Je samozřejmost a i nutnost zjistit si co nejvíce informací o antikoncepčních prostředcích, o rizicích spojených s pohlavním stykem a aktivním sexuálním životem – ať už pohlavně přenosné choroby, tak nechtěné těhotenství. Stejně tak je na místě, znát spolehlivost jednotlivých antikoncepcí a podle toho se i zařídit.

avatar

Lucie Rothanzlová
Blogerka a autorka magazínu Proslecny.cz.

Chceš mít jistotu, že jsi maximálně chráněná? Koukni na to, jak můžeš kombinovat antikoncepční metody.

Chceš mít jistotu, že jsi maximálně chráněná? Koukni na to, jak můžeš kombinovat antikoncepční metody.

Jaká je spolehlivost antikoncepce?

I když si to mladé holky občas myslí a dokázaly by se kvůli tomu pohádat do krve, hormonální antikoncepce doopravdy není stoprocentní, stejně tak kondom – i zde je riziko, že zvolená antikoncepce selže, ať už naším přičiněním nebo z naprosto neznámých důvodů. K vyjádření spolehlivosti antikoncepčních prostředků se udává tzv. pearl index. Jeho hodnota znamená, kolik žen ze sta sledovaných, otěhotnělo zmiňovanou metodou za roční sledování. Jednoduše řečeno znamená, že čím nižší tento index je, tím spolehlivější je i daná antikoncepce. Rozsah Pearl Indexu se udává kvůli tomu, že každý pár je jinak sexuálně aktivní, tedy počet souloží za daný rok se mění. Pearl Index hormonální antikoncepce je 0,1 – 3, například index kondomu je 2 – 15, což už je na první pohled vyšší číslo. Mezi antikoncepci, která nepatří mezi ty nejspolehlivější a má tedy vysokou hranici Pearl Indexu, patří přerušovaná soulož, výpočet neplodných dnů nebo výplachy pochvy. Naopak mezi ty nejspolehlivějí patří nitroděložní tělísko nebo sterilizace.

Vhodná kombinace

Jak je vidět, nic není stoprocentní a právě u tohoto faktu se dostáváme k otázce: Co dělat, aby riziko otěhotnění bylo co nejmenší? Odpověď je jednoduchá – kombinovat antikoncepční prostředky. Sice se to lehce řekne, ale už není tak snadné naplánovat, co bude nejvýhodnější a co se nebude navzájem vylučovat. Je určitě hloupost myslet si, že dva kondomy jsou lepší než jeden – to doopravdy není kombinování a pravděpodobně si takovými úvahami jen ublížíš a ještě více snížíš spolehlivost dané antikoncepce.

Jsi přelétavá?

Nejpoužívanější antikoncepcí mezi mladými generacemi je určitě hormonální antikoncepce a mužský kondom. HA sice patří mezi ty spolehlivější metody, ale nevýhoda je ta, že nechrání proti pohlavně-přenosným nemocem, takže pokud jsi přelétavá, partnery si neprověřuješ, protože s nimi ani nejsi více jak pár nocí, určitě je vhod používat jak kondom, tak hormonální antikoncepci. Samotný kondom je méně spolehlivý, ale při správném použití ochrání jak před nemocemi, tak před otěhotněním, je však důležité dbát na to, aby neprasknul, nesklouznul nebo jsi ho při nasazování neprotrhla.

Gel není jen na vlasy

Další antikoncepční prostředek, který se skvěle hodí ke kombinaci je spermicidní gel. Takové gely nejsou moc používané, protože se o nich moc neví a většina párů o nich nemá žádné informace. Většinou jsou to současně i lubrikační gely. Tato antikoncepce ale není doporučována při samostatném používání, tedy je nutno zkombinovat jí ještě s jiným druhem antikoncepce (HA, kondom, pesar). Další oblíbené metody jsou: Nitroděložní tělísko + kondom, nitroděložní tělísko + spermicidní gel, výpočet (ne)plodných dnů + kondom. Vždy je nutno o ochraně a rizicích vědět, co nejvíce, informovat se a samozřejmě být i připravena na to, že se kdykoliv může něco pokazit. Se správně kombinovanou antikoncepcí tyto rizika ale v podstatě padají a nemusíš mít strach.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář