Zkoušela sis někdy vést svůj vlastní deník a jednou za čas do něj přispět tím, co nového se okolo tebe děje a jaké myšlenky máš v hlavě? Jestli ne, tak je to velká škoda a určitě stojí za pokus to vyzkoušet. Deník totiž není záležitost jen malých dětí nebo pubertálních slečen, naopak to může být zajímavý způsob, jak poznat samu sebe a taky se pobavit.

avatar

Lucie Rothanzlová
Blogerka a autorka magazínu Proslecny.cz.

Zkoušela sis někdy vést svůj vlastní deník a jednou za čas do něj přispět tím, co nového se okolo tebe děje a jaké myšlenky máš v hlavě? Jestli ne, tak je to velká škoda a určitě stojí za pokus to vyzkoušet. Deník totiž není záležitost jen malých dětí nebo pubertálních slečen, naopak to může být zajímavý způsob, jak poznat samu sebe a taky se pobavit. A nejlepší na tom je, že nepotřebuješ nic víc než svoji hlavu, papír a tužku.

Intimní deník si už dávno nemusíš psát do knížky na zámeček, co takhle zaheslovaný soubor ve tvém noťasu?

Intimní deník si už dávno nemusíš psát do knížky na zámeček, co takhle zaheslovaný soubor ve tvém noťasu?

Ty nejlepší i nejhorší chvíle

Pokud ohrnuješ nos nad psaním zápisků a vlastních prožitků, nedělej to! Lidský mozek je hrozně komplikovaný, stejně tak naše jednání a prožívání a čím víc toho v danou dobu prožíváš, čím víc toho zapomínáš – to je přirozená obrana organismu a víme všichni, že bez zapomínání by to prostě nešlo. A i když si říkáš: “Na tohle určitě nezapomenu!”, myšlenku si pravděpodobně uchováš (pokud vůbec), ale ve velice chatrném stavu a už si možná nevzpomeneš na to, jak ses cítila, jaké byly tvoje pocity a detaily také zapomeneš, což je na jednu stranu velká škoda. A nemluvím pouze o těch skvělých chvílích a prožitcích, čas od času je dobré připomenout si i to špatné, co jsi prožila, chyby, které jsi provedla. I k tomu může sloužit deník – až si ho jednou za pár let přečteš, narazíš na věci a pocity, které už jsi zapomněla a kterých by určitě byla škoda se jen tak vzdát.

Poznej sebe samu

Hlavně v dospívání, kdy jsou dívky často citově labilní a často nevědí, kam patří je důležité najít se a hlavně přijít na to, kdo doopravdy jsi. Psaním do deníku si budeš tříbit svoje myšlenky a postoje, budeš tam moc rozebírat svoje osobní věci a když ho dobře ukryješ nikdo se nic nedozví. Postupem času a čtením starších zápisků, možná přijdeš na to, že v téhle situaci ses zachovala hloupě, tohle bylo dětinské, tohle nespravedlivé a pokud jsi rozhodnuta něco se sebou dělat – poučíš se z vlastních chyb, což je hodně důležité.

Tvůj vlastní svět

Co je skvělé na vlastním deníčku? Že tě neodsoudí! Můžeš do něj pomlouvat, rozčilovat se, urážet, vybíjet si svojí zlost, psát všechno, co tě napadne a věci, které by ti neprospěly, kdybys je řekla nahlas. Je to tvůj vlastní svět, kam si můžeš poznamenat vše, co se ti stalo, svoje tajná přání, představy, dokonce i deníky snů, kam si lidé zapisují sny, které se jim zdály slouží jako skvělá pomůcka k uchování vzpomínek.

Papír nebo elektronicky?

Deník si můžeš psát dvěma způsoby a záleží jen na tobě, jaký zvolíš. První je známější, starší a pro někoho spolehlivější – klasické zápisky na papír. Nevýhoda klasického deníku je určitě v tom, že každý, kdo ho najde může číst, což určitě nechceš. I proto je důležité najít pro deník dobré místo pro ukrytí. Další podoba je elektronická a tady hrozí menší riziko prozrazení tvých myšlenek, protože soubory v textových editorech si můžeš lehce zamknout na heslo a když zvolíš spolehlivé, které nikomu neřekneš, tak máš jistotu, že deník je v bezpečí. Pokud je pro tebe však deník důležitý, je na místě si soubory zálohovat, co kdyby najednou odešel pevný disk?

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Lucie

  Ahoj, do deníku píšu od osmi a je mi 12 let a sestra dostala blog se zámkem a má stejný klíč jako já. Musím ji hlídat,aby mi to nečetla,je to osobní. Prosím vás nevíte někdo jak ten blog lehce zamknout bez zámku? Třeba drátem? prosím o radu

 • http://www.kotia.blog.cz Shikayore Kotia

  Já si deníček píšu do “deníčku” už asi osm let, (je mi 16, takže půl života :D ) a jsem za to ráda ^^ je v něm dost věcí, na které jsem zapomněla… a taky do něj dost věcí přibývá… škoda jen, že si brzo budu muset koupit nový, tento již dopisuji :/ ale stejně… Není nad deníček :)

 • Denisa K.

  Moc pěkné Mers, ty máš vždycky dobré články :) Deník jsem si chtěla psát už dávno, ale tak nějak na něj vždycky přestanu mít čas :D

 • http://proslecny.cz Mersmerize

  Carolle: Ahoj, záleží na tom, jaký textový editor máš. Pokud máš MS word 2007, tak stačí kliknout na ikonku vlevo nahoře – kliknout na PŘIPRAVIT a poté na ŠIFROVAT, poté ti vyskočí okénko, aby jsi vložila heslo:)

 • Carolle

  Už jsem si zkoušela psát deník na notebook, ale nějak jsem nepřišla na to jak to uzamknout pod heslem, poradila by jsi mi? Dík ;) )