EFT znamená Emotionally focused therapy a jde o vztahovou terapii, díky které si s partnerem budete mnohem bližší.

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Co je to EFT a jak může zachránit tvůj vztah?

EFT

Emotionally focused therapy neboli citově soustředěná terapie je krátkodobá série sezení, během kterých se řeší partnerské problémy. Je to opravdu kratší záležitost – jedná se o minimálně 8, maximálně 20 sezení, během kterých se terapeut dostává k jádru pudla. Nezbývá se tím, jak váš vztah ovlivnila rodina nebo výchova, jde rovnou k věci. Mluví se zde především o vašich silných emocích, které ovlivňují váš vztah, a díky správnému vedení se učíte, jak je říci bezpečně. To znamená, že když se zlobíte, nebudete křičet na celou místnost, ale rozumně a v klidu vše rozebírat.

I vztahy mají své potřeby

A právě když mají lidé ve vztahu problémy, tak je zapotřebí si vše rozebrat tou správnou cestou. Stejně tak jako ty potřebuješ od partnera slyšet, co on potřebuje, co by chtěl, tak i on potřebuje slyšet to samé od tebe. A někdy je problém právě v takovéto vzájemné komunikaci.

Prvním krokem je stabilizace

V tomto kroku se vyhodnotí problém a cyklus, tedy to, jak se všechny problémy opakují i s vašimi vzájemnými přístupy. Následně se nahlíží na podkladové emoce, které tyto problémy doprovází. Partneři se nyní stávají spojenci proti tomuto problému. Úkolem terapeuta je vytvořit stabilní prostřední pro onen pár s otevřenou diskuzí, ve které se zbaví jakýchkoli pochybností ohledně léčby nebo samotného terapeuta. Terapeut mezitím rozpozná negativní a pozitivní interakce, které mezi partnery byly a jsou, načež jim prezentuje ony negativní vzory, kterých se dopouštějí.

Druhým krokem je restruktualizace pouta

Přistupuje se zde k potřebám a obavám, které jsou druhou stranou přijímány a podporovány. Každý z partnerů takto vyjádří své potřeby, pocity a emoce. Tím má dojít k obnově a rozšíření emocionálních zážitků páru. Když se oba totiž řeknou, co potřebují, mění se podle toho jejich interakce. Zpočátku nové způsoby mohou být těžké a nebude jednoduché je přijmout, ale pokzd vše budou mít pod kontrolou, tak partneři budou schopni zastavit své staré vzorce chování.

Třetím krokem je integrace

Přijímá se zde nová pozice v zaběhnutém cyklu a hledají se nová řešení pragmatických otázek. Zaměřuje se na reflexi nových citových zážitků. Integruje nové možnosti, jak se mohou partneři vypořádat s problémy ve vztahu. Díky tomu dojde k nalezení nové síly páru.

Terapie je určena pro všechny

Tato terapie je zaměřená na širokou škálu lidí. Řeší se zde všechny možné problémy, mezi které se řadí i deprese nebo stavy úzkosti. Nejde tedy jen o klasické problémy v manželství. Terapie byla vymyšlena už v roce 1980 a od té doby se neustále zlepšuje. Úspěšnost terapie je cca 70 -75 %.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář