Antikoncepce je souhrnný název pro metody zabraňující vzniku těhotenství. Každá dívka, začínající se sexuálním životem, by se měla dobře seznámit se všemi druhy antikoncepce a vybrat si pro sebe tu nejvhodnější. Pokud patříš mezi dívky, které již nějakou antikoncepci používají, i tobě může být tento článek velkou inspirací – neznamená to totiž, že je pro tebe ta nejvhodnější a nejpříjemnější. Jaké různé tradiční i moderní druhy antikoncepce máme?

avatar

Katka Š.

Druhy antikoncepce

Způsobů, jak se chránit, je čím dál tím víc. Vyznáš se v tom?

Bariérové druhy antikoncepce

Tyto druhy antikoncepce zabraňují otěhotnění vytvořením překážky, kterou postaví do cesty spermiím a tím zabrání jejich další cestě k vajíčku. Patří mezi ně:

Kondom neboli prezervativ

Jako jediná antikoncepce chrání před pohlavními chorobami, v čemž je jeho veliká výhoda. Je k dostání téměř ve všech lékárnách, drogeriích i supermarketech, krabička obsahuje většinou 3ks a cenově se pohybuje mezi 30 – 100Kč (např. u Durexu nebo u různých „vylepšených“ druhů může být cena vyšší). Může se ovšem i přes veškerou opatrnost stát, že kondom praskne (např. kvůli ostrým nehtům). V takovém případě je nutné co nejdříve vyhledat lékaře a užít tzv. postkoitální antikoncepci. Nejznámější je Postinor, v lékárně je k dostání pouze na předpis a stojí kolem 500 Kč.

Pesar

Někdy se mu také říká „ženský kondom“. Jedná se o jakýsi klobouček o průměru 6 – 10 cm, který se aplikuje před pohlavním stykem do vagíny. Používá se současně se spermicidním gelem, který zabíjí spermie.  Tato antikoncepce však není u žen příliš oblíbená, zejména kvůli nepohodlnosti a komplikované aplikaci, ke které je potřeba určité zručnosti.  Před začátkem používání je nutná gynekologická prohlídka.

Chemické druhy antikoncepce

Poměrně málo používané druhy antikoncepce, které fungují na bázi spermicidů, látek, které znehybňují či hubí spermie. Doporučují se ale používat kombinovaně s dalšími druhy antikoncepce, např. s kondomem či pesarem.  Spermicidy se aplikují hluboko do pochvy před pohlavním stykem. Jejich výhodou je snadná dostupnost a téměř žádné vedlejší účinky (může se objevit pouze alergie) a jsou k dostání ve formě různých krémů, pěn, tablet, čípků nebo spermicidních tamponů.

Cena spermicidů je různá, záleží zejména na četnosti pohlavního styku a formě, ale pohybuje se mezi 70 – 200 korunami.

Hormonální druhy antikoncepce

Patří mezi nejčastější a nejspolehlivější druhy antikoncepce. V současné době je na našem trhu mnoho různých typů a značek, proto musíš před začátkem používání navštívit gynekologa, který se s tebou poradí a společně vyberete pro tebe nejlepší i cenově nejdostupnější značku. Tato návštěva bývá spojena s prohlídkou, měřením krevního tlaku a krevními testy. Na trhu můžeš nalézt tyto druhy:

Pilulky

Jedná se o tzv. kombinovanou antikoncepci. Ta se dále dělí na jednofázové (všechny piluky obsahují stejné množství hormonů), dvoufázové (dva druhy pilulek s různým množstvím hormonů) a třífázové (tři druhy pilulek různých barev a různého množství hormonů). Po 3 týdnech užívání je nutné udělat 7 denní pauzu, při které se dostaví menstruace. Proto se různé druhy různí i počtem pilulek – některé mají v jednom platíčku 21 tabletek a některé 28, jelikož se 7 dní berou tabletky bez hormonů. Díky tomu nevyjdeš z naučeného pravidelného braní a nezapomeneš na novou pilulku. Cena tohoto druhu antikoncepce se pohybuje mezi 300 až 800Kč. Nezapomeň – u pilulek je velice důležité dodržovat pravidelnou hodinu užívání! Čím později si pilulku vezmeš (nebo dokonce zapomeneš), tím více se snižuje účinek.

Náplasti

Vhodné zejména pro zapomětlivky, navíc jsou velice pohodlné. Jednoduše se nalepí na určité místo na těle (břicho, hýždě, nadloktí) a vydrží zhruba týden. Stejně jako u pilulek se provádí sedmidenní pauza. Nevýhodou je, že kvůli oblečení či např. koupání v létě se mohou začít odlepovat dříve, než bys potřebovala. Navíc jsou dražší než pilulky – cena se pohybuje kolem 1000Kč.

Podkožní tělíska (implantáty)

Tato antikoncepce je výhodná zejména díky délce jejího účinku. Lékař zavede v místní anestezii (nejčastěji do předloktí) speciální implantát, ze kterého se postupně uvolňují do těla hormony a to po dobu 3 až 5 let. Poté se tělísko musí vyměnit. Cenově se samozřejmě jedná o ty dražší druhy antikoncepce – implantáty lze pořídit kolem 5000-7000Kč.

Nitroděložní tělísko

Jedná se o plastové tělísko, nejčastěji ve tvaru T, které lékař pomocí trubičky zavede do dělohy. Tam se tělísko usídlí a přizpůsobí se jejímu tvaru. Mezi nevýhody nitroděložního tělíska patří nepravidelné krvácení nebo občasné špinění. Dále u žen, které střídají sexuální partnery, může dojít k zánětům (kvůli různým mikroorganismům). Na druhou stranu patří mezi velice bezpečné druhy antikoncepce, selhání se pohybuje okolo 1%. Také cenově je dobře dostupná – nejlevnější můžeš sehnat už za 700Kč, nejdražší však až za 6000Kč.

Mezi velice nespolehlivé druhy antikoncepce patří tzv. přirozené metody antikoncepce, které zahrnují přerušovanou soulož nebo výpočet plodných a neplodných dnů a odborníci je důrazně nedoporučují.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář