Postkoitální antikoncepce, neboli „pilulka po“ – spousta lidí ji mylně považuje za potrat. Jaký je mezi těmito dvěma ale rozdíl?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Občas se to prostě stane a kondom praskne. Co ale s tím? Řešením je takzvaná postkoitální antikoncepce, lidově zvaná „pilulka po“, anglicky „the morning-after pill“. Jedná se o pilulky s obsahem hormonu levonorgestrel, v ČR prodávané pod obchodními názvy Postinor-2 a Escapelle.

Pilulka po
Občas se „zadaří“ a kondom praskne, no.

Jak to vlastně funguje, a co je vůbec ten levonorgestrel?

Levonorgestrel je hormon, který, zjednodušeně řečeno, umí zabránit uhnízdění vajíčka v děloze, respektive zabránit vaječníku „vypustit“ vajíčko do vejcovodu. Můžeš si to představit asi tak, že si vaječník dá prostě pár dní oraz, a když spermie zjistí, že není co oplodnit, tak to zase otočí a je po povyku, žádné dítě na světě. V případě, že už vajíčko ve vejcovodu bylo, zabrání hormon jeho uhnízdění v děloze.

Mýty a fakta, aneb rozdíl mezi potratem a „pilulkou po“

Spousta lidí mylně předpokládá, že „pilulka po“ je vlastně jako potrat. Spousta lidí, hlavně teda těch starších, tak nějak obecně předpokládá, že používání antikoncepce je vražda, ale o tom by se dalo polemizovat dosti dlouho – dávno nežijeme v dobách, kdy by lidi měli první sex až po svatbě a ne všichni chtějí mít děti, že. Ale zpátky k pointě – hlavní rozdíl mezi potratem a použitím postkoitální antikoncepce je ten, že pokud mluvíme o potratu, jde o úmyslné odebrání oplodněného vajíčka z dělohy.

Těm všímavějším a těm, kdo dávaly pozor u minulé části, už to asi došlo. Když antikoncepce, ať normální, nebo právě postkoitální, zabraňuje oplodnění vajíčka a/nebo jeho usazení v děloze, a potrat je odebrání oplodněného vajíčka z dělohy, tak logicky použití antikoncepce znamená, že už není CO odebírat, když nikde nic oplodněné není.

No, a pokud bych chtěla už hodně rýpat do všech babiček, co si myslí, že použití postkoitální antikoncepce je stejné jako potrat… EXISTUJE i potratová pilulka, v Čechách dostupná od letošního podzimu pod názvem Mifegyne, založená na chemickém steroidu mifepristonu, jejíž cena se pohybuje zhruba okolo stejné částky jako miniinterrupce, čili okolo 3 500 korun a je na předpis, zatímco Postinor na předpis není (pokud jsi starší šestnácti let, stačí ti k jeho koupi občanka) a stojí okolo čtyř set korun.

Vedlejší efekty má všechno – i Postinor

„Pilulka po“, stejně jako jakýkoli jiný lék, má i své vedlejší účinky, které bohužel nejsou úplně příjemné, a komukoli, kdo má tu smůlu a zažije si je, vesele připomínají, že je lepší se chránit nějak jinak. Nejčastějšími vedlejšími účinky spojenými s použitím postkoitální antikoncepce je totální rozhození menstruačního cyklu, nevolnost, často vyrážka, horečka, bolesti hlavy, únava, poškození jater při dlouhodobém užívání, a zvracení, takže jakkoli bezpečné to je, rozhodně nejde o nijak extra příjemný zážitek, obzvláště vzhledem k tomu, že pravděpodobnost výskytu zmíněných vedlejších účinků je zhruba 90 %.

Na internetu najdeš spoustu příběhů žen, které i přes použití Postinoru otěhotněly – samozřejmě, ta pravděpodobnost tam je, ale je jen asi o pět procent vyšší než u běžné antikoncepce. Důležité je myslet na to, že pokud do prvních dvou až tří hodin od požití pilulky zvracíš, nebude pilulka účinná a ty si ji musíš vzít znova.

Jak je to s nimi v jiných zemích?

„Pilulka po“ se prodává téměř ve všech zemích světa, jen pod jinými názvy, často i s jiným složením – například v USA prodávané pilulky využívají kombinace hormonů estrogenu a progestinu. Za všechny jmenujme třeba pilulky Portia nebo Cryselle.

Například pilulku Escapelle, která je dostupná i u nás a funguje do pěti dní, seženeš i ve spoustě jiných zemí – v Arménii, Ázerbajdžánu, Bělorusku, Bulharsku, Litvě, Lotyšsku, Rumunsku, Srbsku, Montenegru (Černé Hoře), u našich sousedů na Slovensku, v Jihoafrické Republice, Vietnamu a Uzbekistánu dokonce bez předpisu.

Pokud nemáš problémy s Angličtinou a chceš se dozvědět o postkoitální antikoncepci něco víc, a nejspíš i trochu srozumitelněji, než jsem to tu podala já ☺, doporučuji shlédnout tohle video, které možná leccos vyjasní.


Video – EC Pills

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • lenca

    Ahojky holky pokud máte některa z vas prebytecna platicka antikoncepce mercilon rada ihned odkoupim na cene nezáleží Děkuji důvod prace v zahraničí …720362433