Možná ti už přijde tohle téma nudné a pořád dokola omílané. Ve skutečnosti je však používání kondomu a riziko přenosu pohlavních chorob aktuální víc než kdy předtím. Jak si tedy užít chráněný sex na 100 %?

avatar

Jana Lipková
Milovnice zvířat a (snad) budoucí doktorka.

Nenech si zničit zdraví výmluvou, že se šprckou je sex o ničem

Bez kondomu ani SEX nebude

To, že tě prezervativ chrání (a nejen tebe, ale i tvého partnera) před pohlavními nemocemi, pro tebe asi není žádná novinka. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na ochranu před nechtěným otěhotněním. To už jistě všechno víš. O čem se ale méně mluví, je fakt, že tě může chránit také před papilomaviry způsobující rakovinu děložního čípku. Na stopro to ale není. HPV virem neboli papilomavirem se lze nakazit i bez samotného sexuálního styku. Stačí kožní kontakt v okolí pohlavních orgánů. Nicméně, nové studie prokázaly, že používání kondomů riziko nákazy výrazně snižuje.

Už žádné výmluvy – kondom nesnižuje kvalitu sexu!

Pokud se tvůj kluk vymlouvá, že sex s kondomem ho prostě nebaví, jednoduše ho odpálkuj. Čerstvé studie totiž prokázaly, že „muži s kondomem“ si sex mohou užít stejně tak dobře, jako „muži bez kondomu“. Výzkum totiž ukázal, že udržet erekci je stejně tak snadné s prezervativem, jako bez něj. Odborníci také sledovali sexuální zvyky několika mužů a žen ve věku od 18 do 59 let a následně je vyhodnocovali. Všichni účastnící hodnotili bezpečný sex jako velmi vzrušující a příjemný. A takové skóre má i sex nechráněný. No není lepší sáhnout po jistotě?

Neobyčejné kondomy
Nudí tě obyčejné šprcgumy? Překvap ho lízátkem.
zdroj: aliimg.com

Alergie na kondom?

A v posledních letech čím dál častější. Někteří doktoři mluví dokonce o epidemii. Jde o imunologicky podmíněnou reakci na určité proteiny a přídavné látky obsažené v přírodním latexu. Vyrážka, která se tak objeví na přirození po souloži, proto nemusí hned znamenat pohlavní chorobu. Takže žádnou paniku! Důvodem nevzhledně vyhlížejícího ekzému může být právě alergie. I v takovém případě je však lékařská prohlídka nutná. Mít alergii na kondom však neznamená, že se na něj při sexu zcela vybodnete. Řešením jsou dnes totiž nelatexové kondomy, které jsou běžně k dostání. Vhodné jsou nejen pro alergiky, ale i pro lidi s velmi citlivou pokožkou. Takže už žádné výmluvy. Dokonce mají o výhodu navíc. Je možné je používat spolu s olejovými lubrikačními gely. To se nám při použití obyčejného nepoštěstí.

Celostátní a celosvětové projekty – má to SMYSL?

Sama sis jistě všimla, kolik kampaní již v boji proti HIV a jiným pohlavním chorobám bylo celosvětově vytvořeno. Všechny tyto projekty stojí nemalé peníze. Přesto byl rok 2012 v Česku nejhorším rokem v historii monitorování problematiky AIDS. Jen od ledna do září minulé roku stoupl počet o 165 nakažených, což bylo o 12 více, než za celý rok 2011. Pokud se ani ty nechceš přidat do statistiky, měj stále na paměti, že i jedna „nevinná“ noc bez ochrany může být ta, co tě tam zařadí.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář