Už se ti někdy stalo, že jsi si připadala jako strážný anděl, ale tobě nikdy nikdo nepomohl? Víš, je rozdíl mezi tím být milá a být jen hračkou ostatních. Tvoje laskavost k ostatním proto vždy nemusí znamenat nic dobrého, protože lidé si moc rádi zvykají a v častém případě i využívají situací a lidí.

avatar

Anet a Nely
Ségry, se kterými módní nudu nezažiješ.

Už se ti někdy stalo, že jsi si připadala jako strážný anděl, ale tobě nikdy nikdo nepomohl? Víš, je rozdíl mezi tím být milá a být jen hračkou ostatních. Tvoje laskavost k ostatním proto vždy nemusí znamenat nic dobrého, protože lidé si moc rádi zvykají a v častém případě i využívají situací a lidí. Jestliže ti tohle něco připomíná, převezmi opět kontrolu nad svým životem a nebuď jen panenkou na hraní.

Řešíš často problémy ostatních, ale na své vlastní nemáš čas? Nauč se být sobecká a uvidíš změnu!

Řešíš často problémy ostatních, ale na své vlastní nemáš čas? Nauč se být sobecká a uvidíš změnu!

Milá za každé situace

Čas od času se jistě vyplatí, když se chováme mile, ale nikdy to nesmí přesáhnout své hranice, resp. abychom byly milé na každého, v každé situaci a jednoduše se musíme naučit říkat ne. Je samozřejmé, že pokud někoho o něco žádáme, je správné chování důležité. Co když jsi ale ty ten druhý případ, kdy se stáváš objetí lidí, kteří tě jen využívají? Stává se, že když lidé potkají někoho moc milého a laskavého, pravděpodobně si toho váží, ale v horších případech je to naopak a začnou téhle rozporné vlastnosti u druhých využívat. Jestli jsi jedna z těch holek, které se snaží být za každé situace milé a laskavé, řekni si stop. Proč by si měla být ochotná a laskavá k lidem, kteří se s tebou baví jen když něco potřebují?

Projevy diagnózy

Také mezi tvá častá slova patří “ano“? Proč tohle tří písmenkové slovo používáš tak často, aniž by ses vlastně zamyslela, zda kývnout chceš? Rozdáváš úsměvy lidem, kteří si to vlastně ani nezaslouží, ptala si se někdy sama sebe, proč to děláš? Myslíš si, že patříš mezi ty, kteří jsou neustále zneužíváni lidmi jinými?

Jak se vlastně bránit?

Přiznejme si, že jsme se někdy této chyby dopustily, je to prakticky běžné, ale proto, aby jsi mohla být hrdá i na sebe je nutné, aby jsi včas poznala, kdy je třeba říci ne, neusmát se, nebýt laskavá či milá. A abych ti správně vysvětlila můj pojem hračka, mám jednoduchý popis. Hračka je vlastně osoba, která nechá svůj život proplouvat mezi ostatními a hledí především na potřeby druhých, snaží se všem a vždy pomoci, na vše kýve – i když vlastně ani nechce, neumí říkat ne a lidé se na ni obrací jen v případech, když něco potřebují. Jestli se v tomto popisu alespoň trochu poznáváš, možná by ses mohla zamyslet nad tím, proč vlastně kladeš důraz na štěstí druhých před štěstím svým? Zní to snad jako způsob, kterým bys mohla žít plnohodnotný a spokojený život? Rozhodně ne.

Řešení

Být příjemná nutně neznamená, že musíš pokaždé na všechno kývnout. Víš co mám mysli: “Ano, ano, ano, ano a ještě jednou ano.” Zaměřila si se někdy na své problémy? Na svá přání a na to, kdy ti pomohl někdo jiný? Pokud máš dobrou kamarádku, která ti pokaždé pomohla se dostat z trýznivé situace, nevidím důvod, proč by si jí ochotu neměla oplácet. Kdežto pokud je v tvém okolí člověk, který za tebou přijde jen v případě, že ví, že ty seš takový andílek, který každému se vším pomůže a nic za to na oplátku nechceš – ani přátelství, je to opravdu špatné. Zkus si všímat, které lidi okolo sebe máš a zapomenout na ty, kteří tě jen využívají ve svůj prospěch. Najdi si takové přátelé, kteří ti budou oporou, stejně jako ty jim. A jak se chovat k těm druhým, v našem případe horším, lidem? Nemusíš být nutně nepříjemná, v klidu postačí, když dotyčné/mu vysvětlíš, že mají určitě své dobré přátele, kteří ji/mu rádi pomohou a že ty máš zase své skvělé přátelé, se kterýma máš vždy co na práci.

Co takhle být sobecká?

Další jednoduchý popis by zněl asi tak nějak, že pokud máš pocit, že tvá laskavost k druhým lidem začala zasahovat do tvého osobního štěstí, udělej krok zpět! A až nějakého takové člověka potkáš, polož si sama otázku: A co já? A co moje štěstí? Klíčem k uzamknutí pocitu hračky je jedna důležitá věc, ale pro mnohé lidi většinou složitá. Jde o efektivní komunikaci mezi ostatními lidmi. Až někomu místo “ano”, řekneš “ne”, nemusíš se kvůli tomu cítit vůbec provinile, protože lidé, kterým na tobě záleží a nechodí za tebou jen kvůli pomoci, to pochopí. Nemusíš proto plakat pokaždé, když “někdo” odejde zklamaný, že jsi mu nepomohla, hold je v životě důležité se naučit být trochu sobecká (v dobrém slova smyslu samozřejmě).

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář