Neřešme teď tvůj věk. Někdo může být připravený na stěhování už v patnácti, jiný až ve dvaceti. I přesto snad každou z nás už někdy napadlo, jaké by to asi bylo a jaké to bude, až se jednou odstěhujeme od svých rodičů do vlastního.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Neřešme teď tvůj věk. Někdo může být připravený na stěhování už v patnácti, jiný až ve dvaceti. I přesto snad každou z nás už někdy napadlo, jaké by to asi bylo a jaké to bude, až se jednou odstěhujeme od svých rodičů do vlastního. Změní nás to nějak? Budeme moci dělat všechno to, co jsme vždycky chtěly? Zvládneme se o sebe vlastně postarat? A jaké to vlastně bude, chodit do svého původního domova už jen na návštěvu?

Jseš připravená stát se samostatnou hospodinkou se vším všudy?

Jseš připravená stát se samostatnou hospodinkou se vším všudy?

Kdy je na to čas?

Odpověď je tak trochu složitě jednoduchá. Až se na to budeš cítit. Hodně ti v tomto rozhodování může pomoci zkušenosti s bydlením například na intru nebo různě dlouhé zahraniční pobyty. Zamysli se. Jak to zvládáš bez rodiny? Dokáže se o sebe už postarat? Máš nějaké zdroje financí? Snad ti došlo, že tím nemyslím”zkásnutí” babičky, pravidelné obědy ve fast-foodu a oblečení prané v čistírně. Zkrátka bys již měla mít určitou představu o chodu domácnosti.

Co tím (ne)získáš?

V prvé řadě si asi určitě začneš vážit sama sebe. Tím, že jsi za sebe zodpovědná a že se o sebe dokážeš postarat, určitě stoupneš i v očích rodičů. Bude tu také určitá svoboda. Najednou ti nikdo nebude diktovat v kolik máš být doma nebo kam smíš či nesmíš. Zvětší se i tvé soukromí, protože pokud se chystáš bydlet sama, nikdo se v tvých věcech nebude smět hrabat. Mnoho dospívajících se stěhuje od rodičů z části hlavně kvůli nim. Říká se totiž, že to svým způsobem dokáže vylepšit rodinné vztahy. Budete si navzájem vzácnější, a tím, že domů už budeš chodit jen “na návštěvu”, se o sebe budete více zajímat.

Umění postarat se sama o sebe

Možná si říkáš, že nezvládáš uklidit svůj vlastní pokoj, natož pak celý byt. Jenže teď už budeš uklízet, předělávat a vylepšovat své vlastní bydlení, což je samozřejmě výhodnější. Můžeš všechno dělat podle sebe, nemusíš brát žádné ohledy (i když pozor na sousedy). Že tě nebaví vařit a představa instatních polívek k večeři tě moc neláká? Teď budeš vařit pro sebe, nikdo ti do toho nebude mluvit a možná tě to začne i bavit. Možná tě začne bavit i brigáda nebo práce, protože najednou bude každá koruna dobrá a tebe se zmocní pocit, že čím více peněz vyděláš, tím lépe si budeš žít.

Vlastní bydlení jako prohloubení vztahu

Nechystáš se najít si vlastní bydlení, ale nastěhovat se k partnerovi? Zpozorni. Teď totiž teprve poznáš, jak na tom váš vztah je a co bude obnášet společné soužití. Polož si pár otázek. Dokážete se společně uživit? Jsi připravená na to, že s ním teď budeš trávit většinu času? Umíte se navzájem podpořit, i když máte zrovna špatný den? Tenhle krok musíš opravdu dobře promyslet, aby jsi nemusela za pár měsíců klepat s kufrem v ruce před dveřmi rodičů.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • misa

    vhodný věk na osamostatnění nejde takhle určit, záleží na osobě a povaze člověka. nejhorší je na tom asi to věčné stěhování :)

  • http://mysterygirl.blog.cz Saanma

    Osobně bych se ráda stěhovala do svého okolo 18, i když myslím si, že se o sebe dokážu postarat už teď.Stejně, si raději ještě počkám.Je to opravdu pěkný a pravdivý článek. :)