Láska bez hádek je jako páv bez per. To je sice obecně známo, ale když potom dojde na omluvy, umíš to správně?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Vztah není jen to hezké

Ke vztahu bohužel patří také to špatné a tím jsou rozhodně hádky a neshody. Mnohdy jsou jen kvůli hovadině, takže počáteční rozohnění během chvíle opadne. Když jde ale o něco vážnějšího, někdy je potřeba více než jen obyčejného „sorry“, kterým by se to dalo jednoduše sfouknout. A tím teď nemyslím květiny nebo nějaká cukrátka. Spíše by to chtělo „opravdovou“ omluvu.

Omluva
Omluva je někdy těžká
zdroj: thegloss.com

Hlavně upřímně

A jak na takovou správnou a kvalitní omluvu ti řekne následujících pár kroků, kterých by ses měla držet, pokud se chceš se svou rozhádanou polovičkou usmířit. Je jedno, jestli jde o to, že ses otočila za jiným nebo že jsi prkýnko na záchodě nechala dole, faktem zůstává, že se něco pokazilo. A jak to tedy zase spravit?

Krok 1 – Přiznej svou chybu

Nikomu nepomůže, když si budeš lhát do kapsy. Pokud si během hádky uvědomíš, že to, co říká ten druhý je vlastně docela logické a tvoje myšlenky jsou malinko mimo, měla bys to uznat. Pokud tě ten druhý má rád, jakože by měl, když je s tebou, vezme to v pohodě a ty si nebudeš muset připadat hloupě. Výhra v hádce rozhodně není tou pravou výhrou.

Krok 2 – Z očí do očí

Rozhodně bys měla mluvit s danou osobou, které se chceš omluvit, přímo. Ano, je sice jednodušší poslat e-mail, smsku nebo písnout na facebooku, ale to je potom o ničem. Další důležitou věcí je, zopakovat to, co jsi provedla. Tím dáš tomu druhému najevo, že si uvědomuješ, co jsi udělala a jsi ochotná za to „pykat“.

Omluva
A hezky z očí do očí
zdroj: theguardian.com

Krok 3 – Omluvit se za své provinění

Poté, co dáš tomu druhému najevo, že víš, proč se na tebe zlobí, se mu omluv, načež navrhni, jak bys to chtěla spravit a dát do pořádku. Samozřejmostí je, že toho druhého ujistíš o tom, že to, co jsi udělala, už nikdy nebudeš opakovat.

Krok 4 – Všechno selhalo

Pokud jsi s předchozím postupem nikam nedospěla, pak nastal čas opravdu si sypat popel na hlavu. Jestliže si chceš toho druhého opravdu usmířit, zeptej se ho, co tedy přesně po tobě žádá, aby ti odměnou bylo jeho odpuštění. Stejně tak se zachovej, pokud jsi nepochopila, čím jsi tomu druhému ublížila. Díky tomu si o tom také více budete moci promluvit a vzájemně to probrat.

Omluva

Omluvit se je někdy mnohem těžší, než se zdá. A proto, když ti někdo složí upřímnou omluvu, neměla bys to brát na lehkou váhu. A rozhodně nezapomeň – neupřímná omluva má stejnou váhu, jako žádná.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář