Naši tělesnou vůni ovlivňuje pot, který je z těla vylučován kůží. S jeho pomocí se náš organismus ochlazuje, navíc zvlhčuje kůži a pomáhá ji udržovat dostatečně hydratovanou, pružnou i zdravou.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Naši tělesnou vůni ovlivňuje pot, který je z těla vylučován kůží. S jeho pomocí se náš organismus ochlazuje, navíc zvlhčuje kůži a pomáhá ji udržovat dostatečně hydratovanou, pružnou i zdravou. Největšími složkami, které pot obsahuje, jsou minerální látky, následují aminokyseliny, hormony, mastné kyseliny, antibakteriálně působící složky, kyselina mléčná, močovina a feromony. Právě poslední zmíněná složka dokáže s chlapskými hormony pořádně zatočit a rozproudit vášně.

Tyhle látky ti pomůžou sbalit každého kluka, kterého si zamaneš

Tyhle látky ti pomůžou sbalit každého kluka, kterého si zamaneš

Feromony

Pot si na sobě ale nepěstujeme, vždy když se umyjeme, smyjeme ho ze sebe a s ním i přirozenou vrstvu feromonů. Pak použijeme deodorant a parfém, kterými ještě víc zamaskujeme chemii našeho těla. Potom se oblečeme tak, že zakryjeme 90% pokožky, která do ovzduší feromony uvolňuje. Takže působení našich feromonů tlumíme, jak jen to jde. A protože by byla škoda tyto kouzelné látky z našeho života vymazat úplně, vědce napadlo, že budou feromony přidávat do parfémů. Cena feromonových parfémů se pohybuje od 350 do 1600 korun. Rozdíly jsou v koncentraci látek a samozřejmě také ve značce.

Jak nanést feromony

Před použitím voňavky je nutné ji protřepat a nanést nejlépe na místa na krku, kde je cítit pulz. Mně se osvědčilo vůni aplikovat také za ušní boltce. Aplikátor nemusíš znásilňovat, stačí ho zmáčknout jen do jedné třetiny, zde platí pravidlo méně je více.

Účinky feromonů

Feromony zvyšují atraktivitu u opačného pohlaví. Působí na podvědomí, jejich vůni nevnímáme čichem, ale speciálním Jacobsonovým neboli vomeronasálním orgánem (VNO). Tvoří ho dva malé senzorové orgány umístěné v blízkosti nosní přepážky, které fungují odděleně od čichu, a tedy nezaznamenávají vůně. Naše tělo používá VNO pouze k detekování feromonů. Někdo dokonce tvrdí, že vomeronasální orgán reprezentuje náš šestý smysl.

Odkud se berou?

Feromony, které se přidávají do vůní, se dříve vyráběly ze zvířecích feromonů. To ale nebyla nejšťastnější volba, což vědci záhy zjistili. Když na sebe aplikovali vyrobenou látku, často se totiž stalo, že venku nepřitahovali samičky lidského druhu, ale jiného, třeba bělásků. Toho se dnes nemusíš bát, protože feromony přidávané do parfémů jsou synteticky vyrobené.

Feromony se začaly aplikovat i na domácí mazlíčky. Dnes jsou běžně k sehnání spreje s feromony, které můžeš použít při uklidnění nervózního psa při novoročních oslavách nebo v případě, že budeš chtít kočku naučit chodit na záchod nebo jí zabránit v hrabání v květináči.
Feromony ještě zdaleka nejsou úplně prozkoumané látky. Jejich účinky a vlastnosti se stále testují, a to často na zvířatech. Těm však v tomhle případě ubližováno není. Jde spíš jen o pozorování interakce mezi jedinci.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář