Ukončení vztahu se málokdy obejde bez následků. Lidé, kteří se milovali, se najednou nenávidí. Co dělat, když nenávist přejde v pronásledování? Jaké to je, když tě kluk pronásleduje i po rozchodu?

avatar

Karolína Hrubá
Rebelka, která jde do všeho naplno a před ničím se nezastaví.

Pronásledování po rozchodu může mít více příčin. Ta nejméně nebezpečná vychází ze snahy kluka vztah urovnat. Myslí si, že rozchod byl jen omyl a že lze vztah ještě zachránit. Někdy to opravdu vyjde a vztah pokračuje dál. Jindy už je pozdě. Záleží pak na klukovi, jestli včas pochopí, že se nedá nic vrátit. Pokud se odmítá s rozchodem smířit i přes několik jasných slov své bývalé partnerky, jedná se pak již o pronásledování.

Pronásledování od bývalého je trestný čin
Rozchod je vždy smutný, může se ale proměnit i v noční můru.
zdroj: nichellemitchem.files.wordpress.com

Proč kluci pronásledují svoje bývalky?

Důvodů je několik. Buď tě tvůj kluk natolik miloval, že se tě nehodlá vzdát, nebo tě bere jako svůj majetek a tvé vlastní rozhodnutí neakceptuje. V každém případě hraničí dlouhodobé pronásledování po rozchodu s psychickým týráním a v našem zákoníku má takové pronásledování i přesné pojmenování – stalking.

Obětí stalkingu můžeš být i ty!

A jak poznat, že jsi obětí stalkingu? Hlavně tak, že je ti chování bývalého partnera nepříjemné a že se i po rozchodu k tobě chová jako ke své partnerce. Ve většině případů se zároveň zvyšuje žárlivost. Pronásledování ale nemusí být jen osobní. Za stalking se považuje už i neustálé psaní SMS, volání a psaní emailů. Pokud se dozvíš, že vašim přátelům tvrdí, že jste zase spolu, je to také stalking.

Vězeň citů
Stalking z tebe udělá nedobrovolného zajatce.

Kluk ti nesmí nikdy ubližovat

Žádný kluk tě nikdy nesmí utlačovat nebo ti nějakým jiným způsobem znepříjemňovat život. O to menší právo na to má, pokud si se s ním již rozešla a chceš začít nový život. S bývalým klukem v zádech to pak jde dost těžko. Dívky a ženy, které si stalkingem prošly, měly problémy s hledáním partnera, v rodinných kruzích i v práci nebo ve škole. Bývalý partner je prostě nenechal žít. To vyústilo později nejen k životním překážkám, ale také k psychickým problémům samotné oběti – tedy tebe!

Oběti stalkingu chrání zákon

Rozhodně neváhej s řešením svého problému příliš dlouho. Stalking je velmi nebezpečný čin, který může mít katastrofální následky. Nejenom, že ti tvůj bývalý naprosto zničí život, připraví tě o přátele, nového kluka nebo práci, může ti zavařit mnohem víc. Existují i případy, kdy bývalý partner zneužil soukromé údaje nebo intimní fotografie své bývalé partnerky. Je známo i spousta případů vydírání a vyhrožování. Prostě není o co stát.

Stalking

Stalking může začít i po rozvodu

Komplikovanější to mají ženy po rozvodu, kdy se nemohou ve většině případů jen tak sebrat a odejít jako za svobodna. Musí vyřešit spoustu materiálních i finančních záležitostí. Svého muže budou potkávat u soudu i na ulici a musí s ním často řešit různé záležitosti, které se týkají rozvodu. Je to občas velmi nepříjemné, ale pokud chceš vyřešit vše co nejrychleji, snaž se být v klidu a bez emocí.

Zároveň si i po rozvodu dávej pozor na příznaky stalkingu a v případě podezření na omezování svobody nebo na jakýkoliv jiný trestný čin, jednej co nejdříve! Bývalý muž může chtít zneužívat situace, pokud jsi nucena s ním řešit záležitosti kolem rozvodu. Je důležité vědět, že nemá právo na jakékoliv rozhodování o tvém životě, tvých penězích ani tvém novém partnerovi. Stejná práva, která má po rozvodu on, máš i ty!

I kluci můžou být obětí stalkingu

Abych mužům nekřivdila a nevyvolala dojem, že se stalking týká jenom jich, chtěla bych ještě podotknout, že stejný trestný čin páchají poměrně často i některé ženy. Odmítání skutečnosti, že došlo k rozchodu či rozvodu, vytváří z bývalé ženy nebezpečnou neřízenou střelu. Ani kluci se tedy nemusí bát ozvat a případné omezování a pronásledování nahlásit.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Diana Reichmannova

  Tak něčím podobným jsem si bohužel před časem prošla se svým bývalým. Bylo to strašné. Samozřejmě jsem na něj rychle podala trestní oznámení… Teď se to vyšetřuje. Můj ex si ale našel velmi dobrého právníka, jehož specializace je prý právě obhajoba při vyšetřování tak se docela bojím, že ho z toho vyseká.

 • kamoska

  Ahoj češtinářko :-) , díky za upozornění, chyba opravena. Bohužel náš redakční systém a jeho funkce pro opravu pravopisu občas přepíše správně napsané slovo na chybu. I když nám nemusíš věřit, tohle byl ten případ :-) .

 • češtinářka

  Ráda bych upozornila ,že oběť a objetí je něco jiného
  Zkontroluj si pravopis