Spisovatelka z přelomu 19. a 20.století. Jak k nám promlouvají její hrdinky ohledně vztahů k mužům?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Žena a hlavně spisovatelka

Významná anglická spisovatelka, psala především o vztazích ve staré Anglii. Soustředila se na dívčí hrdinky, které prožívaly lásky a naděje pod taktovkou svých rodičů. Ale také jde o dobu, kdy muži znali správné gentlemanské chování vůči ženám, které zase ale na druhou stranu musely jen sedět doma a hrát na piano či tkát. Jane Austenová ale vytvořila i několik hrdinek, které se takovému nalinkovanému životu vzepřely. Co si tedy od nich můžeme vzít jako rady do našich vztahů?

Jane Austenová
I sama spisovatelka prožila zajímavý život, který byl zfilmován jako Vášeň a cit.
zdroj: commons.wikimedia.org

Pýcha a předsudek

1. Nikdo není lepší než ty

Vzpomeňme si na krásnou Keiru Knightley coby tvrdohlavou Elisabet Bennetovou, o kterou jevil zájem bohatý a opravdu zamilovaný pan Darcey, ale ona ho přesto odmítla. Sice tu byly menší neshody, ale přesto na něho nedokázala zapomenout. A raději, než by své city k někomu jako byl Darcey sama sobě přiznala, snažila se oklamat tím, že ten koho miluje, je blbec. Díkybohu, že tomu nakonec doopravdy neuvěřila.

Co z toho plyne – I když o tebe jeví zájem nějaký ten ,,lepší“ kluk, nemusí to být vtip. Zkus se zamyslet nad tím, zda-li to nemyslí vážně, protože by přece byla škoda ztratit šanci na svou opravdovou lásku.

Elisabet
Elisabet musela svým citům nejdříve uvěřit.
zdroj: blog.lib.umn.edu

2. Projev své city

Další hrdinkou je Elizabetina sestra Jane. Toto něžné poupátko je natolik stydlivé, že je pro ni problém i pomalu vlastním rodičům říci, že je má ráda. Stydlivě růžové tvářičky ale skrývají neskonalé city. Bohužel ale její plachost způsobí nedůvěru v její city v jejím milovaném panu Bingleym. Teprve až když Jane je ochotná riskovat i odmítnutí, vrátí se jí její láska zpět.
Co z toho plyne – Risk je zisk. Někdy je prostě potřeba spolknout strach a zkusit být iniciativní. Je důležité tomu druhému ukázat náklonnost a nebýt chladná jako kus ledu.

Jane
Něžná a nevinná Jane.
zdroj: chroniquesdetournepages.wordpress.com

3. Nevdávej se pro peníze

Třetí hrdinkou z Pýchy a předsudku je Charlotte, která si vezme za manžela bratrance Jane a Elizabet. Dívka je zoufalá, protože už její nejlepší čas na vdávání pominul, ale nikdo se pro ni nenašel, a tak vezme zavděk Collinsem. Což možná nebyla ta nejlepší volba, jelikož se následně sama sebe snaží přesvědčit, že si žije dobře a že to bylo správné rozhodnutí.

Co z toho plyne – Nehrň se hnedka k tomu prvnímu jenom proto, že si myslíš, že nikdo lepší nepřijde. Být s někým bez lásky jenom proto, že si nepřipadáš dost dobrá pro někoho jiného, není dobrá volba. Možná totiž potom bude pozdě na to.

Charlotte
Charlotte, která věřila, že už na ni nikdo lepší nečeká.
zdroj: chroniquesdetournepages.wordpress.com

Rozum a cit

4. Sleduj varovné příznaky

Marianne je mladá dívka, která chce prožít spalující a vášnivou lásku, což se jí nakonec povede poté, co potká pana Willoughbyho. Tento sebestředný mladík se k dívce chová s velkou náklonností a okázale s ní flirtuje. Marianne se do něho bláznivě zamiluje. Později se k ní mladík ale najednou začne chovat odtažitě, z čehož nakonec vyplyne, že si místo ní, chudé dívky, vybral jinou bohatou dívku.

Co z toho plyne – Pokud jsi zamilovaná, měla by ses alespoň občas ohlédnout za záda. Tvůj milý se totiž někdy může chovat jinak před tebou a jinak, když je bez tebe. Pokud ti něco nesedí, měla bys své podezření prověřit a to alespoň pro svůj vnitřní klid.

Marianne
Marianne toužila po spalující lásce, zatímco ta pravá na ni čekala.
zdroj: fanpop.com

5. Stačí když miluje muž, žena si zvykne…

Ani nevím, kde jsem tohle slyšela, ale přesně to sedí na Mariannu, kterou po celou dobu velmi hluboce a věrně miluje pan Brandon. Jedná se ale o trochu staršího muže a mladá Marianne touží po nespoutané lásce, kterou získává a později ztrácí od Willoughbyho. Nakonec si uvědomí, že její láska by opravdu měla patřit panu Brandonovi. Jaké je to potom překvapení, když zjistí, že její hluboká láska k němu je skutečná.

Co z toho plyne – Neměla bys hned každého kluka odvrhovat jenom proto, že není ten nejdokonalejší. Někdy si své city ani neuvědomujeme – a to znám i z vlastní zkušenosti.

Svatba
Teprve po nějaké době zjistila, že její pravou láskou je muž, který ji miloval po celou dobu.
zdroj: fanpop.com

Emma

6. Když jsi zamilovaná, nemusí to nutně být pravda

Emma věří tomu, že je zamilovaná do jistého muže. Když ale zjistí, že on je už nějakou dobu zasnoubený, nijak moc to pro ni neznamená. Její city nebyly skutečné. Až teprve po zamyšlení přijde na to, že toho pravého měla dlouhou dobu před nosem.

Co z toho plyne – Někdy jsou naše city prázdné a problém je, že si to třeba ani neuvědomujeme. I toto znám z vlastní zkušenosti. Přitom pravá láska někdy může být přímo před tebou.

Emma
I Emma zjistila, že ne vždy jsou naše city pravé.
zdroj: fanpop.com

Mansfieldský Park

7. Nejednat ze vzteku a nenávisti

Mary, která je odmítnutá svou láskou Henrym, se zbrkle provdá, aby Henrymu ukázala, že jí na něm vůbec nesejde. Opak je ale pravdou, a tak netrvá dlouho a Maria od svého bohatého, ale nudného manžela, kterého nemiluje, uteče a žije s Henrym ,,na hromádce“. Tím vyvolá ale velké pohoršení okolí.

Co z toho plyne – Nikdy bys neměla jednat s úmyslem se někomu pomstít nebo protože bys byla naštvaná. Jednou jsem podobnou věc viděla a nutno podotknout, že z toho přijde minimálně jeden nevinný k bolesti (v příkladu je to Mariin manžel).

Mary
Jednat zbrkle a e vzteku není řešení. Na to přišla i Mary.
zdroj: thesecretunderstandingofthehearts.blogspot.cz

Opatství Northanger

8. Manželství není všechno

Dvě postarší ženy se ve správný čas správně provdaly. Jejich idylka ale zřejmě není tak dokonalá, jak se může na první pohled zdát. Jejich myšlenky jsou prázdné, protože jediné o čem si mohou povídat, jsou u jedné děti a u druhé móda a oblečení. Není tu žádné duševní naplnění.

Co z toho plyne – Jednoduše je lepší být raději sama a svobodná než s přítelem, se kterým si můžeš povídat jen o jeho zlaté rybičce.

Allen
Bezdětná paní Allen, jejímž jediným tématem je móda.
zdroj: citivolussus.blogspot.cz

Anna Elliotová

9. Na pravou lásku se sice vyplatí čekat, ale neměla bys jen tak sedět

Své o tom ví Anna, která i po osmi letech zůstává věrná jedinému muži, kterého kdy milovala, ale jehož nabídku ke sňatku odmítla na nátlak rodiny. Když se nyní stále svobodný pan Wentworth vrátí, Anna mu sice není lhostejná, ale nějakou chvíli mu trvá, než překoná svou nenávist za to, že ho dívka odmítla. V té době už se ale o Annu zajímá někdo jiný.

Co z toho plyne – Je sice hezké, že čekáš na pana pravého, ale rozhodně bys neměla jen založit ruce a čekat. Někdy je důležité udělat první krok a jít svému štěstí naproti.

Anna
Na lásku se musí někdy čekat, ale nikdy se založenýma rukama.
zdroj: fanpop.com

Konečná poznámka

10. Řídit svůj milostný život není žádná věda

Jistě sis všimla, že ne vždy všechny rady koexistují jedna s druhou. Jejich významy se někdy popírají, a proto je důležité, abys věděla, co v danou chvíli je správné. Někdy je více možností a je jen na tobě, kterou z nich si zvolíš.

Co z toho plyne – Že toto je konec článku, který měl posloužit k otevření očí a ukázání reálných situací, na hrdinkách Jane Austenové :-) .

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář