Do budoucna počítá s dětmi naprostá většina žen a dívek. Ale hned teď a tady? Mohlo se to opravdu stát i mně? Jak spolehlivě poznám, jestli jsem těhotná? Dá se s tím ještě něco dělat? A opravdu to musím říkat rodičům? Nabízíme ti stručné možnosti řešení v 10 bodech. Hlavně žádnou paniku, diagnóza – jsem těhotná – neznamená konec světa.

avatar

Jana Vlachová

Do budoucna počítá s dětmi naprostá většina žen a dívek. Ale hned teď a tady? Mohlo se to opravdu stát i mně? Jak spolehlivě poznám, jestli jsem těhotná? Dá se s tím ještě něco dělat? A opravdu to musím říkat rodičům? Nabízíme ti stručné možnosti řešení v 10 bodech. Hlavně žádnou paniku, diagnóza – jsem těhotná – neznamená konec světa.

Jsem těhotná

Vypouklé bříško s mimčem uvnitř je pro mladou dívku (a hlavně jejího partnera) pořádný strašák.

Používej antikoncepci

Abys nemusela váhat – jsem těhotná, nebo ne? Vždycky na ni mysli předem, nespoléhej na partnera. Pro jistotu nos u sebe kondom. Pokud máš nechráněný pohlavní styk, případně také při nehodách (prasknutí nebo sklouznutí kondomu), existuje tzv. pilulka poslední záchrany – Postinor. Je třeba ji vzít nejpozději 72 hodin po nechráněném styku, ale čím dřív, tím líp. Je pouze na lékařský předpis, ale ten ti napíšou i na pohotovosti. Stojí okolo 500 Kč. Pokud seženeš Postinor do 12 hodin po styku, stačí vzít jednu tabletu, později už musíš vzít jednu hned a další později. Postinor obsahuje velké množství hormonu a je to pro tělo zátěž, dá se použít jen výjimečně.

Získej jistotu

Zdaleka ne každé zpoždění menstruace znamená těhotenství. Sleduj délku svých menstruačních cyklů, není vždy stejná. Vlivem stresu, fyzické zátěže, cestování můžeš mít výkyvy klidně o týden – 10 dní. Při podezření – jsem těhotná – si v lékárně kup těhotenský test. Je to papírový proužek citlivý na těhotenský hormon hCG. Stojí od 35 Kč a jednoduše ho ponoříš do ranní moči. Výsledek víš do 3 minut. Dvě čárky znamenají – jsem těhotná, jedna čárka – nejsem. Test funguje už od prvního dne očekávané menstruace, pro jistotu ho můžeš za několik dní ještě zopakovat. Jestli jsem těhotná, se dá poznat i krevním testem (u lékaře).

Navštiv lékaře

„Mám podezření, že jsem těhotná“. On to potvrdí, nebo vyvrátí. Vyšetření ultrazvukem odhalí těhotenství cca od 5. týdne (počítáno od prvního dne poslední menstruace). Toto vyšetření je bezbolestné. Sestra ti odebere krev, aby zjistila hladinu hCG. Otázka: Jsem těhotná, nebo ne? bude vyřešena.
Promysli další postup. Pokud už máš jistotu – jsem těhotná, čeká tě rozhodování. Komu o těhotenství říct? Rodičům, partnerovi, kamarádce? Budeš potřebovat psychickou podporu a je dobře nebýt na všechno sama. Je reálné dítě donosit a starat se o něj? Jak by to bylo se školou, prací, bydlením? Jsem těhotná – ale cítím se na to, být matkou?

Svěř se

Určitě máš kolem sebe někoho, komu věříš – řekni mu o svém těhotenství. Měli by to vědět i rodiče. Přijít domů a říct: „jsem těhotná“, není lehké, ale uleví se ti. Existují také organizace, které poskytují rady a pomoc dívkám a ženám v nouzi, například Aqua Vitae. V případě nezájmu rodičů se o nezletilé těhotné postará stát – na základě předběžného opatření soudu může taková dívka nastoupit to tzv. dětského domova se školou.
Rozhodni se, co dál. V klidu zvaž všechny možnosti a prodiskutuj je s rodinou. Třeba najdete možnosti, jak se o dítě společně postarat. Záleží také na postoji partnera.

Nabídni dítě k adopci

Možná se rozhodneš dítě donosit, ale neměl by se o něj kdo starat. K adopci je potřeba pouze tvůj souhlas, pokud je uveden otec, pak i souhlas otce dítěte. Do 6 týdnů života dítěte si adopci můžeš rozmyslet a dítě si nechat.

Babybox

Je to krajní řešení pro zoufalé matky. Jde o vyhřívané schránky, kam se dá odložit novorozené dítě. To pak putuje do náhradní rodiny.

Už nejsem těhotná

Pokud nenajdete žádnou možnost, jak se o dítě postarat, asi budeš uvažovat o interrupci neboli umělém ukončení těhotenství. V ČR se provádí interrupce na žádost matky do 12. týdne těhotenství, miniinterrupce do 8. týdne. Zákrok nehradí pojišťovna, stojí od 3000 Kč výše, záleží na konkrétní nemocnici. Po miniinterrupci můžeš jít domů ten samý den (nejlépe s doprovodem), po ukončení těhotenství mezi 8. a 12. týdnem se zůstává v nemocnici asi 2 dny. Jestli je ti méně než 16 let, musí dát rodiče písemný souhlas k zákroku. Pokud je ti 16-18, tvůj lékař by měl rodiče o zákroku informovat.

A život jde dál

Ať už s miminkem, nebo bez něj. Hodně štěstí!

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Diana

    Dobrý den, je mi 15 let a vyspala jsem se s klukem o 9 let starším klukem (mým klukem) a on mi řekl, že je prý neplodny.. má jedno varle a druhý má silikonovy a od té doby mi je špatně bolí mě břicho a občas mám křeče v břiše. A neměli jsme ochranu prý jsem se neměla bát.. bylo by možné, že bych byla těhotná? Sex jsem neměla poprvé už po třetí.. Děkuju za odpověď.

  • Pavla

    Hledala jsem na internetu, jestli by nešlo nějak zjistit, jestli jsem těhotná, protože jsem začala mít pochybnosti o používané antikoncepci. Našla jsem tohle : http://test-tehotenstvi.cz/?stranka=2 a docela mě to uklidnilo v podstatě šlo o stejné otázky, na které ptá gynekolog

  • Tess

    ahoj, jen taková poznámečka ultrazvukové vyšetření není vždy schopno odhalit těhotenství již v 5. týdnu těhotenství, to je ještě příliš brzy. Proto se odebírá krev na zjištění hodnoty HCG. A určitě bych nespoléhala na těhotenské testy. Jediná jistota je opravdu zjištění HCG z krve.