Sama určitě víš, že bohužel není vždy možné na vše odpovídat kladně. Přesto neustále říkat “ne” je též tak trochu nebezpečné. Musíš při svých odpovědích působit zdvořile a skromně, a to i přesto, že zrovna odpovíš záporně. Když odpovíš špatným tónem, může to působit sobecky.

avatar

Anet a Nely
Ségry, se kterými módní nudu nezažiješ.

Sama určitě víš, že bohužel není vždy možné na vše odpovídat kladně. Přesto neustále říkat “ne” je též tak trochu nebezpečné. Musíš při svých odpovědích působit zdvořile a skromně, a to i přesto, že zrovna odpovíš záporně. Když odpovíš špatným tónem, může to působit sobecky. Nepochybně říci ne vyžaduje určitou dávku odvahy, ale né vždy se podaří říci ne bez zbytečných humbuků kolem. Jak se tedy naučit říkat “ne”?

Pokud se ti něco nelíbí, je lepší to říct hned, než to zbytečně protahovat.

Pokud se ti něco nelíbí, je lepší to říct hned, než to zbytečně protahovat.

Slušně a nenásilně

Pamatuj si, že když k tobě někdo hovoří, je dobré ho pozorně poslouchat, jelikož člověk pak uvidí, že o to, co tě žádá, máš skutečný zájem a není ti to jedno. Rozhodně hned nevykřikuj ne. Člověka nepřerušuj a nech ho v klidu domluvit. Nyní bez jakéhokoliv váhání můžeš odpovědět “ne“. Snaž se ale udržet si určitý odstup a snaž se, aby tvá odpověď zněla slušně a nenásilně. Snaž se příteli vysvětlit, že mu tentokrát prostě pomoci nemůžeš. Odpovídej vždy takovým způsobem, kdy bude zřejmé, že si za svojí odpovědí pevně stojíš a jsi rozhodnutá, ušetříš si tak případné nepříjemné přemlouvání.

Vyplatí se chodit kolem horké kaše?

Pokud máš v úmyslu svému příteli nevinně zalhat a chceš na to jít pomocí tzv. “chození kolem horké kaše”, udělej to stejně jako u předchozí odpovědi slušně a klidně. Nic však dlouze nevysvětluj, to se rozhodně nevyplatí. Dotyčné osobě totiž mnohdy stačí pouze náznak toho, že tvá odpověď bude záporná a už tím se trochu stáhne. Ze všeho nejlepší je ale vždy mluvit narovinu, jelikož chození kolem horké kaše se ti může někdy pořádně vymstít. Kupříkladu, líbilo by se ti, abys kamarádce zalhala a v situaci, kdy budeš potřebovat pomoc ty, jsi najednou zjistila, že ona lhala tobě?! Jaký pocit by jsi měla? Určitě by ses cítila trochu poníženě a zklamaně. Pokud tomuto chceš předejít, nauč se se svými vrstevníky komunikovat zcela upřímně.

Neustálá pomoc není tvou povinností

Tvá kamarádka má určitě mnoho dalších přátel, kterých se může prosit o pomoc, ale jediný, koho si neustále vybírá v řešení svých problémů, jsi ty. Štve tě to? Ani by nemělo, možná ti tak dává najevo, že ti věří a že jsi ta, která ji z daného problému dokáže vždycky skvěle vytáhnout. Nicméně neustálá pomoc rozhodně není tvou povinností. Proto pokud tentokrát nebudeš s pomocí souhlasit, rozhodně to nijak složitě nevysvětluj, to vůbec nemusíš. Pokud kamarádka bude trvat na vysvětlení, proč nemůžeš, zcela jednoduše vstaň z místa a řekni: “Omlouvím se, ale musím jít.” Tvé dlouhé omlouvání totiž rozhodně nezmění to, jak se kamarádka bude cítit. Důvody si proto nech jen a jen pro sebe.

Žádné výmluvy!

Je velký rozdíl mezi nevinnou lží a výmluvou. Rozhodně na svou kamarádku nezkoušej řeči jako : “Oh promiň, já jsem na to úplně zapomněla.” To nedělej! Neděláš přeci nic špatného, tak proč se chovat jako zbabělec a vymlouvat se :-) ? Prostě řekni, že teď nejsi schopná jí pomoci, uvidíš, že to přijme jinak. A rozhodně neslibuj pomoc, kterou dokážeš dodržet a poté končíš prostými výmluvami, tvé kamarádství se tím může ohrozit. Nicméně pokud chceš zvážit možnosti, jak bys mohla pomoci, snaž se od své kamarádky zdržovat na nějaký čas co nejdál a vše si v klidu promyslet. Pokud se ti podaří něco vymyslet, skvěle, pokud ne, odmítni. Neexistuje žádný super recept na to, jak říkat správně a vhodně ne. Pokud máš pocit, že prostě nedokážeš pomoci, zřejmě asi opravdu nedokážeš. Pokud řekneš jednou za čas ne, tví přátelé by to měli pochopit. Stejně jako ty v opačné roli…

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář