou dobu po otěhotnění.

Krok za krokem

V každém testu je příbalový leták, který by sis měla pečlivě přečíst a informovat se o tom, jak test použít. U většiny testů je nutno papírek ponořit do tvé moči a přibližně 3 minuty čekat – pokud se objeví jeden proužek, je test funkční a ty nejsi těhotná a pokud se objeví dva proužku, test signalizuje, že jsi v jiném stavu. V takovém případě si urychleně zajdi na gynekologii.

Žádný strach z nákupu

Těhotenský test můžeš koupit primárně v lékárnách, kde ti i ochotné lékárnice mohou pomoci vybrat ten nejvhodnější. Nemusíš mít žádný strach z toho si do lékárny zajít, protože prodej těhotenských testů není věkově omezen, nikdo po tobě nebude chtít žádný průkaz totožnosti a už vůbec by se tě nikdo neměl na nic vyptávat. Naopak by ti měli zodpovědět všechny tvé otázky a ve výběru ti pomoci.Těhotenských testů je doopravdy velké množství a ty si můžeš vybrat dle ceny. Pohybují se okolo 30 – 200 Kč a každý je tak trošku jiný. V některých baleních najdeš testy dva, kvůli spolehlivosti, záleží na tobě, jakou variantu zvolíš.

Menstruace se nedostavila

Těhotenský test je nejspolehlivější tehdy, kdy se ti nedostavila očekávaná menstruace. Je hloupost po nechráněném pohlavním styku (či jiných nehodách) si hned další den dělat těhotenský test a být v klidu – to ještě hormon v krvi nemáš a na určování gravidity je to dost brzy. Test je tedy nejvhodnější udělat si až po vynechané menstruaci a pokud chceš mít jistotu, klidně si udělej testy dva. Nikdy bys ale neměla zapomínat na spolehlivou a vhodnou ochranu před otěhotněním a zbytečně neriskovat.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Nicola

  Daniella
  Přesně tak :) já ale ze zdravotního hlediska nemůžu brát antikoncepci a bohužel když praskne kondom, tak radši Escapelle než mimčo :) Já jsem menstruaci po Escapelle dostala normálně v očekávaném čase a žádné jiné problémy nepozoruju, ani mi po užití (vzala jsme si ji po 24 hodinách od nehody) nebylo špatně :) ale neříkám že je to dobré řešení, pokud může holka brát prášky pravidelně, tak ať si je bere (kámoška po nich skončila v nemocnici, já málem taky, dále to způsobuje hodně velký problémy, ale to už máš jedno)

 • Daniella

  Nicola
  Spíš je nejlepší se dostatečně chránit :) Pak nemusíš mít obavy a můžu ti říct že Postinor je pro mě opravdu to poslední řešení. Jestli ti nevadí, že si po tom příšerně rozhážeš cyklus, že můžeš pak menstruovat třeba i měsíc v kuse, a zaděláš si s tím na zdravotní problémy tak jako já, tak si pro ten postinor klidně běžte. Ale pokud vím tak se může brát max do 72 hodin po nechráněném styku a jen tak pro jistotu si vzít postinor je sice jistota, že těhotné nebudete ale třeba jste si ho vzali úplně pro nic za nic :) Takže Postinor NIKDY VÍC!!!

 • Veronika Jasmine

  ještě bych klidně dodala že s tou menstuací,nemusí měsíc čekat než zjistí že jí nemají,těhotenský test se dělá nejdříve po 10 dnech,nejlépe však po 14 dnech .)

 • http://batty-ladys.blog.cz/ Haaanííík-Batty Lady

  Další super článek Mers! :)

 • Nicola

  Nejlepší je po takové “nehodě” letět hned pro Postinor nebo Escapelle, ne čekat na to jak výjde těhotenský test :)