Dnes je líbání bráno rozhodně za erotický prvek našeho života. Přesto se o tom v odborných publikacích ani tak nepíše. Má to snad své důvody? Pojďme to rozlousknout!

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Líbání není jen intimní projev

Už fráze „Polib mi prdel“ je důkazem, že ne vždy se polibek bere jako projev dvou milenců. Může to být i symbol pohrdání. Třeba některé mafie mají polibek smrti. Ale je to i přátelský projev – polibek na tvář nebo na čelo. Malé děti zase vyžadují polibek na místa, která si poraní. Berou tak foukání a pusinkování jako ozdravnou léčbu. Ale také to může symbolizovat zcela něco jiného, jako třeba štěstí (polibek kostky, karty nebo peněz). Jenže na druhou stranu prostitutky raději provozují orální sex, ale líbání na rty odmítají, protože to považují za příliš intimní. Jak to tedy je?!

Velká pravda o líbání
Polibek není jen intimní projev.

Informační nedostatky

O líbání se poprvé začalo psát 1000 let před Kristem. Přesto těch důkazů je až příliš málo. Dnes jsou ale polibky úplně všude kolem nás. Ale jsou i místa, kde je to považované za hrubé porušení morálky. Jako třeba různé asijské kultury, kde to musíte s líbáním vydržet až do soukromí. Na světě se jako lidé líbají vlastně pouze šimpanzi. Ale jen jeden konkrétní druh šimpanzů (bonobo) se líbá vášnivě. Ostatní živočichové se snaží spíše snížit nějaké sociální napětí.

Proč se tedy líbáme?

Některé teorie se vrací až k období kojence, kdy je naší slastí především kojení. Rty ale i v dospělosti obsahují velké množství nervů, které po jejich stimulaci dokážou zaktivovat velkou část mozku. Jiné teorie se přibližují k nosu. Tím totiž vnímáme feromony a nám příjemné vůně. Rty byly tak blízko, že se místo čichání u lidí lepším zvykem stalo líbání. A další teorie se zabývá žvýkáním potravy mladému dítěti. Lidé si tak navykly na kontakt úst druhého. Zatím žádná romantika, že?

Velká pravda o líbání
Má líbání něco společného s kojením dítěte?

Ale ta vášeň tam přeci je!

Líbání uvolňuje spoustu látek, které nám zkrátka dělají dobře. Tak třeba serotonin se podílí na zvýšení sexuální touhy a dopamin nám při tom ještě zvládá zvedat náladu. Navíc se v mozku zvyšuje hladina hormonu oxytocinu, který příjemně snižuje stresové napětí. Dalšími kladnými výsledky je snížení krevního tlaku a úzkosti. No není tohle slastný a dobrý důvod proč se líbat?

Kdo se líbá nejraději?

Studie dokázaly, že ženy se líbají raději než muži. Ženy se totiž rády líbají před sexem, ale i během něj i po něm. Zatímco muži polibkem sex rádi zahajují, ale poté ho tolik nevyžadují. Důvodem je testosteron, který vzbuzuje sexuální touhu. Muži jsou jím nabažení, ženy však ani tolik ne. S určitostí to ale nejde říct. Jelikož každý jsme jiný a tak je i toto velmi individuální. Někoho polibek neskutečně vzruší, jiný pro to potřebuje velkou dávku vášně.

Pozor, špatné líbání vede k rozchodu!

Další průzkumy ale také dokázaly, že jak pro ženy tak muže je důležité, aby partner/ka uměli líbat. Je to jeden z jejich požadavků k dobrému vztahu. Takže holky pozor hlavně na svěží dech a čisté zuby. V dotaznících se ale také u požadavků příjemných polibků objevily i jemné rty, vášeň při líbání a správné dýchání. Většina lidí upřednostňuje start pouze se rty a až později jazykem. Takže se do toho opřete, až když svojí polovičku správně nažhavíte. Ale i tak záleží na délce vztahu, momentu i lidech. Jak je pro tebe polibek důležitý?

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář