Toto téma je v dnešní době čím dám aktuálnější, a proto bys i ty o něm měla mít alespoň základní přehled. Co když jsi obětí a ani to sama nevíš?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Sexuální obtěžování

Dnešní doba je plná násilí a ani sexuální násilí rozhodně není výjimkou. Ať už se ti někdy něco spadajícího do sexuálního obtěžování stalo nebo ne, jistě by bylo dobré, abys o tomto tématu měla přehled a věděla, co si k tobě někdo může dovolit a co už překračuje hranice. V tomto článku by ses měla dozvědět alespoň základní věci s touto nepříjemnou tématikou spojené.

Nevhodné a vtíravé chování se sexuální tématikou je obtěžování.
Nevhodné a vtíravé chování se sexuální tématikou je obtěžování.
zdroj: eyeswiredopen.blogspot.cz

Co to vlastně je?

Dle zákoníku jde o jakékoliv nežádoucí jednání se sexuálním podtextem, které je chápáno jako nevítané. Na jedné straně je tedy člověk toto jednání konající a na druhé straně je člověk, který s tím nesouhlasí a vyjadřuje nahlas svou nevoli. Do této kategorie patří také jakékoliv lechtivé narážky na postavu, sexuální vtipy či třeba ve škole odlišné posuzování na základě pohlaví. Sexuálním obtěžováním nemusí být myšleny jen fyzické doteky, ale může jít také o psychickou formu nátlaku. A rozhodně nemusí jít o pohlavní styk. Oběťmi takového obtěžování jsou mnohem častěji ženy, ale rozhodně to není pravidlo. Postiženými mohou být i muži.

Kde se s takovým chováním vlastně můžeš setkat?

Prakticky kdekoliv. Ačkoliv spojení „sexuální obtěžování“ bývá používáno nejčastěji v souvislosti s prací, rozhodně to neznamená, že nemůže potkat tebe. Takovým pracovištěm je rozhodně i škola, kde se můžeš setkat s nevhodným chováním ze strany učitelů. A to ať už přímo během výuky (např. zmíněné narážky nebo jiné posuzování známky) nebo v kabinetu, během praxí či exkurzí mimo školu. Po takovém naprostém selhání učitele je pak důležité nebát se to někomu říct. Samozřejmě ale nemusí jít jen o učitelský sbor. Spolužáci a vrstevníci to dokážou taky.

Nedělej ze sebe sexuální objekt

Na druhou stranu bys ale ani ty neměla takové chování vyvolávat. To znamená, že pokud si chceš zlepšit známku nebo se nechat vyzkoušet, neměla by sis brát minisukni se záměrem zapůsobit na učitele. To platí také o výstřihu až k pupíku. Díky takovému oblékání ze sebe akorát děláš sexuální objekt a ostatní se tak k tobě taky budou chovat.

Sexuální obtěžování ve škole
I ve škole se můžeš setkat se sexuálním obtěžováním.
zdroj: micheleborba.com

Hluboký výstřih, krátká sukně a špatný úmysl. A sexuální obtěžování je na světě.
Hluboký výstřih, krátká sukně a špatný úmysl. A sexuální obtěžování je na světě.
zdroj: mormonmatters.org

Psychika a pocity

A jak si vlastně takto obtěžovaná osoba připadá? Jednak se snižuje její sebevědomí a jednak je snižována její důstojnost. Pokud dochází k jednání se sexuálním podtextem, který oběť odmítá, často se pak velmi trápí tím, co udělala, že si to „zasloužila“. Oběti si mnohdy myslí, že si za to mohou sami, protože se nějak nevhodně chovali apod. Často to ale nemusí být pravda. Takové pocity pak mohou vést až k trvalé psychické újmě, kterou si daná osoba nese sebou do života.

I erotické smsky pokud jsou nežádoucí, jsou sexuální obtěžování.
I erotické SMSky, pokud jsou nežádoucí, jsou sexuální obtěžování.
zdroj: blog.timesunion.com

Nejlepší obrana je útok

Ale ne zase doslovně. Situace se určitě nezlepší, pokud bys dotyčného nakopala do rozkroku. Jakékoliv obtěžování se velmi těžko řeší. Základem je, aby ses nebála to někomu říct a nečekala, až to zajde dál. Pokud už totiž dotyčný začal, jen těžko toho sám zase nechá, zvlášť když vidí, že ty s tím nic dělat nehodláš a nikomu jsi to neřekla. A útěk je pak ta nejhorší volba.

Nevysílej k dotyčnému své sympatie

Hlavní je, aby sis dávala pozor a nevysílala k takovému člověku svoje sympatie. Úsměvy, dráždivý oční kontakt či flirtování. To je jako olej do ohně. Na základní škole bys rozhodně o takovém chování měla říci rodičům nebo učitelce. Pokud jsi starší, můžeš to zkusit sama, ale tak jako tak by ses s tím měla někomu svěřit. Můžeš za tím člověkem dojít a říct mu, co se ti nelíbí a čeho by měl nechat. Pokud si netroufáš na osobní kontakt, můžeš mu poslat dopis nebo e-mail.

Řekni DOST sexuálnímu obtěžování!
Řekni DOST sexuálnímu obtěžování!
zdroj: humanrights.gov.au

Jak jsme na tom?

V České republice je toto téma hodně aktuální. Dle průzkumů je sexuální obtěžování celkem časté na vysokých školách ze strany učitelů k dívkám. Někdy jde jen o narážky a vtipy se sexuální tématikou, ale jsou i případy, kdy šlo o sexuální protislužby za poskytnutou úlevu v předmětu. Nejčastěji se pak především dívky setkávají se znevažováním své inteligence a to hlavně během předmětů technického zaměření. Často zde dochází k nepochopení, ale to neznamená, že to musí potkat zrovna tebe.

Závěrem

Holky, pokud se vám někdy něco podobného stalo, rozhodně se nebojte s tím svěřit. To je jen to nejlepší, co můžete udělat. To, že vás učitel plácne přes zadek v kabinetu, si rozhodně neberte jako lichotku a raději proti tomu něco udělejte. S tímto tématem mám jistou osobní zkušenost jako malá holka a opravdu je nejlepší to někomu říct.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář