Taky se ti stává, že tě žárlivost ničí a trpíš bludnými představami? Máš strach, že tě tvůj kluk opustí, že už pro něj nejsi atraktivní?

avatar

Zdeňka Fedorová
Má ráda děti, přírodu a zvířata!

Jak se projevuje chronická žárlivost?

Zdravá žárlivost může být ve vztahu ku prospěchu, avšak pokud překročí určitou mez a přemění se v chronickou, stává se jeho zabijákem. Chronická žárlivost je výsledkem panického strachu z opuštění i zranitelnosti. Ovládá tě při žárlivosti hněv, strach, pocit zrady, úzkosti, neklidu, bolesti i smutku? Začínáš mít hluboké deprese, cítíš se tak sama, zraněná a představuješ si něco, co ani ve skutečnosti není? Stačí ti jen, aby se tvůj kluk usmál na pěknou slečnu, a už si v hlavě představuješ, že tě s ní brzy podvede? Pak bohužel trpíš chronickou žárlivostí a na její zoubek se právě podíváme.

Jsi chronická žárlivka? Bojuj s tím!
Pokud jsi chronická žárlivka, stáváš se sama sobě nepřítelem.

Příčiny žárlivosti

Nedostatek sebedůvěry, pochybnosti o tvých dovednostech, schopnostech i kvalitách jsou hlavními důvody tvé žárlivosti. Pokud sama sobě věříš, neměla bys trpět pocitem žárlivosti. Další příčinou je tvůj pocit méněcennosti, přičemž jsi sama skálopevně přesvědčená, že nejsi chytrá, přitažlivá. Dle tebe mají ty nejlepší vlastnosti právě slečny okolo. Jádrem problému může být i tvůj strach. Bojíš se odmítnutí, toho, že tě tvůj kluk opustí a ty zůstaneš na ocet, případně se obáváš, aby se tvůj nový objev nezachoval přesně tak hulvátsky, jako tvůj bývalý. Hlavním a jediným problémem je tvá nepříliš silná duše. Proto, abys celý boj s chronickou žárlivostí vyhrála, musíš pracovat sama se sebou.

Žárlivost je zabijákem vztahu

Žárlivost a vztahy nejsou dobrými spojenci. Chronická žárlivost může mávnutím proutku zničit váš vztah. Je to jako jed, který dokáže otrávit nejen vztah, ale i samotného žárlivce, neboť jeho život se utápí v nejistotě a věčným pronásledováním partnera. Naopak tvůj partner dlouhodobě nebude snášet ataky tvé, naprosto zbytečné a neoprávněné, žárlivosti. Vztah, který nebude stát na důvěře, může brzy skončit. Zdravou žárlivostí sice můžeš svému partnerovi dát najevo, že ti na něm záleží a nechceš o něj přijít, ale všeho s mírou.

Jsi chronická žárlivka? Vyzraj na to, bojuj s tím
Chronickou žárlivostí ničíš nejen sama sebe, ale i svého kluka.

Fígle na chronickou žárlivost

Pokud nejsi ještě ztracený případ, můžeš pomocí těchto fíglů zvládnout chronickou žárlivost sama. Jestli ti ale následující rady nepomohou a chceš pro to něco skutečně udělat, nebude na škodu vyhledat odborníka.

1. Identifikuj situaci, která spouští tvé pocity žárlivosti – díky tomu se ti bude snáze pracovat s problémem a snadněji jej vyřešíš.

2. Buduj si sebevědomí – nauč se pracovat sama se sebou a vyhrabej z tvé duše důvod tvého nízkého sebevědomí. Nauč se věřit sama sobě, měj se ráda, oceň své kvality a za žádnou cenu se neshazuj. Díky tomu, že začneš věřit sama v sobě, budeš později věřit i druhým.

3. S nikým se nesrovnávej – nauč se mít sama sebe ráda a věř si. Nikdy se neporovnávej se svými kamarádkami nebo celebritami. Jsi, jaká jsi a místo hledání tvých nedostatků se zaměř na hledání předností, pozitivních vlastností, dovedností i charakterových rysů. Tím získáš sama potřebnou sebejistotu.

4. Zabav se – najdi si nové koníčky, přátelé a snaž se změnit svůj styl života. Když začneš dělat něco, co tě baví a obklopíš se tím, co máš ráda, nebude čas na to, koketovat s chronickou žárlivostí.

5. Dělej věci opačně – obvykle můžeš puknout žárlivostí, když vidíš svého kluka se svou kámoškou, jak se o něčem baví. Většinou se stáhneš a užíraná žárlivostí jdeš pryč. Co takhle se k nim připojit? To by šlo, nemyslíš?

6. Začni věřit – začni svému klukovi věřit. Mysli na vaší budoucnost, kterou žárlivostí můžeš pokazit. Vciť se do něj a pochop, jak se cítí on, jakožto terč tvé žárlivosti. Pokud bude vědět, že ti na něm záleží a řešení žárlivosti myslíš vážně, nenechá tě v tom.

7. Promluv si o tom – řekni svému klukovi, co tě trápí a co vlastně podněcuje tvou žárlivost. Všechno proberte a nastavte si nová pravidla. Pak už nebude důvod k žárlivosti.

8. Více přemýšlej – pokud tě opět popadne žárlivost, na chvíli vyčkej, než začneš cokoli řešit. Přemýšlej nad svou reakcí a snaž se všechny černé myšlenky ukočírovat. Vymysli si techniku, která tě zastaví a uklidní. Uvidíš, že se ani nenaděješ a žárlivost bude ta tam.

Na závěr malá anketa

Jaký máš názor na chronickou žárlivost a je tvůj přítel žárlivý?

Martina: „Žárlivost je nepěkná věc, ale trošku by ve vztahu měla být. Aby si člověk vždy uvědomil, že může o toho druhého kdykoliv přijít. Jinak můj přítel není žárlivý.“

Petra: „Žárlivost leda tak ničí vztahy a nic dobrého nepřináší. Dokáže vztah spíše pohřbít. Momentálně jsem sama, ale bývalý byl žárlivý a bylo to peklo.“

Dana: „V každém vztahu by měla být, ale trošku. Je to takový projev toho, že mi na druhém záleží. Chronická žárlivost je ale špatná, nenechá toho druhého svobodně dýchat a žít. Už to není ani žárlivost, ale pocit někoho vlastnit. Jinak můj přítel žárlivý je, ale všechno je v pořádku.“

Jsi chronický žárlivá, anebo dokážeš svoji žárlivost krotit?

Petra: „Nejsem žárlivá a ani můj přítel není.“

Zuzka: „To já jsem neskutečně žárlivá, ale do mobilu přítelovi nelezu.“

Martina: „Žárlivá jsem, ale ne chronicky. Myslím si, že je to přijatelné.“

Dana: „Někdy mě popadne méně, někdy víc, ale rozhodně to není chronická žárlivost. Být chronicky žárlivá, tak snad ani do žádného vztahu nelezu.“

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář