O tom, že pohlavní choroby jako HIV, syfilis, kapavka atd. se přenáší pohlavním stykem, už víme. Možná ale ještě nevíš, že k pohlavní nemoci můžeš přijít i jinak.

avatar

Alena Valentová
Chystá se na školu, kde by chtěla studovat psychologické obory.

Už jsi měla filcky?

Ve filmech se často mluví o nemoci zvané filcky. Jde o nemoc způsobenou vší muňkou. Přenáší se pohlavním stykem a při aktivitách s ním spojených. To ale není všechno. Filcky můžeš chytit z nakaženého povlečení, oblečení nebo na veřejném záchodě, třeba ve vlaku. Přilepit se na tebe můžou i v MHD. Nemusíš se ale zbytečně moc stresovat. Udrží se jen na silných chlupech, takže pokud jdeš podle módních trendů a udržuješ se „nahladko“, muňka na tebe nemůže.

Máš nové mateřské znaménko? Co když je to moluska!

Moluska je zákeřně nenápadná, ale prakticky neškodná infekční choroba. Většinou se projevuje drobnými kožními vadami. Můžeš si ji splést s mateřským znamínkem, kuřím okem nebo třeba bradavicí. Moluska se může objevit i u dětí, přesto ale patří mezi pohlavní choroby, které se přenáší i běžným kontaktem.

Nebezpečí je všude
Nebezpečí na tebe může číhat téměř kdekoli.

Relax ve vířivce? Přejde tě chuť!

Další nemoci se přenáší například používáním jednoho ručníku, vypůjčením prádla, nebo třeba sdílením jednoho vlhkého a teplého prostoru. Takovou infekcí, která se na tebe klidně přilepí ve veřejné vířivce, je i Tinea Ingluinalis (dermatofytóza). Jde o onemocnění, které poškozuje oblast genitálií a třísel.

Na co si dát bacha na dovče?
Letní žár přejde, infekce zůstane, chceš to riskovat?

Pokud si chceš užívat dovolenou se vším všudy, dej si pozor na cizokrajné choroby. K těm pohlavním chorobám, kterým se daří v tropických oblastech, patří například Granuloma inguinale nebo Lymphogranuloma venereum. Pokud si takovou nemoc dovezeš z Karibiku jako památku na tamější piráty, jsi ze zákona povinna to nahlásit.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář