Pokud žiješ ještě s rodiči a dovršila si své plnoletosti, určitě jsi už uvažovala o tom, že je už na čase vylítnout z hnízda a osamostatnit se. Bohužel nikdy není nic tak ideální a najít si bydlení nemusí být zas tak jednoduché.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Pokud žiješ ještě s rodiči a dovršila si své plnoletosti, určitě jsi už uvažovala o tom, že je už na čase vylítnout z hnízda a osamostatnit se. Bohužel nikdy není nic tak ideální a najít si bydlení nemusí být zas tak jednoduché. Pokud si nevyděláváš natolik dobře, abys utáhla hypotéku nebo tě tvoji rodiče či partner nezajistí, budeš hledat jinou možnost, která ti vlastní život umožní. A tím je například podnájem. Jestli ale zatím nemáš kluka, se kterým bys podnájem sdílela, může přicházet v úvahu tvá nej kámoška, která je na stejné lodi a chce se osamostatnit. Dřímá v tobě tahle myšlenka? Mrkni se na pro a proti v bydlení s kámoškou.

Společné bydlení s kámoškou má jak nesporné výhody, tak celou řadu nevýhod, kterých si všimneš až časem.

Společné bydlení s kámoškou má jak nesporné výhody, tak celou řadu nevýhod, kterých si všimneš až časem.

Nejdřív všechno pořádně proberte

Pustit se po hlavě do společného bydlení s kámoškou není zrovna dobrý nápad. Pamatuj, že i když je to tvoje nejlepší kamarádka, mohou se ve vašem bydlení nacházet stinné stránky, které je nutné při tomto rozhodování neignorovat. Proto je na místě vše v klidu probrat a zodpovědět si, jakým způsobem se budete o náklady na bydlení dělit, jak to bude, když si jedna z vás přivedete do bytu kluka, jak se budete dělit o domácí práce, jaká pravidla budete dodržovat a podobně. Bez těchto odpovědí by se totiž snadno mohlo stát, že vaše bydlení skončí stejně rychle, jako začalo.

Výhody společného bydlení s kámoškou

Všechny výhody společného bydlení pochopitelně pramení právě z toho, jak si vše v počátku zařídíte. Pokud vše bude klapat tak jak má, můžeš očekávat příjemnou úsporu peněz i času při úklidu, nakupování a podobně. Na všechno totiž budete dvě, a když vše spravedlivě rozdělíte dvěma, budete mít společné soužití o mnoho snazší. Nesmírnou předností zároveň je, že svou nejlepší kamarádku budeš mít takřka po ruce. Když tě bude něco trápit, nebudeš jí muset už volat a psát. Budeš se moct vyzpovídat osobně a dočkáš se okamžité opory.

Stinné stránky vaše bydlení

Bohužel i při společném bydlení s kámoškou mohou přijít stinné scénáře, které by vám celé soužití velice znepříjemňovaly. Prvním zásadním problémem by mohly být právě peníze. Lehce se může stát, že po pár měsících bydlení budeš převážně vše platit ty a kámoška si bude užívat všech výhod nebo to klidně může být i naopak. Anebo můžete jedna z vás přijít o zaměstnání. Druhá pak musí počítat s tím, že několik měsíců i déle bude platit vše sama. Stejně tak to může dopadnout i při úklidech, nakupování a dalších činnostech. Jedna z vás totiž může nabýt pocitu, že dělá víc a vše zůstává na jejích bedrech. Pak jsou různé rozpory a hádky nevyhnutelné. Jeden z mnoha častých problémů, které nedopadají dobře, jsou právě kluci. Například kámoška si najde kluka, který bude u vás častěji přespávat. Jenže co když ti třeba nesedí nebo bys ráda po práci měla klid? Může se k vám i časem nastěhovat, ale co když bys s tím nesouhlasila a kámoška si na tom trvala? Můžeš mít daleko více pocitů, z nichž jeden může být klidně i žárlivost. Nehledě na fakt, že jedna z vás může kdykoli společné bydlení kvůli klukovi opustit, což by logicky pro druhou moc příznivé nebylo. Kámen úrazu ve společném bydlení je rovněž porušování soukromí a intimity. Není vyloučené, že si kámoška od tebe nebude půjčovat věci, které patří pouze tobě nebo že ti zrovna nevtrhne do pokoje, když se budeš zrovna oddávat hrátkám se svým objevem. Jak sama vidíš, problémů a nepříjemných situací se dá najít opravdu hodně a nikdy nelze vyloučit, že se vás nějaké takové problémy při společném bydlení nedotknou. Zas na druhou stranu není ani vyloučené, že by vám to nemohlo fungovat. Chceš přesto vědět, jak můžeš neshodám předcházet? Mrkni se na pár tipů.

Jak neshodám předcházet?

Pokud se chcete do společného bydlení vrhnout, měly byste si určit pravidla, která nebudete porušovat. Důležitým pravidlem je ochrana vašeho soukromí, které si vzájemně nebudete narušovat. Každá z vás by měla mít svůj pokoj, který si budete moct kdykoli zamknout a nebude průchozí. Z toho pak vyplývá další pravidlo a to takové, že si nebudete navzájem lézt do vašich osobních věcí a bez dovolení si je půjčovat. Co se týká celkových nákladů na bydlení, měly byste si hned od začátku určit, jak si platby rozdělíte a jak byste řešily situaci, kdyby jedna z vás ztratila práci. Velkou výhodou by bylo, kdybyste se dohodly na společném spoření pro případ nouze. Spravedlivě byste si měly rozdělit i domácí práce, aby jedna z vás nedělala vše a druhá nic. V tomto případě se vám pak bude hodit plán domácích povinností, které byste měly dodržovat. Obě byste zároveň měly mít ve vašem společném bydlení dostatek prostoru na věci, aby jedna z vás neměla pocit, že tam pro ni není skoro místo. Co se týká nákupu soukromých věcí i potravin, tak ty si raději kupujte zvlášť. Pak totiž nedojde k tomu, že jedna z vás koupí to, co druhá ani nechce a nepotřebuje. Podstatná je také vaše dohoda ohledně vašeho volného času i kluků. Každá byste měla respektovat své záliby a svůj volný čas, stejně jako to, že si jednou jedna z vás najde kluka, který u vás čas od času bude. Pokud budete své klučičí návštěvy respektovat a vyhnete se žárlivosti, jste na dobré cestě k tomu, aby vaše bydlení bylo pohodové. Zároveň se dohodněte i na tom, jak to bude s vašimi rodinnými návštěvami, aby nedošlo k nechtěným sporům, které se budou týkat toho, že jednu z vás budou návštěvy rušit.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář