Zkusila jsi při menstruaci používat vložky i tampony, ale ani s jedním nejsi spokojená? Je pro tebe přečkání menstruace doslova utrpením?  Pak by tě určitě mohla zajímat věcička nazvaná menstruační kalíšek.

avatar

Katka Š.

Zkusila jsi při menstruaci používat vložky i tampony, ale ani s jedním nejsi spokojená? Je pro tebe přečkání menstruace doslova utrpením?  Pak by tě určitě mohla zajímat věcička nazvaná menstruační kalíšek. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody vůči tamponům a vložkám, jak se používá a kolik za tenhle „malý zázrak“, jak ho některé spokojené uživatelky nazývají, zhruba zaplatíš, to se můžeš dočíst dále.

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek

Co je menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka určená pro ženy v období menstruačního krvácení. Vyroben je z kvalitního měkkého silikonu a při správném používání by nemělo docházet k množení různých škodlivých mikroorganismů (na rozdíl od tamponu). Menstruační kalíšek je vhodný pro všechny typy sportu, včetně plavání. Navíc je možné ho používat i v noci.

Jak menstruační kalíšek používat?

Nejlépe se kalíšek zavádí v podřepu. Zezačátku si budeš muset najít optimální polohu kalíšku, která ti bude nejvíce vyhovovat. Kalíšek si můžeš navlhčit, aby se ti lépe zaváděl. Co se týče zasunutí do pochvy, je to zhruba stejné jako u tamponu, stačí ti jednoduchý grif – kalíšek zmáčkni a poté přelož. Takto srolovaný ho zasuň do pochvy, kde ti jeho okraje přilnou k poševním stěnám, takže nebude docházet k unikání krve mimo něj.

Po zhruba 4 až 8 hodinách (záleží na tom, jak silnou máš menstruaci) je potřeba menstruační kalíšek vyjmout, vylít, vypláchnout a zasunout zpět. Kalíšek pojme cca 30ml krve. Vyjmutí je snadné, jelikož kalíšek má vespod tenké držátko, s jehož pomocí kalíšek snadno vytáhneš. Předtím však musíš zrušit podtlak, který v kalíšku vzniknul. To uděláš tak, že stiskneš jeho spodní část. Pokud by ti držátko jakýmkoliv způsobem vadilo nebo tě dřelo, lze ho jednoduše odstřihnout, menstruační kalíšek vyndáš i bez něj.

Ke každému kalíšku dostaneš hezký látkový pytlíček, ve kterém ho budeš mít 3 týdny uložený. Před dalším používáním je nutné ho vyvařit, což je velice důležité!

Menstruační kalíšek – velikost a barva

Na našem trhu jsou nejznámější 2 druhy kalíšků – LadyCup a Mooncup. Liší se tím, že LadyCup má trochu jiný tvar a hladký povrch, na Mooncupu jsou rysky označující objem a ve spodní části má drážky, které usnadní jeho vyjmutí. Správnou velikost pro sebe vybereš podle tabulky, záleží pouze na věku a na tom, jestli už jsi rodila. Tabulky najdeš na stránkách www.kalisek.cz (a také další užitečné informace). Barev a různorodost pytlíčků má menstruační kalíšek opravdu mnoho, na jeho hlavní funkci ale nemají žádný vliv.

Jaké výhody a nevýhody má menstruační kalíšek?

Jak už jsem zmínila, v menstruačním kalíšku nedochází k množení bakterií, tudíž ani ke vznikům různých nepříjemných výtoků. Jeho používání je navíc zcela bez zápachu. Máš ho vždycky po ruce, nemusíš se už strachovat, jestli jsi nezapomněla koupit vložky nebo tampony.

Na druhou stranu, nutnost opláchnout ho po každém vyjmutí nám situaci trochu komplikuje. Na veřejných záchodcích, ve škole nebo v práci to dost dobře nejde. Výrobce doporučuje nosit s sebou lahev s čistou vodou, ale to je trochu nepraktické a může se stát, že zapomeneš. Na diskuzních fórech si také hodně uživatelek stěžuje, že menstruační kalíšek jim začal způsobovat záněty. Jiné zase říkají, že díky kalíšku záněty mít přestaly. Některým se stalo, že i přes správně vybranou velikost kalíšku jim protékal a to hodně.

Jak vidíš, menstruační kalíšek na každou ženu působí jinak, takže nebývá, než ho zkrátka vyzkoušet. Jeho cena se pohybuje kolem 500-700Kč.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář