Mohlo by se zdát, že tento film je o podivném vztahu mezi mužem a ženou a jejich sexu. Někteří dokážou ale v této „limonádě“ vidět mnohem víc. Opravdu 50 odstínů může podporovat domácí týrání?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Podporuje film Padesát odstínů šedi domácí násilí?

Premiéra před svatým Valentýnem

Před nedávnem měl premiéru velmi klasický romantický příběh alá ona potká jeho a je z toho láska jako trám. Akorát že v 50 odstínech je to trochu zvrácenější vztah, než by se mohlo na první pohled zdát. Naivní dívka Ana si totiž i přes veškerou zjevnou pravdu odmítá přiznat, že vztah, který udržuje s Christianem, není tak úplně v pořádku. Knihy a stejně tak film byly velmi propagovány a očekávány po celém světě – ženy je hltaly jedním dechem a dennodenně toužily, aby je potkalo něco podobného. Když se na to ale podíváme z trochu jiného úhlu, opravdu bys něco takového chtěla zažít?

Protest proti 50 odstínům

Proti filmu 50 odstínů šedi se dokonce protestovalo. Stalo se tak v Anglii, kde skupina žen i mužů zaujala místa s transparenty přímo před kinem. Nešlo o to, zastavit lidi, kteří chtějí vidět film, ale upozornit je na to, co ve filmu není tak úplně řečeno, ale prostupuje to celým dějem a to je téma domácího násilí. V tomto případě ale nešlo o odsuzování BDSM praktik, ale ostatních ne úplně správných věcí, kterých se Christian pokoušel. Nebo ti přijde ve vztahu naprosto normální, aby:

1. … partner nechával sledovat tvůj telefon?
2. … věděl, kde přesně jsi a kde bydlíš ještě dříve, než bys mu to ty sama řekla?
3. … ti nedovoloval používat jinou techniku (telefon, počítač, apod.), než tu, kterou ti on sám dal?
4. … tě nenechával jezdit v ničem jiném, než svém vlastním autě?
5. … on vždy rozhodoval o tom, co se stane a jak se to stane?
6. … všechno vybíral za tebe a dohlížel na tebe jako matka? (Už jsi jedla?)
7. … kupoval společnost, ve které pracuješ, aby tě měl více pod dohledem?
8. … sledoval v podstatě každý tvůj pohyb?
9. … manipuloval tebou i tvými názory a měnil to, jaká jsi?
10. … ses bála mu postavit?

Opravdu je to normální?

Nyní si představ, že Christian Grey není charismatický multimilionář, ale nějaký Franta z vedlejšího paneláku. Dokážeš si představit, že bys mu dovolila, aby dělal něco podobného? Opravdu jsi si jistá, že bys na něho nezavolala policii a neobvinila ho ze stalkingu? Mnoho žen, které si samy prošly domácím násilím, či ti, kteří se tomuto tématu věnují, byli zděšeni po přečtení knih 50 odstínů. Bylo to hlavně proto, že manipulativní a zlé chování hlavního hrdiny bylo mnohými považováno v podstatě až za romantiku, kterou chtěla každá žena zažít. Když si to ale představíš ve skutečnosti – měla bys o to zájem?

Kompenzace nešťastného dětství

50 odstínů šedi podporuje násilnickou stránku mužů více, než by se na první pohled mohlo zdát. Stačí jen číst mezi řádky a uvědomit si, jaké postavení oba hlavní hrdinové mají. Ačkoliv se Dakota Johnson představitelka Any, pokoušela svou postavu bránit a opakovala, že Ana není Christianem nijak zneužívána, příliš to ničemu nepomohlo. Dalším faktem také je, že Christian byl jako dítě nějakým způsobem týrán a nyní má proto potřebu být dominantní. Nezdá se ti to jistým způsobem zvrácené? Jako klasická zápletka kriminálního filmu, ve kterém je zřejmé, že násilníkem je vždy ten, kterému bylo v dětství nějakým způsobem ublíženo? Tam se to ale za romantické nepovažuje.

Mateřský pud žen

V případě, že byl muž v dětství týrán, ženy k němu pociťují tím větší náklonnost, která má ale blíže k mateřskému pudu, než k romantické lásce. Chtějí mu vynahradit to, co mu nebylo dáno a chtějí ho zachránit, spasit – stejně, jako se o to snažila i Ana, která doufala, že když bude dávat Christianovi dostatek lásky, změní se v toho krásného prince na bílém koni, který zahodí všechny bičíky a bude normálním. Podobně je to bohužel ale i v domácnostech, kde jsou ženy týrány – omlouvají svoje mučitele, věří, že se změní, že oni za to nemohou, že tu bolest způsobují proto, že jim bylo taky ublíženo. Určitě se ale změní. Přeci musí, nebo ne?

Realita versus pohádka

Ačkoliv tedy 50 odstínů šedi na jednu stranu několik manželství zachránilo novou sexuální energií, na druhou stranu může některým vztahům ublížit. V podstatě totiž mužům ukázaly, co ženy považují za romantické, tudíž mohou považovat za normální je sledovat, nutit je a manipulovat s nimi. Nebuď zaslepená „romantickou“ stránkou tohoto filmu, která je spíše pohádkou. Dívej se na to reálnějším pohledem.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • tt

    kdo tady píše ty články? -_-
    domca, souhlas

  • domca

    Pane boze co to je zas za hovna??:D bavi me kdyz lidi vubec nepochopi myslenku dila a prekrucuji vse co se da. Pokud 2 lidem ve vztahu vyhovuje a dobrovolne spolecne neco provadi tak je to v naprostym poradku a nikomu do toho nic neni i kdyby se jim libilo a nijak jim neprekazelo se ve vztahu skrtit nebo co ja vim co jinyho.