Byla to láska jako trám a pak najednou z ničeho nic skončila. Co může za rozpad takové lásky, jakou ani Romeo a Julie neznali?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Láska jako trám

Zamilovat se není problém – podle všeho by měl stačit jeden pohled a tvoje srdce by mělo poskakovat v hrudi jako uvězněný ptáček. Alespoň tak nám to ukazují hollywoodské dojáky, na které čučíme, i když víme, že v porovnání s realitou tam není absolutně nic pravda. Je nespočet důvodů, ze kterých lidé ukončují svoje vztahy, proto v tomto článku najdeš nastíněné jen ty základní. Protože když si uvědomíš, proti čemu stojíš, budeš vědět na co si dát pozor a možná jednomu takovému konci přejdeš.

Proč vaše láska skončila?

1. Nedostatečná komunikace

Je jedno, jestli se přes den skoro nevidíte a komunikujete jen přes vzkazy a smsky, nebo se spolu sice vidíte, ale sedíte vedle sebe jako dva úplně cizí lidé. Je to sice hloupost, ale i jen otázka „Jak ses dneska měl?“ je projevem zájmu z tvé strany a dokáže tomu druhému, že tě zajímá, co se s ním přes den dělo. Ve všech vrstvách vztahu je důležitá komunikace. Pokud se ti něco nelíbí nebo ti něco vadí, nedus to v sobě a mluv o tom, jinak to nezmizí, ale naopak naroste to do obludných rozměrů. A potom už bude pozdě plakat nad zabalenými kufry.

2. Nebrat toho druhého jako samozřejmost

Ačkoliv po pěti letech už ti sice nebude váš vztah přidat tak sluníčkový jako na začátku, měla by sis svého partnera i tak vážit a uvědomovat si, že může kdykoliv odejít. Neber ho jako samozřejmost, jako takovou jistotu, ke které se můžeš vždycky vrátit, protože jednou by ses mohla ošklivě spálit. Vydržuj si ho a uvědomuj si to štěstí, jaké máš, že je právě s tebou.

3. Nesplněná očekávání

Na začátku vztahu je jednoduché plnit očekávání a přání toho druhého, ale s postupujícím časem to bude stále těžší a těžší. To, co bylo dříve překvapením, se totiž nyní stává samozřejmostí. Stačí totiž, aby kluk na začátku vztahu umyl nádobí a je z něho pomalu hrdina. Později už se to ale považuje za jeho povinnost a naopak nastane problém, pokud to neudělá. Očekávání už se posunulo někam jinam. A podobně je tomu i u dalších věcí.

4. Nové zjištění

Vztahy mohou velmi rychle ztroskotat, pokud nejsou postaveny na upřímnosti. Jestliže dívka po půl roce zjistí, že její přítel se doopravdy nejmenuje Karel, ale Filip, že nebydlí v Praze, ale v Pardubicích a je mu dvacet pět namísto dvaceti, situace se komplikuje. Podobně také když zjistíme nevěru nebo zatajené dítě, manželku, apod.

5. Žárlivost přesahující meze

Je sice hezké, když vidíme, že o nás druhý opravdu stojí, ale všechno má své meze. A stejně tak žárlivost, která může být pro vztahy naprosto devastující. Neustálé telefonáty, kontroly, přepadové návštěvy, zjišťování s kým jsi byla, kde jsi byla a co jsi dělala, totiž rozhodujícím způsobem omezují tvoji svobodu. A tak by to ve vztahu chodit nemělo. Partneři by si měli vzájemně věřit.

6. Vztah nestál na pevných základech

Pokud vztah začal lží nebo se například posouval až moc rychle kupředu, nestihly se vytvořit pořádné základy, na kterých by takový vztah mohl stát. A při sebemenším otřesu tak může dojít k rozpadu, hádkám, nepříjemnostem a hlavně zklamáním. Pevný vztah se vytvoří až časem, ve chvíli, kdy se alespoň trochu znáte a oba se vším souhlasíte.

7. Rozdílnost povah

I když se na začátku zdálo, že by vám to mohlo klapat, čas může ukázat opak. Pokud nemáte nic společného, na většinu věcí a hlavně těch zásadních máte rozdílný názor a podobně máte také jiné hodnoty na prvním místě, dochází k problémům. Nejenže si spolu v podstatě nemáte ani co říct, ale pokud už spolu přeci jen mluvíte, hádky jsou na denním pořádku. Tady vztah pohoří na nedostatečně kompatibilitě.

8. Nuda

Ačkoliv vztah může vzniknout sám o sobě, je potřeba se o něho starat a udržovat ho při životě. Pokud se nebudou partneři dostatečně snažit, jiskra může zhasnout a jim zbudou akorát tak oči pro pláč. A přitom by stačilo si jen včas všimnout, že se spolu nudíte a pokusit se to napravit. Podnikat více věcí spolu, vyzkoušet něco nového, jednoduše najít řešení.

9. Změna životní situace

Pokud se změní podmínky vztahu, může na to váš vztah také doplatit. Pokud partnera například vyhodí z práce a on propadne depresím, přičemž odmítá pomoc partnerky, vztah může jít do kopru. Život nám do cesty vkládá různé události a je jedno, jestli jsou dobré nebo špatné, obojí totiž mohou zasáhnout na citlivém místě a svět, který jsme znali, se změní natolik, že už ho ani nepoznáme.

10. Nebyla to láska

Jako poslední bod je tu chtíč, touha nebo třeba strach ze samoty, který se může maskovat jako láska, ale bohužel to ten velký cit není. Po líbánkách růžové brýle rychle blednou a nám může dojít, že došlo k chybě a že toho druhého vlastně nemilujeme. Chtíč byl jednoduše silnější.

Asi to nebyla láska

Zlomené srdíčko sice umí pěkně bolet a znepříjemňovat nám život, ale na druhou stranu je lepší než život ve lži. Nalhávat si, že je to láska, když není, není to správné rozhodnutí. Velké lásky hold někdy končí stejně rychle, jako začaly.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář