Rakovina děložního čípku je závažné onemocnění, kterému každý rok jen v České republice podlehne asi 400 žen. Zhoubné nádory děložního čípku jsou hned po nádorových onemocněních prsu  nejčastějším typem nádoru reprodukčních ženských orgánů. Na rozdíl od rakoviny prsu lze však rakovině děložního čípku celkem účinně předcházet. Jak rakovina děložního čípku vzniká a jak se jí můžeš bránit se dozvíš v následujících řádcích.

avatar

Tereza Mrhálková

Rakovina děložního čípku

Proti rakovině děložního čípku se můžeš nechat očkovat.

Rizikové faktory pro vznik – rakovina děložního čípku

Nejvýznamnějším faktorem vzniku nádoru na děložním čípku je infekce rakovinu vyvolávajícím typem lidského papilomaviru (HPV). Tento vir je z 99,9 % přenosný nechráněným pohlavním stykem. S tímto virem se setká v průběhu svého života většina z nás. U většiny z nás se také naše tělo s tímto virem vypořádá bez následků. Avšak u 5 ze 100 žen tento virus přetrvává v děložním čípku a způsobuje tak rakovinu děložního čípku.

Jak onemocnění předcházet?

Preventivním opatřením proti  infekci HPV je jednak partnerská stálost nebo to, že při každém sexuálním styku budeš se svým partnerem používat jako ochranu kondom. Ale přiznejme si, která z nás tak činí nebo by chtěla činit. Naštěstí pro nás je tu očkování. V současné době jsou na českém trhu registrovány 2 vakcíny proti infekci HPV. Obě vakcíny účinně brání proti infekci způsobené virovými typy 16 a 18. Právě tyto dva typy jsou prokazatelně nejčastějšími původci rakoviny děložního čípku. Samozřejmostí by pro nás také měly být pravidelné prohlídky u gynekologa.

Očkování – pro koho, kdy a za kolik.

Protože vakcíny jsou určeny k prevenci a nikoli k léčbě, tak nejlepší ochranu poskytují právě dívkám, které ještě nezačaly sexuálně žít. Protože infekce HPV je v populaci značně rozšířena, tak u dívek a žen, které již žijí aktivním sexuálním životem nemusí být vakcína tak účinná. S očkováním se může začít u dívek již od 9. resp. 10. roku. Jak už jsem zmínila na českém trhu jsou 2 druhy vakcín k obraně proti rakovině děložního čípku: Cervarix a Silgard. Zatímco vakcína Cervarix poskytuje ochranu proti typům 16 a 18 HPV, tak Silgard chrání před typy 6,11, 16 a 18 HPV. Typy 6 a 11 HPV způsobují genitální bradavice. Silgard tedy nabízí širší ochranu. Cena očkování se pohybuje kolem 10 500 Kč u obou vakcín. Na očkování jednorázově přispívají zdravotní pojišťovny. Nejčastěji se příspěvek pohybuje mezi 1 500 – 3 000 Kč. O výši příspěvku se můžeš informovat na webových stránkách své zdravotní pojišťovny.

Rakovina děložního čípku -příznaky a léčba

Bohužel jako u většiny rakovinových onemocnění tak i rakovina děložního čípku je zpočátku bezpříznaková. Později se nádor, který na čípku vytvořil vřed, projeví zakrvavělým výtokem a krvácením po pohlavním styku. Léčba se vždy řídí individuálním plánem, který určí lékař. Pokud je nádor rozpoznán v časném stádiu, tak se nejčastěji volí chirurgický zákrok. V pokročilých stádiích, kdy již nelze nádor odstranit chirurgicky bývá léčba prováděna ozařováním. Proto je tak důležité, aby jsi pravidelně navštěvovala svého gynekologa, který ti každoročně provede cytologický stěr z čípku. Může tak zavčas odhalit počínající onemocnění.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Sára

  Je dobře, že máme v současné době možnost se bránit takové hrozné nemoci. Očkování je navíc teď dostupnější, protože je na něj možné získat příspěvek od VZP.

 • Anii

  Ahoj, chci se zeptat jak dlouho nesmím po jednotlivých očkováních provozovat sex? Hledala jsem snad všude, ale odpověď jsem nenašla..:(

 • Martina

  Klidek, Jájo, takto se postupuje při jakýchkoliv změnách na děložním čípku, vůbec se nemusí jednat o nádorové změny! Např. se mohlo jednat o změny na čípku po skrytém zánětu atd. Proto se to musí ještě zkontrolovat, protože nerakovinné obyvkle samy mizí. A přístě, až tam půjdeš, tak ti doktorka všechno vysvětlí mnohem líp.

 • Jája

  ahoj, já bych se jen chtěla zeptat, v kolika letech se tak může projevit rakovina děložního čípku? Je mi 21 a byla jsem u svého gynekologa pro antikoncepci a sestřička mi řekla, že mi při prohlídce, na které jsem byla před půl rokem, našli jakýsi nález, ale nic konkrétnějšího mi nebyla schopná říct, jsem pozvaná na kontrolu… Vůbec jsem jí nerozumněla, proč mi neřekla podrobnější informace a dost se toho děsím. Je možné, abych měla rakovinu už takhle mladá?