Ze všech stran slýcháš tato dvě slova: „ menstruační kalendář“, ale nevíš jak a proč si ho vést? Co díky němu můžeš zjistit? Co je to ovulace, luneární fáze a jak díky menstruačnímu kalendáři zjistit plodné a neplodné dny? A jak zjistit termín další menstruace? V tomto článku se všechny tyto, pro mladou dívku bezpochyby důležité informace, dozvíš. Tak neváhej a čti dále.

avatar

Veronika Nečasová

Menstruační kalendář

Pečlivé vedení menstruačního kalendáře ti poskytne mnoho informací.

Jak si vést menstruační kalendář?

V prvé řadě budeš potřebovat nějaký kalednář, do kterého si budeš dobu měsíčků zaznamenávat. V lékárně je k dostání kartička nadepsaná menstruační kalendář. Najdeš na ní dvanáct řádků s malými okýnky. Každý řádek je pro jeden měsíc a je dále rozdělen na 28, 30 nebo 31dílků (okýnek) podle délky daného měsíce. Menstruační kalendář se ti vejde do peněženky, takže ho můžeš nosit všude s sebou. V případě, že neseženeš menstruační kalendář, postačí i obyčejný kapesní kalendářík na daný rok. Jeho nevýhoda ale spočívá především v tom, že si do něj nemůžeš zaznamenávat sílu menstruace, ale k zapamatování si data měsíčků bohatě postačí. Do menstruačního kalendáře je nejlepší si menstruaci zapisovat křížky. V den menstruace do okýnka pro příslušný den v daném měsící vepíšeš jeden, dva nebo tři křížky podle síly menstruace. V případě, že nemáš přímo menstruační kalendář z lékárny, ale používáš obyčejný kapesní kalendářík, postačí, když si daný den zakroužkuješ. Tak budeš vědět, od kdy do kdy jsi měla poslední menstruaci.

Proč si vést menstruační kalendář? Co díky němu můžeš zjistit?

V prvé řádě v případě, že budeš mít nějaké problémy a půjdeš ke gynekologovi, velmi ti tuto násvštěvu ulehčí právě menstruační kalendář, díky kterému doktor bude moci zjistit spoustu důležitých informací ohledně tvého cyklu (délku, sílu, datum poslední menstruace, a další).

Ale menstruační kalendář si samozřejmě nevedeš pouze kvůli lékaři. I tobě menstruační kalendář podstatně usnadní život. Díky němu si můžeš poměrně přesně spočítat termín následující menstruace. Jeden menstruační cyklus (tedy od prvního dne jedné menstruace po první den následující menstruace) má zhruba 28 dní. Tato doba je ale individuální a u každé dívky jinak dlouhá. Proto bude nejlepší, když si do menstruačního kalendáře nejprve zapíšeš dvě menstruace a poté spočítáš počet dní počínaje prvním dnem měsíčků a konče posledním dnem před menstuací následující. Tak zjistíš délku délku svého cyklu. Díky tomu si můžeš spočítat přibližné datum následující menstruace.

Menstruační kalendář ti také pomůže určit, kdy máš plodné a kdy neplodné dny. Plodné dny jsou dny takové, kdy je největší pravděpodobnost vzniku těhotenství a vypočítáš je tak, že si vezmeš svůj menstuační kalendář a určíš si rozmezí mezi 10. a 17. dnem cyklu. Toto rozmezí je považováno za plodné dny.

Co je ještě dobré vědět?

Mnoho mladých dívek se ptá, co je to ovulace, proto ti to ve stručnosti vysvětlím. Jedná se o proces, kdy je vajíčko uvolněno z vaječníku a může tak dojít k jeho oplodnění.
A velmi zajímavá je také takzvaná luteální fáze, tedy doba od uvolnění vajíčka z vaječníku, kdy se folikula (tedy obal vajíčka) přemění ve žluté tělísko, které produkuje hormony. Díky těmto hormonům je udržována výstelka dělohy až do té chvíle, kdy se v ní usídlí vajíčko. V případě, že nedojde k oplození, zaniká žluté tělísko i děložní sliznice a poté začíná menstuační krvácení (nezapomeň si poznamenat datum do menstuačního kalendáře) a cyklus začíná nanovo. Jak vidíš, menstuační kalendář může být opravdu dobrým pomocníkem, pokud ho ještě nemáš, určitě si menstruační kalendář začni vést. Díky němu se ti totiž nestane, že tě menstuace překvapí a zaskočí nepřipravenou.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář