Ať už se česká společnost bude snažit chovat sebevíc moderně, pokrokově a v neposlední řadě tolerantně, jakmile dojde řeč na romské spoluobčany, většina lidí reaguje negativně a má na celou záležitost jasný názor.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Ať už se česká společnost bude snažit chovat sebevíc moderně, pokrokově a v neposlední řadě tolerantně, jakmile dojde řeč na romské spoluobčany, většina lidí reaguje negativně a má na celou záležitost jasný názor. Co ale dělat, když je tvůj kluk Rom a rodiče to nedokáží přenést přes srdce? Máš za rodiče rasisty? Pojď se společně se mnou podívat na to, co se jim asi může honit hlavou a proč o tebe mohou mít strach.

Tvůj přítel je Rom a rodičům to nepředstavitelně vadí? Neboj se jim ukázat, že se nemají čeho bát!

Tvůj přítel je Rom a rodičům to nepředstavitelně vadí? Neboj se jim ukázat, že se nemají čeho bát!

Romové v ČR

Jedno je absolutně jasné a bylo by pošetilé myslet si, že se to změní ze dne na den. Romové jsou u nás postiženi sociálním vyloučením, na což pochopitelně doplácí každý s trošku tmavší barvou pleti. Je s tím spojena celá řada negativních vlivů, ať už jde o předsudky, sklon ke kriminalitě, nízká úroveň vzdělání či informace v médiích. Šluknovský výběžek je v poslední době skvělým zdrojem a palivem pro všechny, kterým Romové vadí. To rozhodně není dobrý předpoklad a pokud se rozhodneš chodit s klukem z romské komunity, musíš počítat s tím, že u drtivé většiny rodičů nebude začínat s čistým štítem. Velkou roli v tom hraje často osobní zkušenost, protože stačí pouze jeden negativní zážitek, aby člověk zaujal odmítavý postoj k celé komunitě. Taková je česká (a asi i lidská) mentalita a to ty nezměníš.

Proč rodičům záleží na tvém klukovi?

Asi by tě napadlo, že rodiče nemají co mluvit do toho, s kým ty vlastně chodíš. Tak jako tak ho vidí jen občas, když se u vás doma zastaví a vy chcete koukat u tebe v pokoji na film nebo vyvenčit společně vašeho psa. Do určité míry je to pravda, ale pamatuj na to, že každého z nás zásadně ovlivňují lidé, se kterými se během dospívání setkáváme. Vždyť velkému množství mladistvých uškodilo pouze to, že si našli špatnou partu. Moc dobře si pamatuji na velmi chytrou spolužačku, která se začala kamarádit se starší partou holek a dnes je ráda, že si dodělá brzo střední a najde si po těch letech drog a alkoholu konečně práci. Všem rodičům tedy v zásadě nezáleží na tom, zda-li je tvůj kluk Rom, ale na tom, jaký vliv na tebe má. Byla by hloupost myslet si, že jediným požadavkem rodičů na skvělého kluka jejich dcery je, aby byl bílý.

Vylož karty na stůl

Ze zkušenosti vím, že s rodiči se vyplatí jednat přímo a bez nějakých odboček. Neboj se jim o svém klukovi říct maximum informací, které by je mohly zajímat. Vynech to, jak nádherné má oči a jak skvěle líbá. Rodiče bude zajímat jeho rodina, jeho koníčky a jeho povaha. Budou chtít někoho zodpovědného, slušného a někoho, kdo bude jejich dceru brát s veškerým respektem a úctou. Nikdy nezapomeň zmínit to, z jakého sociálního prostředí tvůj kluk pochází. Zatajit podstatné skutečnosti se nevyplácí, protože se tak jako tak časem provalí. Stačí, aby tvoje mamka v obchodě potkala zvědavou sousedku a je to jasné.

Jak je přesvědčit?

Tvůj kluk je Rom a rodiče šílí. Mají o tebe strach a neustále ti každou hlášku ukazují, že pokud se s ním rozejdeš, spadne jim obrovský kámen ze srdce. Tvoje přesvědčování je v tomhle krátké, rodičům musíš nabídnout pozitivní osobní zkušenost. Domluv například společný oběd u vás doma, nebo klidně naplánuj společný nákup s tvojí mamkou. Nemusí to být nic extra oficiálního a tvůj kluk nemusí dorazit v obleku s růži v ruce. Jde zde pouze o seznámení alespoň s jedním z rodičů. Pokud je tvůj kluk doopravdy slušný člověk a umí se chovat, rodiče opustí prvotní obavy a budou k celé situaci přistupovat úplně jinak. Jedna z mých kámošek v tomhle měla velká štěstí, třebaže šlo pouze o náhodu. K její mamče si na jedné společenské akci v menším městě přisedla mamka kluka, se kterým chodila. Obě ženy se daly do řeči a po chvilce zjistily, že jejich dcera a syn společně už nějaký ten týden chodí. Veškeré obavy byly pryč a z mamin se staly docela dobré kámošky.Rodiče si prostě vždy potřebují zjistit objektivní informace o tvém partnerovi a tzv. si ho proklepnout. Tohle je ostatně rada pro všechny případy. Obavy rodičů se totiž mohou vyskytnout i v jiných případech. Stačí, aby tvůj kluk byl například starší, pocházel z neúplné rodiny či jeho sourozenci byly vyhlášení grázlíci. To vše rodiče zajímá a vyvolává v nich předsudky. Stačí, aby byl tvůj kluk jen trošku jiný.

I tvoje zkušenosti pomůžou

Když rodičům vadí tvůj přítel, není to rozhodně nic příjemného. Možná se ale tady na webu najde celá řada holek, která má s řešením takové komplikace zkušenosti a v komentářích pod článkem napíšou, jak se jim povedlo/nepovedlo celou situaci s rodiči vyřešit. Každá rada se hodí a byla by škoda zjistit, že láska je na něco krátká.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Trixie

  no já jsem se po skoro dvou letech dala dohromady s klukem, se kterym jsem už jednou vydržela deset měsíců…. Tehdy mě opustil kvůli jiné dívce a když jsem mámě konečně prozradila, že spolu opět chodíme, tak i přesto, že ho kdysi zbožňovala, přišly pochyby a vymlouvání, ať to nedělám, jestli jsem se nezbláznila a tak dále… Nakonec se mi podařilo jí přesvědčit tím, (což nebyla tak úplně pravda) že jsem jí řekla, že to teprve zkoušíme, jestli nám to zase spolu půjde a jestli dokážeme přestat vzpomínat na minulost a na to, kdo na koho naplival víc špíny… teď mám takový dojem, že se situace vrací opět do perfektních kolejí, jako kdysi, bydlíme spolu a ani s jeho, ani s mými rodiči není nejmenší problém. :)

 • cass

  Osobně jsem ráda, že už v Čechách nežiji,tam kde jsem teď je to mnohem,ale opravdu mnohem lepší..

 • cass

  Je to sice hnusné, být takto rasově zaujatý, ale spousta lidí, i když nejsou rasisté, nemá rádo Romy. Já je taky nemusím, ale samozřejmě neházím všechny do jednoho pytle, mám kamaráda Roma, který je úžasný člověk, ale musím přiznat,že jinak znám jen ty pochybné,žijící ze sociálních dávek a podobně..
  Ono by se dalo říct,že jsou naší společností utlačovaní,ale když si vezmete,že vyšlo najevo,že průměrná romská rodina bere devadesát tisíc měsíčně od sociálky,jen proto,že si válí z lenosti šunky doma,není se čemu divit,že je spousta lidí nesnáší.Samozřejmě je špatné házet všechny do jednoho pytle, ale tak už to bývá bohužel..Neříkám,že se nenajde dobrý Rom,ono konec konců v tomhle kolikrát ani nejde o barvu pleti (lidé prostě jsou dobří i zlí),ale spousta z nich se chová vážně příšerně..