„Pereš se jako holka“, „běháš jako holka“… a další. Dělat něco „jako holka“ se používá jako urážka. Ale proč?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Co pro tebe znamená dělat něco „jako holka“?

Víc než často

Když chce kluk urazit jinýho kluka, řekne mu, že něco dělá jako holka. Ale co to vlastně má znamenat? „Že je dotyčnej slabej,“ říká můj kamarád Tomáš, který pracuje ve fitku a svoje kolegy slyší tohle slovní spojení používat víc, než často. „Když chce spousta trenérů říct svým klientům, že jsou slabí a že jim to, co zrovna dělají, moc nejde, prostě jim řeknou, že jsou to ‚baby‘,“ říká, „přitom spousta holek, co sem chodí pravidelně a dělají třeba crossfit, jsou silnější než někteří z těch trenérů,“ směje se.

Na tohle téma se zaměřila i značka Always ve své (buďme k sobě upřímné, lehce feministické) kampani #LikeAGirl. Ukazuje tam na to, jak ten stereotypní názor, že dělat něco „jako holka“ musí nutně znamenat dělat to špatně nebo v tom nebýt tak dobří jako ostatní, ovlivňuje holky – nejen holky – v pubertě. Ale jak je řečeno na konci videa… „Proč ‚běhat jako holka‘ nemůže znamenat ‚vyhrát závod‘?“


Video – Always #LikeAGirl

„Holka by tohle neměla dělat“

Always ale není jediná značka, která přišla s reklamou nebo video kampaní na toto téma. Americká firma Verizon Wireless vydala na začátku června video #InspireHerMind, ukazující na to, jaký dopad můžou mít slova rodičů na jejich dcery. Zabývá se průzkumem, který ukazuje, že skoro 70 % holek ve čtvrté třídě tvrdí, že mají rády matiku a „vědecké“ předměty, a přesto jen 18 % absolventů vědeckých oborů na vysokých i středních školách jsou ženy.

A proč to? Protože my holky posloucháme od malička věci jako „nezašpiň si šatičky“ nebo „nech to na bráškovi“ nebo třeba „fotbal není sport pro holky“, místo toho, aby nás lidi kolem, a rodina obzvláště, podporovali a dávali nám najevo, že i přesto, že jsme to „něžné pohlaví“, jsme i my dostatečně inteligentní a schopné něco v životě dokázat. A jakkoli se Verizon Wireless zaměřuje právě na tu techniku, tohle platí v životě holky nejen o ní.


Video – Verizon Wireless – #InspireHerMind

Říkali mi, že na to nemám

Na toto téma jsem se bavila se svými kamarádkami z plaveckého týmu, se kterými se znám už sedm a půl roku, a shodly jsme se na jedné věci: všem nám někdy v průběhu života někdo řekl, že na něco nemáme. Ať už v souvislosti s tím plaváním, nebo i třeba když šlo o přijímací zkoušky na školu, na kterou jsme chtěly jít, nebo třeba s hudbou.

„Hraju na bicí, a před měsícem, když jsem měla mít absolventský koncert v ZUŠce, řekl mi můj bratranec, že nikdy nebudu tak dobrá, jako ti kluci, co jsou ve stejném ročníku, protože prostě nemám takovou sílu,“ řekla mi moje o dva roky starší „spoluplavkyně“ Laura, „nutno poznamenat, že jsem mu svou verzí ‚Savior‘ od Rise Against asi docela vytřela zrak, jak se tak říká,“ dodává se samolibým úsměvem.

„Sorry, jestli to bude znít nějak moc feministicky, nebo tak, ale já to prostě musím říct,“ říká mi kamarádka Markéta, „ale my holky jsme od malička vedené spíš k tomu, co je podle norem ‚holčičí‘ – k tancování, malování (se) a tak. Ale nemůžeme přece být všechny stejné, ne? Chodím na technickou školu, která mě šíleně baví, ale stejně jsou všichni překvapeni, když jim to řeknu. Dokonce ani naši mi nevěřili, že se tam dostanu, když jsem si podávala přihlášku, a mě to tehdy docela zamrzelo,“ přiznává.

Jestli tě to baví, jdi do toho

Naše trenérka, dnes šestadvacetiletá Klára, kromě plavání dělá i wrestling. „Lidi ti nevěří, že to dáš? A co?“ říká. „Pokud tě to baví a věříš si aspoň ty sama, jdi do toho. Překvap je,“ povzbuzuje všechny holky, kterým někdy někdo řekl, že na něco nemají a dodává: „mně taky nikdo nevěřil, když jsem začínala s wrestlingem, protože jsem tehdy byla takový hubený dlouhovlasý nic, ale ten sport se mi líbil a chtěla jsem to aspoň zkusit, a dneska jsem fakt ráda, že jsem to udělala, protože jsem díky tomu poznala spoustu skvělých nových lidí, které bych bez toho sportu nikdy nepoznala,“ říká. A já jí věřím, protože to, co dělá, dělá dobře, a náš tým dotáhla k několika desítkám vítězství, z nichž dvě byly dokonce celorepubliková.

A co ty? Co pro tebe znamená něco dělat „jako holka“?

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Peter

    Nekde jsem to videl s ceskym dabingem a velmi se mi to libilo, nemate to tip, kde bych to mohl najit, uz to nemuzu najit, kde to bylo…