Ne každý může mít vlastní miminko. Jsou ženy, jejichž tělo by z nějakých důvodů porod nezvládlo. Náhradní mateřství však takovým párům přináší řešení.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Náhradní mateřství jako poslední možnost rodičovství
Když ti tvé dítě porodí jiná žena

Život přináší různé překážky, které se dají s úsilím překonat

Náhradní mateřství je vlastně léčba neplodnosti, ale není to obvyklý způsob. Hlavním lékem je totiž žena, která se má stát vaší náhradní matkou. Proč by někdo něco takového využíval? Jsou to páry, které touží po vlastním miminku, ale není to u nich možné. Může se stát, že si například u konkrétního páru spermie a vajíčko „nerozumí“ a není tak možné jejich oplodnění. Také jsou ženy, které mají nevyvinutou dělohu, nebo jim byla odstraněna. Jsou to i ženy, které mají slabé srdce apod. Dalšími páry, které náhradní matku využívají, jsou i homosexuální páry. Zkrátka jsou to páry, které nemají šanci donosit dítě. Viděla jsi seriál Přátelé? Tam se tato problematika objevila hned několikrát. V reálném případě jsou to například Nicole Kidman a Keith Urban nebo Sarah Jessica Parker a Matthew Broderick, kteří této možnosti využili.

O co přesně jde?

Náhradní neboli surogátní (v angličtině surrogacy) mateřství zajišťuje to, že budete biologičtí rodiče dítěte, které vám porodí jiná žena. Embryo biologických rodičů je totiž vloženo do těla náhradní matky. Pár by si měl sám vybrat náhradní matku. S tou poté přijít na kliniku, kde se provede konzultace a samozřejmě vyšetření lékaře. Poté dochází k umělému oplodnění a po čtrnácti dnech se dělá těhotenský test. Pokud oplodnění vyšlo, tak bude žena v péči vlastního gynekologa. V České republice vlastně není zákon, který by se tímto přímo zabýval, tudíž je třeba využívat tzv. mezery v zákonech. Během těhotenství otec podepíše souhlas s otcovstvím, ale matkou do porodu zůstává ta náhradní. Probíhá to tedy tak, že náhradní matka se dítěte po porodu vzdá a dítě si osvojí biologická matka. Nemusíte se vyloženě bát, že by to bylo nezákonné. Dosud není v ČR zaznamenán případ, že by náhradní mateřství bylo prohlášeno za nezákonné.

Spolehlivá náhradní matka je základ

Pokud si nevyberete spolehlivou náhradní matku, může to přinášet velmi nepříjemné důsledky. Například si dítě bude chtít ponechat za účelem vymáhání peněz na péči od biologického otce. Nebo se zkrátka nesmíří s tím, že by miminko získal někdo jiný. Nejlepším výběrem jsou rodinní příslušníci (to je v občanském zákoníku povolené, není se čeho bát) a rozhodně matky, které už za sebou mají úspěšný porod. Klinika v České republice, která se touto problematikou zabývá, je Klinika reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně. Je třeba určitý finanční obnos na proces oplodnění a rozhodně by se měl pár postarat i o finanční stránku náhradní matky (na stravu, nové oblečení, léky, …). Pozor, finanční odměna podávána přímo za účelem porodu dítěte nebo za předání dítěte je trestná!

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář