Skoro každému se to v životě stane – ten moment, kdy uvažuješ, jestli tě náhodou nepřitahují holky. A co když se ti stejnou mírou líbí obě pohlaví? Nebo co když tě nepřitahuje nikdo?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Kdy budeš rozhodnutá?

„Kluci se mi líbí, ale to je tak všechno. Když jsem chtěla s někým chodit, tak mě to nikdy tak neuspokojovalo a netěšilo, jako když jsem byla v blízkosti kamarádek. Cítím se s holkama líp. A to k čemu jsem chtěla dojít je, že chtěla jsem se vlastně zeptat, jak a kdy budu “rozhodnutá” kdy jsem na holky, kluky či na oboje?“ ptala se mě čtenářka Leia v diskusi pod mým článkem o tom, jaké je být lesba na střední. A já jsem nad tím komentářem musela pořád přemýšlet, a nakonec mi to nedalo a vyrazila jsem to probrat s holkama na valentýnskou Freedom Night.

Škatulky, škatulky, škatulky

Každý se v životě dostane do toho momentu, kdy se sám sebe ptá, s kým chce strávit zbytek života. Teoreticky. A bohužel ne všichni lidi jsou si ve věku mezi čtrnácti a sedmnácti lety stoprocentně jisti, že zrovna oni jsou na stejné pohlaví, nebo třeba že nejsou na žádné. Ale opravdu je potřeba to škatulkovat?

Keep Calm
Lesba, bi, asexuální, pansexuální, trans, nebo jen zmatená? A je opravdu třeba to řešit?
zdroj: tumblr.com

„Říkám o sobě, že jsem lesba, protože jsem měla víc holek, než kluků, a protože mě prostě o určité době přestalo bavit vysvětlovat lidem, co to znamená, že jsem pansexuální,“ řekla mi dvaadvacetiletá Marie, „pro mě není důležité, jak si mě lidi zaškatulkují a sama sebe ani lidi, se kterými chodím, takhle škatulkovat nechci. Přijde mi to zbytečné. Je to každého věc, co nebo kdo ho přitahuje, a láska je láska, nezáleží na tom, jak to pojmenuješ,“ říká.

„Na co vlastně jsem?“

Ne všichni jsou ale v lásce a vztazích tak spontánní jako Marie, někdo prostě potřebuje vědět, jakého pohlaví bude jejich budoucí životní partner. Vždyť třeba i já jsem si až donedávna nebyla jistá, „na co“ vlastně jsem. Jenže ono je někdy šíleně těžké na to vlastně přijít.

„Jeden by řekl, že ve dvaceti bych si už mohla být jistá tím, jestli jsem na holky nebo na kluky,“ přiznává čerstvá dvacítka Annie, „jenže já mám přítelkyni, ale stejně když vidím sexy chlapa, tak přemýšlím, jakej by byl v posteli. Ne, neumím si představit, že bych s chlapem dlouhodobě žila, ale jsou věci, které chlapi v posteli prostě umí líp,“ uznává.

Jak si ale být stoprocentně jistá, že jsi třeba lesba? „Stoprocentně jistá si nebudeš nikdy,“ říká moje kamarádka Alex. „můžeš experimentovat a zjistit, jestli jsi spokojenější s klukama nebo s holkama, to jo, ale ženský jsou složitější, než chlapi – chlap má určitý typ ženský, který ho vzrušuje, jenže holka to takhle nemá. Upřímně, neznám snad ani jednu lesbu, která by někdy nespala s klukem,“ tvrdí.

Bojím se, že by mě rodina nepřijala takovou, jaká jsem

Na co vlastně jsi?
Přiznat to sama sobě je první a nejdůležitější krok, když si myslíš, že bys mohla být „jinak orientovaná“.
zdroj: telegraph.co.uk

Internetová fóra jsou plná lidí, kteří si myslí, že by mohli být gayové nebo lesby, ale jsou věřící a bojí se, že by je jejich rodiny odsoudily, kdyby jim to řekli, a kvůli svým náboženským přesvědčením ani sami nechtějí patřit do LGBT komunity.

„Pocházím z křesťanské rodiny a bála jsem se, co rodiče řeknou, když jednou přivedu domů holku a představím ji jako svou přítelkyni. Dlouhou dobu jsem to sama sobě ani nechtěla přiznat a roky jsem se trápila, než mi došlo, že už to takhle dál nejde,“ řekla mi čtyřiadvacetiletá barmanka Lucy, „trvalo mi další rok, než jsem se odhodlala to říct našim. Jasně, nejdřív to úplně dobře nevzali a nebyli schopni se mi ani podívat do očí, ale nakonec se s tím smířili. I přes to všechno jsem jejich dcera,“ směje se.

Co je teda nejdůležitější?

Nebát se. Přiznat si, že možná jsi jiná, než ostatní – žijeme v relativně tolerantním světě a na tom, že miluješ osobu stejného pohlaví, nebo třeba nemiluješ žádnou, není nic špatného. Je jedno, koho miluješ, i co si o tom lidi myslí, dokud jsi šťastná. A víš co? Možná to někdy nebude lehký a možná si někdy budeš připadat sama a nebudeš si mít s kým promluvit, ale mysli na to, že to přejde, ty najdeš úžasnou osobu, kterou budeš hrozně milovat, a všechno bude krásný.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář