Ptala jsi se někdy sama sebe, čím to může být, že je tvůj kluk tak přehnaně žárlivý? Víš, pokaždé nemusí být chyba na jeho straně, ale třeba někde mezi vámi. Na druhou stranu je to jeden z důkazů, že pro něj opravdu hodně znamenáš a nechce o tebe přijít. A jaké jsou ty další příčiny? Pojď se s nimi seznámit!

avatar

Anet a Nely
Ségry, se kterými módní nudu nezažiješ.

Může vybouchnot zlostí, jen když si tě představí při rozhovoru s jiným klukem, třeba i kamarádem z dětství?

Může vybouchnot zlostí, jen když si tě představí při rozhovoru s jiným klukem, třeba i kamarádem z dětství?

Ochrana má mnoho podob

Romantická žárlivost je jednou z hlavních příčin rozpadu vztahu. Většinou to bývá tím, že si kluk nebo holka začnou toho druhého tak trochu přivlastňovat, neuvědomují si však, že tím brání dalšímu vývoji jejich vztahu. Charakteristika žárlivosti (i chronické) je u každého jiná, avšak každý z nás má potřebu toho druhého ochraňovat, někdy to ale přesáhne své meze, kdy dojde k obvinění partnera, na příklad z nevěry. Pokud si chceš svou žárlivost udržet na uzdě, nebo si o té přítelově trochu promluvit, musíš nejdříve pochopit, co ji způsobuje.

1) Komunikace

Nedostatek komunikace mezi partnery, strach ze ztráty partnera nebo nedostatek důvěry a upřímnosti vede většinou k rozchodu. Tomu všemu ale můžeš předejít. Komunikace je nejlepší způsob, jak si udržet vztah živý a šťastný. Když budeš umět svému příteli sdělovat své názory a pocity, vytvoříš si k němu silné pouto, stejně jako on k tobě. Pokud svůj čas budete věnovat komunikaci, nedostane žárlivost prostor a váš vztah bude založený na kvalitně tráveném čase.

2) Vzájemná důvěra

Další příčinou chronické žárlivosti může být nedostatek důvěry u druhého partnera. Ve vztahu jako takovém by měla být důvěra samozřejmostí. Bohužel v tomto případě nejde o nic jiného, než jednoduše mluvit pravdu, neskrývat nic před partnerem, lidově řečeno byste měli být sami sobě otevření jako knihy. A jaké pozitivum vám to přinese? Nejen že vaše žárlivost bude na ústupu, ale ve vašem vztahu budete mít vzájemnou autoritu, tudíž nebude žádné “ty a on” ale “vy”!
Máš určitě nějaký neúspěšný vztah, nebo tvůj přítel, o kterém možná nechcete mluvit, ale právě i tohle může v partnerovi vyvolat žárlivost, resp. pokud spolu chcete sdílet budoucnost, měli byste se dozvědět navzájem o vaší minulosti a všech zkušenostech, ať dobrých nebo špatných.

3) Upřímnost

Poslední věc, která zásadně může ovlivnit váš vztah je upřímnost. Ne každý dokáže být opravdu upřímný, a proto je důležité se o to alespoň pokusit. Dalším krokem je aplikovat upřímnost ve vztahu a být za ni vděční. Pokud chceš mít opravdu přehled o veškerých vašich problémech ve vztahu, musíš umět nalézt i správná řešení, resp. vy společně! Veškeré vaše rozhovory by měly fungovat jako most, který vás dva udržuje pohromadě. Jakmile však jeden z vás začne být neupřímný a bránit se komunikaci, mohou se v mostě objevit trhliny. Často se stává, že špatné zkušenosti z předchozích vztahů jsou jedním z důvodů, proč další vztahy stále nevycházejí. Jak tomuhle pomoci? Překonávejte vaše strachy společně, pomáhejte si a snažte se si co nejlépe rozumět. Nezapomeň, že některé vztahy potřebují trochu více času a každý z vás potřebuje náležitý prostor. Jedině tak si společně vybudujete silný a zdravý vztah a zamezíte přístup chronické žárlivosti.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář