Máš pocit, že ten chlap, se kterým jsi, je tvrdohlavější a ráznější, než jiní? Občas to nejde vydržet, ale do hádek s ním je lepší se nepouštět. Možná to není obyčejný arogantní blb, ale narcista.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Co když nemáš vztah jen s blbcem, ale s narcistou?

Význam narcismu

Primární narcismus je pojem označující dobu, dokud dítě nezačne rozlišovat mezi sebou a svým okolím. A sekundární narcismus je ten termín, který mám na mysli. Označuje se hlavně jako sebeláska. Je to porucha osobnosti, kterou Erich Fromm, uznávaný psycholog, sociolog a filosof, označil jako opak opravdové lásky.

Základní znaky

Hlavním znakem narcistů je již zmíněná sebeláska. Domnívají se, že jsou lepší než ostatní. Příliš přeceňují důležitost své osoby a mají velkou potřebu po obdivu. Potřebu být mocný a samozřejmě i krásný. Problém ve vztahu s ním je především jeho empatie. Nerozeznává pocity druhých a většinou nad nimi ani nebere ohledy. Jeho postoj je velmi arogantní a mnohdy hrubý, navíc má často pocit, že mu ostatní něco závidí. Jsou to takoví ti cool týpci na školách, ke kterým se do bandy jen tak nedostaneš. Takový ti ne zrovna laskaví, ale nafoukaní. Takoví ti, co prostě musí být ve všem pořád nejlepší.

Vztah?

Do vztahu s ním se dostat dívka může. Vlastnosti výše uvedené nejsou zrovna lákavé, ale co ten cool týpek? Přiznejme si to nebo ne, ale holky se rády otočí za někým, kdo vede nějakou bandu, je upravený a navoněný a navíc z něj vyzařuje silné charisma. Plus vypadá hrozně silně a atraktivně. Jenže s ním by to nebylo zrovna jednoduché. Narcisté mají pořád pocit, že můžou cokoli vlastnit. A tak je to i s přítelkyněmi. Můžeš mít pocit, jako bys mu patřila. Až nepříjemný. Vyhrát s nimi nějaký spor může být těžké, neuznají jen tak tvůj názor, protože ten jejich je lepší. Odejít od něj pro slabší a citlivé může být náročné. Dokáže ti zničit sebedůvěru, že se budeš cítit jako chudinka, která může být vůbec ráda, že se jí ujal.

Proč jsou takoví?

Říká se, že narcisté jsou v tom těle vlastně schovaní jako ve skořápce a uvnitř je malý uzlíček. Je to nula, které si nikdo nikdy nevšimne. A on si prostě vystavil fasádu, aby všem ukázal, že tak to není. Příčina narcismu se nachází v dětství. Často se to stává dětem narcistických rodičů, kteří jim neukazovali lásku. Vlastně jen tehdy, když je k něčemu potřebovali využít. Narcista má ale rád pocit, že je milovaný, ale nedokáže tomu moc uvěřit, je hodně podezíravý. Ale dokonce se prý může opravdu zamilovat. Ale k léčbě by nestačila láska, je nutná terapie.

Silný, krásný, charismatický a nemocný

Nalákat nás může zdání, že tohle je přesně typ chlapa, po kterém toužíme. Je silný i charismatický. Ale to je jen fasáda arogance a šílené sebestřednosti. Jenže s narcistou je to hrozně těžké, především pro citlivější osoby. Musíš si dávat pozor, s kým máš tu čest.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář