Narcisté jsou lidé beznadějně zahledění sami do sebe, takže se dá tušit, že vztah s nimi není žádný med. Na druhou stranu někdy to ale jde vychytat. Pojď se podívat, na co by ses měla připravit, jestliže randíš s narcisem.

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Jak zvládat vztah s narcistou?

Narcis byl, narcis je

Podle řeckých pověstí byl Narcis synem bohů, který byl příliš domýšlivý na svou krásu. Bohové se ho proto rozhodli potrestat tak, že se plachý mladík zamiloval do svého vlastního odrazu ve studánce v lese. Kvůli lásce ke svému vlastnímu odrazu trávil nad studánkou dny a noci, dokud se nenaklonil tak, až se utopil. Jeho tělo se potom proměnilo v květ narcisu. V dnešní době bohužel existuje takových „narcisů“ opravdu hodně, a pokud už jsi s nějakým takovým chodila, jistě mi dáš zapravdu, že to vůbec není jednoduché. Být s člověkem, pro kterého budeš vždycky až na druhém místě, znamená spoustu ústupků. Pokud ho ale miluješ, obrň se trpělivostí a pokus se vytrvat. On se sice nezmění, ale po nějaké době už to nebude tak hrozné. I narcisové jsou lidé, kteří potřebují, aby je měl rád někdo jiný kromě nich samotných.

Dej si pozor na jeho povahu

Narcisté jsou lidé pověstní tím, že umí manipulovat s lidmi. Zpočátku jsou velmi okouzlující a příjemní, rádi se koupají v obdivu druhých. Dávej si na ně ale pozor, abys jejich kouzlu nepropadla bezvýhradně. Jakmile se totiž objeví nějaké problémy, za všechno vždycky budeš moct ty. On se díky své chytrosti dokáže ze všeho vymluvit a z tebe udělat svého „otrokáře“ a „trýznitele“. Se situací umí manipulovat tak dokonale, že v očích všech bude on ten nevinný beránek. Ty by ses ale v takovém případě neměla nechat postavit do takové pozice. Lepší než vztek a křik ale v této situaci pomůže rozumná debata, ve které mu poskytneš nějaký nový náhled. Třeba potom změní názor.

Narcisté a jejich bludy

Narcisové mají často velmi bujnou fantazii. Ačkoliv se to může na první pohled jevit jako dobrá vlastnost, až to poznáš na vlastní kůži, pochopíš. Jejich představy totiž nevedou ke vzniku unikátních spisovatelských kousků, ale spíše k tyranii ostatních. Není s ním kloudná řeč a kdykoliv se mu pokusíš něco vysvětlit, budeš za hlupáka. On se totiž za každé situace dokáže postavit do takového světla, aby to vypadalo, že on je ten nejchytřejší pod sluncem. V takovém případě z tebe bude akorát vysávat všechnu tvou energii a sílu. Nejjednodušší bude, když se s ním o tom nebudeš dohadovat. Nelze mu sice ustupovat ve všem, ale u některých věcí postačí, když mu to odkýváš a budeš si myslet svoje. On nebude zkoumat, nakolik přesvědčivě jsi mu to odsouhlasila.

Nevzdávej to

V případě, že randíš s narcistou, měla bys být připravená na všechno. Nejlepší je si dané situace vyzkoušet a poté se přizpůsobit danému typu člověka. Ne všichni narcisové jsou totiž stejní. Zjisti si, jaký model výroby je ten tvůj a na jaká „hesla“ funguje. A pokud ho miluješ, pak není co řešit.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář