Šetření je celkem normální záležitostí. Ale když nastane ta chvíle, že se v tom s partnerem zrovna nepohodnete, je to dost nepříjemné. Může to vůbec proběhnout bez konfliktů?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Téma peněz a úzkost

Když se téma peněz proměňuje v úzkost a otravu, je to pro vztah dost náročné. Peníze jsou totiž častým tématem. Navíc oba dva nemusíte mít na danou situaci stejný pohled. Někomu přijde situace kritičtější, někdo si chce více zautrácet, apod. Je důležité si úplně v klidu promluvit. Nejlépe v příjemnou chvíli. Téma peněz neřešte ve spěchu ani po telefonu. Udělejte si doma večeři, jděte na procházku a svěřte se s tím, co vás trápí. Nezapomeňte poslouchat svého partnera, i když bude mít jiný názor. Zkuste se i nad jeho postoji zamyslet! Navrhněte společně různé nápady a vzájemně se podporujte.

Když se ve vztahu musí šetřit
Sváry o peníze jsou hodně protivné, těm se rozhodně musíte vyhnout

Společný přehled nad finanční situací

Pokud je situace opravdu náročnější, mějte oba dva přehled nad celým chodem domácnosti. Nemusíte kontrolovat každou účtenku a přítele zpovídat, kolik stálo pět rohlíků apod. Rozhodně vás nesmí posednout paranoia, ale spíše důvěra v druhého. Spočtěte si, kolik oba vyděláte za měsíc, kolik musíte utratit za všechny poplatky, kolik zbývá na jídlo, dopravu, … Stanovte si nějaký rozpočet, ale počítejte s tím, že se občas objeví nečekané výdaje. S tím se nedá prostě nic dělat a nesmíte kvůli tomu házet flintu do žita. Důležitý je nějaký plán, který byste měli dodržovat. A také změny. Místo osobního automobilu používat hromadnou dopravu, snížit nakupování oblečení, nakupovat v akcích a někdy je nezbytné najít si i další přivýdělek. Pokud se objevily nějaké dluhy, musí za ně převzít zodpovědnost ta osoba, která je způsobila. Snažit se řešit, být zodpovědný a aktivně se účastnit šetřícího plánu! Ale druhá osoba musí spolupracovat.

Šetřete, ale užívejte!

Šetření by vašemu vztahu nemělo ubližovat. Může se to stát důvodem hádek, prázdné rutiny, ztráty radosti ze vztahu, … Jenže to není třeba. Může vás trápit, že si nemůžete dopřát to a to. Ale na druhou stranu si něco dopřát můžete. S přítelem rozhodně pořád randěte! Vyrazte si na procházku ruku v ruce a užívejte si jeden druhého! Společná sprcha je také lepší, než samotná a vlastně můžete ušetřit za vodu. Udělejte si levnou večeři při svíčkách. Pusťte hudbu a zapomeňte na problémy okolo. Soustřeďte se na příjemné okamžiky. Peníze musíte sice řešit, musíte si stanovit pravidla. Ale nesmíte zapomenout na váš vztah, ani na sebe.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Josef Devátý

    Pěkně napsané. U nás doma to bylo dřív tak, že já jsem počítal každou korunu a moje žena utrácela. Jsem ale moc rád, že teď už tomu tak naštěstí není a také se naučila šetřit. Díky tomu už máme dohromady naspořeno docela dost peněz, tak jsme nedávno uvažovali nad tím, jestli by nebylo dobré je nějak investovat. Na https://www.investice.cz/ jsem se nedávno dočetl, že celkem výhodná může být například investice do zlata.

  • Alenka

    Souhlasím. Život by si měl člověk užívat. Ale ne tak aby se zadlužil. Pokud chci žít na vysoké noze musím mít příjem Bohužel se nám s partnerem povedlo přijít k exekuci. NAšli jsme ji náhodou na http://www.kontrolaexekuce.cz a to díky takové blbosti když jsme byly mladší. Do teď splácíme.