Zamýšlela jsi se někdy nad tím, k čemu je vlastně dobrá komunikace? Víš, kolikrát v životě si budeš možná říkat, že pouze postačí, když budeš spokojená se svými činy. Nesmíš ale zapomínat, že jednou přijde den, kdy budeš muset umět pořádně mluvit, a nejen to. Komunikace totiž není jen základ dobré práce v budoucnu, ale i vztahů. Někdy si možná zažila, že ti každý kluk řekl, že neumíš komunikovat, tak jak se to ale naučit?

avatar

Anet a Nely
Ségry, se kterými módní nudu nezažiješ.

Nedostatek komunikace je jedním ze základních problémů mezilidských vztahů.

Nedostatek komunikace je jedním ze základních problémů mezilidských vztahů.

Mluv s lidmi

Je nutno si přiznat, že každý člověk komunikuje úplně jiným způsobem, ovšem výsledek by měl být stejný – sdělit ostatním dostatek informací. Právě díky komunikaci si můžeš vybudovat silnou pozici v profesním, ale také osobním životě. My lidé máme tu výhodu, že nám byla dána pravomoc komunikovat, jak verbálně tak neverbálně. Přiznejme si, že v dnešní moderní době je někdy opravdu složité najít místo, kde bychom se uchytily, a proto je opravdu důležité umět mluvit s lidmi. Pokud i ty budeš dobře zvládat komunikaci, budeš konkurenceschopná a prokážeš všem své schopnosti.

Komunikace jako základ vztahu

Mnoho testů a studií ukazuje, že lidé, kteří mají dobré komunikační schopnosti, vynikají ve své profesi lépe než ti, kteří neumí příliš mluvit. Nejen to, třeba osobní vztahy nebo manželství se od komunikace odráží. Takže pokud chceš mít jednou šťastný a úspěšný vztah, ať už ten pracovní či osobní, je důležité se naučit komunikaci.

Nauč se mluvit sama se sebou

Jestliže se ti stává, že máš třeba rande s klukem, ale nevzejde z toho nic pěkného, může to být právě tím, že jednoduše neumíš moc mluvit. Pokud je i tohle tvůj případ, nemusíš zoufat, byla jsem totiž stejná. Měla jsem rande s klukem a pokaždé ten, který mě zaujal, se tak trochu nudil, protože jsem prostě nevěděla, co říkat. V dnešní době existuje i spoustu kurzů, kde naučí lidi mluvit. Neznamená to však, že by ses ihned měla nějakého zúčastnit, protože pořádnému mluvení se můžeš naučit i ty sama.

Oči otevřené

Jak už jsem zmínila, komunikace může mít dvě podoby – verbální a neverbální. Neverbální komunikace zahrnuje řeč těla, jsou to různá gesta, mimika obličeje, očí atd. Až budeš ve společnosti, můžeš spoustu věcí vyjadřovat právě pohybem, nemusíš proto nutně odpovídat na všechno, třeba postačí, když kývneš, nebo když se usměješ, i tohle je totiž způsob komunikace. Zkus si všímat i ostatních, jak reagují pomocí řeči těla. Můžeš třeba začít tím, že budeš více vnímat to, co ti lidé říkají a představovat si sebe v různých situacích, ať jsou špatné nebo dobré. Takže když ti někdo bude vyprávět nějakou historku, nebo cokoliv negativního, zkus se nad tím zamyslet a jednoduše říct svůj názor. Možná jsi nevěděla, že právě většina našich emocí se projevuje pomocí gest obličeje, tělesných reakcí, mračení, červenání, úsměvů nebo skládání rukou.

Zaměř se na poslech

Říkáš si, že nechápeš svou kámošku, jak se může ke všemu tak rychle vyjadřovat a v mnoha případech i vtipně? Jsou hold lidé, kteří se s touto schopností narodí, jiní se mluvení musí učit i v dospělosti. Takže, až půjdeš s kámoškou či partou kamkoliv a začne se mluvit, pozorně poslouchej názory druhých a sama sebe se zeptej, zda je jejich postřeh dobrý či špatný a zkus co nejdříve zareagovat. Jestliže bude vaším tématem něco kladného, neboj se ukázat, jaká doopravdy jsi. Buď nadšená, veselá a neboj se, že by tvé slovo znělo nějak divně, protože každému člověku přijde spíše “nenormální” to, když někdo nic neříká, nereaguje na nic, než když něco prohodí, ať už se jedná o blbinu.

Když je problém ve vztahu

Nepatříš mezi ty, kteří by měli s mluvením problém, ale co se sdělování pocitů a myšlenek tvému milovanému týče, je tu zádrhel? Pak je třeba zapracovat na komunikaci ve vztazích. Měla by jsi se pořádně soustředit na maličkosti, kteřé jsou přitom důležité, jako je sdělování myšlenek, pocitů – vztahující se k tématu diskuse. Jak už bylo řečeno, právě poslech je nejdůležitějším nástrojem dobré komunikace, druhou věcí je správná reakce.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • aldik

    A co když stejný problém s komunikací má kluk? Jak se na něho dívá holka? By mě zajímalo…