Internetové seznamky, povídání si přes chat, SMSky na dobrou noc. Dříve vztahy vypadaly trochu jinak – co myslíš, měli jeskynní lidé se líp?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Láska jako z paleolitu?

Komunikace a vztahy

Nové technologie měly zlepšit naše vztahy s příbuznými, známými, přáteli, ale pravdou je, že spíše došlo k opaku. Komunikujeme spolu už jen přes chat nebo smsky a nemáme už takovou potřebu se scházet a povídat si – to přece můžeme dělat i z pohodlí domova. Pocity vyjadřujeme přes smajlíky, namísto mluvení s lidmi, kteří sedí vedle nás, si píšeme zprávy. Pocity osamění na nás potom doléhají více než kdy jindy. Jak to bylo dřív – jak to dělali takoví jeskynní lidé? Nebyl jejich způsob přeci jen lepší?

1. Ochrana a bezpečí

Nepřestavuj si jeskynního člověka jako hrubého barbara, který sedí na kameni a snaží se si strčit nohu do pusy. Stejně tak nejsou hloupé ani jejich rituály v randění. Důležité bylo, že fungovali společně – jeden za všechny a všichni za jednoho. Chránili si záda a hlídali si své partnerky. Ani v dnešní době se toho moc nezměnilo. Ženy stále touží po bezpečí a ochraně – přeci jen jsme to slabší pohlaví, ne? – kterou jim může poskytnout muž. Problémem však je, že dnešní doba, kdy se po ulicích prohánějí kluci s nalakovanými nehty a hlavou vyžehlenou dohladka, ti silného partnera, který tě ochrání vždy a všude přinese jen tehdy, budeš-li opravdu hledat.

2. Sdílení pocitů v jeskyni

Zatímco dnes jsou tu média, televize, rádia, telefony, internet, dříve se jeskynní lidé scházeli v jeskyních a vyprávěli si. Některé své úspěchy nebo touhy kreslili na zdi jeskyní, ale pointou zůstává, že byli spolu. Mluvili spolu, cítili blízkost jeden druhého. Jejich vztahy byli mnohem více intimní, než dnes u nás. Sdíleli spolu svoje životy, vyprávěli si svoje zážitky a touhy. Samozřejmě v rámci jejich komunikačních schopností. Zkus to taky alespoň jeden večer. Odpoj se od internetu a jednoduše buď a vnímej blízkost rodiny, nebo svého přítele. Nepotřebuješ přeci každou vteřinu svého života komentovat na facebooku nebo fotit pro Instagram. Pamatuj si, že jediné „like“, které opravdu potřebuješ, je úsměv na tváři milovaného člověka.

3. Zvířecí sex

Je sice pravda, že když jeskynní muž chtěl ženu, jednoduše si ji vzal. Nenosil jí kytky ani ji nemusel uhánět půl roku, než mu dala. Na druhou stranu to ale nebyla taková zvířata, jaká si asi představujeme. Jejich sex byl sice promiskuitní a polygamní – jednalo se tedy v podstatě o velké swingers párty – ale žena během nich zažila tolik orgasmů během jednoho večera, že by se to ani spočítat nedalo. Neznamená to, že bys tedy i ty měla vyhledávat nějaké group párty, ale jde tu především o uvolnění. Mnoho párů se v posteli nudí, chce zažít něco nového – zkuste tedy sex bez úplných zábran, neohlížejte se na nic a na nikoho. Výhodu měli jeskynní lidé také v tom, že jejich smysly byly mnohem citlivější. Zkus tedy naladit atmosféru i pro čich a sluch, ne jen hmat, chuť a zrak. Pusť nějakou hudbu, provoň pokoj.

4. Lovci a sběrači

Jeskynní lidé měli pro svůj život vytvořený systém. Obě strany, tedy jak ženy, tak muži, se podílejí na každodenních povinnostech. Oba vychovávají děti, chodí lovit a sbírat, připravují jídlo. A všechno to dobře fungovalo. Podle dnešních vědců se prý jednalo o společnost, ve které panovala největší rovnost mezi ženou a mužem napříč historií. Zkusme to tedy promítnout i do dnešních dní. Pokud si totiž jeden z partnerů připadá nedoceněný, problémy na sebe nenechají dlouho čekat. V domácnosti byste tedy neměli mít jen tak zbůhdarma rozdělenou práce, jakože já nakoupím a ty vyzvedni dítě, ale měli byste v tom vidět společnou kooperaci. Pochvalte tedy partnery, oceňte jeho práci a hned se budete oba cítit líp.

5. Divočina je za dveřmi

Divocí lidé žili svůj život ve spojení s přírodou. Jejich svět tvořený jeskyní či jiným přístřeškem, se prolínal s tím, co bylo venku. Dny trávili chozením po přírodě, hledáním potravy a lovením. Jejich vlastní vztahy poté nabývaly úplně jiného rozměru. I tohle bychom měli převzít. Vypni počítač a jdi se projít na chvíli ven. Pokud toužíš po klukovi, najdeš ho spíš venku než na internetu, kde jsou živé bytosti, opravdoví lidé. A pokud už přítele máš, vezmi ho za ruku a jeďte se podívat do lesa, projít se parkem, nadýchat se čerstvého vzduchu a jednoduše se radovat ze života. Opusť svou jeskyni.

Paleolit versus doba moderní

Tak co myslíš? Nezdá se ti život jeskynních lidí přeci jen trochu lepší? Osobnější, emotivnější? Nechme teď stranou jejich hrubost a nedostatečnou hygienu, v tom bychom naopak zase mi mohli učit je. Jejich vztahy jsou však čistší a jasnější, jejich soužití s přírodou je zdravější.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář