Pochvala je v životě každého velmi důležitá, a pokud je vyřčena upřímně, dokáže pohladit na duši, mile překvapit, potěšit, zpříjemnit den i motivovat. Pochvala by neměla chybět v různých oblastech a samozřejmě i ve vztahu by neměla být chybějícím článkem. Pravdou však je, že právě ona je mnohdy opomíjená, což je velká škoda. V tomto článku se sice budeme bavit o pochvale, ale o takové, která by měla směřovat k tvé drahé polovičce. A jak je známo chválení muži opravdu zbožňují. Víš, jak ho správně pochválit?

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Každého potěší dobře mířená a upřímná pochvala. Nauč se chválit i svého kluka, vyplatí se ti to!

Každého potěší dobře mířená a upřímná pochvala. Nauč se chválit i svého kluka, vyplatí se ti to!

Žádná uměle rekonstruovaná pochvala

Důležitým pravidlem pro správnou pochvalu je zmíněná upřímnost, která se v pochvale opravdu pozná. Naopak do očí bijící je uměle vytvořená a vynucená pochvala ve stylu „aby se neřeklo“. Ty to možná ve svém projevu nepoznáš, ale tvůj kluk to moc dobře vycítí. Chválit se má, ale pokud se ti opravdu do toho nechce, raději nic neříkej a nech všechno tak jak je. Ty sama se totiž musíš cítit na to, že máš chuť ho za něco spontánně pochválit a něco strojeného pak ztrácí smysl.

Nic se nemá přehánět a ani ta pochvala

Jestli se ho chystáš pochválit za něco, co tě od něj mile překvapilo, vyvaruj se přehánění, které by u něj vzbudilo pocit, že je pro tebe jak malé dítě. „Oj ty můj myšáčku šikovnej, ty seš tak hódnej, že si to udělal a ňuňuňu“, tak tomuhle se opravdu obloukem vyhýbej. Taková pochvala by zcela zabila ten pěkný pocit z pochvaly. Spíše by měl pocit, že si z něj děláš legraci nebo se jen přetvařuješ a vzala si to za špatný konec. Snaž se opravdu používat ta správná slova a zkus si sama sobě zodpovědět otázku, co by se tobě samotné v pochvale moc nelíbilo.

Pochvala ve správnou chvíli

Pokud něco udělal dobře a ty sis vzpomněla na pochvalu za týdny či měsíce, raději se k tomu už nevracej a vyčkávej na další příhodnou chvíli. Nemá moc smysl vracet se k týden staré věci. Je potřeba reagovat ihned nebo maximálně do dvou dnů. Jestli je to s drobným časovým odstupem a opravdu ho chceš ihned, co sis vzpomněla, pochválit, podej mu to ve stylu, že si chtěla počkat na vhodnější chvíli. Trochu ho do toho momentu, který tě potěšil, vrať, aby vlastně věděl, za co ho chválíš :) .

Snaž se ho zas pro příště motivovat

Jestli chceš, aby se tvůj kluk snažil neustále, je potřeba ho určitým způsobem motivovat. A to samozřejmě můžeš provést několik způsoby. Špatným tipem například není tvůj návrat k poslední věci, která tě potěšila. Zkus mu třeba říct, jak se ti to nečekané pozvání na večeři líbilo, jak sis večer s ním užila a že by sis to zase brzy ráda zopakovala. Klidně se neboj pustit i větu, že taková překvapení by mohl dělat častěji.

Zajímej se, co jak udělal

Dejme tomu, že pro tebe připravil nějakou dobrotu a tobě chutnala natolik, že si ho za to pochválila. Ale proč zůstávat jen u toho? Navrhni mu, že by ses někdy ráda podívala, jak mistr kuchař vaří a co přesně do jídla dává. Uvidíš, že tohle ještě více podpoří jeho fantastický pocit z pochvaly a bude se rozplývat blahem.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář