O rozchodech se toho psalo už hodně, většina článků je zaměřena na to, jak zvládnou rozchod, když jsme v roli opouštěného. Ale co když jsme v roli opačné a chceme se ze vztahu vymanit a nevíme, jak přesně to udělat tak, abychom protějšku co nejméně ublížili? Rozchod s partnerem je totiž umění a málokdo ho zvládá. Nezvládnutý rozchod nám může zkomplikovat naše další vztahy, a proto bychom si měli říct pár pravidel, jak na něj.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Třebaže si hrajou často na drsňáky, tak i pro kluky je rozchod pořádná pecka.

Třebaže si hrajou často na drsňáky, tak i pro kluky je rozchod pořádná pecka.

Jak rozchod brát?

Často se stává, že spolu dva lidi začnou chodit a po několika letech zjistí, že si kráčí každý svojí cestou a společného toho už moc nemají. Někomu to možná nevadí, má rád svoji jistotu a určitý stereotyp, jiného to může začít štvát. Rozchod je nutné chápat jako nekompatibilitu obou partnerů. Je potřeba si nedávat za nic vinu a rozumět tomu tak, že se oba posouváte dál. Vztah je samozřejmě vždycky spojený s nepříjemnostmi. Po nějaké době však všechno přebolí a nakonec vám dojde, že vás rozchod posunul. O to v životě jde. Určitě nezůstávej ve vztahu, který tě dusí nebo nebaví.

Dilema?

Co nás od rozchodu může odrazovat? Problém může být cokoliv – citlivost partnera, tvůj soucit s ním, pocit viny, společný majetek, bydlení, přátelé a rodina. Často se stává, že rodina člověka přemlouvá, aby ve vztahu zůstal, že je to škoda, že je to hodný kluk atd. V tomhle případě je neposlouchej, s partnerem přece trávíš život ty, ne oni. Když už se pro rozchod rozhodneš, stůj si za tím a doveď svou myšlenku do konce. Své rozhodnutí neber zpět!

Když do toho jdeš

S partnerem se nerozcházej se přes SMS. Pokud se bojíš jeho reakce, je lepší se sejít někde mezi lidmi a řešit to tam v ústraní. Připrav si srozumitelnou řeč, proč ses pro rozchod rozhodla a snaž se mu nabídnout kroky, které podniknete – komu rozchod oznámíte, jak si rozdělíte společný majetek, kdo půjde bydlet jinam. Samozřejmě k otázkám ohledně majetku může dojít až po určité době, kdy emoce opadnou a situace se uklidní. Každý má svůj čas. Každopádně nic se nedá protahovat do nekonečna.

Možné reakce partnera

Ve většině případů partner s rozchodem nesouhlasí. Ptá se proč, argumentuje, útočí a obhajuje se. Posléze přejde ke slibování, žadonění, možná až k citovému vydírání nebo vyhrožování. Na všechno musíš být připravená. Je dobré si doma připravit argumenty a neustupovat z nich, i když je to těžké. Pokud tě partner stále miluje, nenabízej mu kamarádství, neudržuj s ním ani sexuální kontakt, to už je jen krůček k navrácení se do vztahu. Pamatuj, že návrat do již ukončeného vztahu je obrovský krok zpátky. A to přece nechceš, ne?

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Diana Reichmannova

  Díky za článek. Abych pravdu řekla, tak já tedy zatím byla vždy v pozici té, se kterou se rozcházel partner. Nikdy tomu nebylo obráceně a musím uznat, že to pro mě nikdy nebylo lehké. Vše se ale dá zvládnout. Třeba tady https://jsme.cz/co-nedelat-kdyz-se-s-vami-rozejde-partner je docela zajímavý článek, který se právě tohoto tématu také týká.

 • Dusan

  Nechapem clanky tohto typu, neexistuje ziadny navod na taketo nieco, je to uplne individualne a pripad od pripadu je uplne iny… Toto znie ako osvedcena sablona na rozchod ako keby boli vsetci ludia rovnaky a vsetci mali rovnake reakcie… Uplna blbost!!! Nic take neexistuje, je to len vyplod niekoho fantazie, predstavy a realita su dve odlisne veci, pokial ma vztah hlboke korene, nie je mozne ho prestrihnut ako noznicami pasku… Na druhej strane, vztahy, ktore niesu zalozene na laske, len si to niekto mysli sa kludne mozu ukoncit aj smskou, nic proti by som nemal :-D … Taku smsku som raz dostal a bolo vybavene, a bol som rad ze to tak skoncilo, aby som pochopil ze taky clovek za dalsiu rec nestoji!

 • hanka

  Rozchod?Jako bych zemřela..Do dalšího života už jen kulhající..H.

 • Netty

  Aneta:I tak to dokonalý rozchod není,trochu si protiřečíš.Navíc ono nikdy nic není dokonalé,to je spíš jen taková naše představa;)

 • Aneta

  A ja si myslim, ze je. Kdyz nekomu chces dat kopacky, je to tezky pro oba. Malokdo to dotahne do konce. Pak teprve nastavaji problemy. Dokonaly rozchod ze strany “odkopajiciho” je dokonceny rozchod. Ze strany “odkopavanyho” dokonaly rozchod neni:)

 • Netty

  DOKONALÝ rozchod neexistuje:D

 • Aneta

  O bezproblémovém rozchodu nemá cenu psát. Chtěla jsem upozornit na to, co může přijít, protože štěstí přeje připraveným a platí to i v tomhle případě. Ze zkušenosti můžu říct, že takové extrémy se vážně stávají:)

 • Kámoška.cz

  Ze zkušenosti můžu říct, že mladí a doopravdy zamilovaní lidé nejsou nikdy rozumný – a je úplně jedno, jestli jde o kluka nebo holku. Ta vlna emocí zatemní pořádně mozek :-)

 • Lukáš

  Cituji: “Možné reakce partnera
  Ve většině případů partner s rozchodem nesouhlasí. Ptá se proč, argumentuje, útočí a obhajuje se. Posléze přejde ke slibování, žadonění, možná až k citovému vydírání nebo vyhrožování. Na všechno musíš být připravená. Je dobré si doma připravit argumenty a neustupovat z nich, i když je to těžké. Pokud tě partner stále miluje, nenabízej mu kamarádství, neudržuj s ním ani sexuální kontakt, to už je jen krůček k navrácení se do vztahu. Pamatuj, že návrat do již ukončeného vztahu je obrovský krok zpátky. A to přece nechceš, ne?”

  toto je naprostý nesmysl. Rozumný člověk by nic takového neudělal, byl by klidný a zeptal by se proč se semnou chceš rozejít? S nikým by se nehádal a domluvil by se jak to bude s majetkem atd…