“Když žárlím, znamená to, že mám toho druhého ráda, záleží mi na něm.” Toto tvrzení přenáší žárlivost z generace na generaci. Slouží nám jako argumentace pro naše výlevy a činy, kterých se ze žárlivosti dopouštíme. Všechno však má své meze a žárlivost je má velmi přesně vymezené. Prohledáváš příteli telefon, čteš mu potají e-maily či jsi ho už dokonce nejednou sledovala? Soužití s žárlivostí není lehké, proč se jí tedy nezbavit a nestát se hrdou, vyrovnanou ženou.

avatar

Lucie Kocábková

Chorobná žárlivost

"Jak si to jako představuješ?!? Zapomeň na to, že se s tou nánou ještě někdy budeš bavit!"

Od zdravé žárlivosti k paranoie

Žárlivost je extrémní forma lásky. Nechceme se dělit o druhé a naše city k nim dáváme najevo pomocí žárlivých scén. Žárlivost přicházející v malé míře může vztah i okořenit, vnést do něho vášeň. Žárlivost tedy není na 100 % škodlivá, toho se zas nelekej. Pro nás ženy je žárlivost velmi přirozená, často žárlíme, aniž bychom k tomu měli vážný důvod. Díky žárlivosti se stáváme někým, kým nechceme být, kopeme si vlastní hrob.

Příznaky jsou jasné

Probouzí se v tobě žárlivost, když chce jít na kafe s bývalou? Dáš mu jasně najevo, že se ti to nelíbí. Ujistí tě, že o nic nejde. Neděláš scény, ale jsi z toho nesvá. Takový scénář je úplně v pořádku, přeci jenom mají společnou minulost a ty jsi životem natolik poučená, že nikomu slepě nevěříš. Děláš žárlivé scény, když se usmívá na kolemjdoucí slečny? Čteš mu SMSky, prohledáváš kapsy u kalhot či už ses vydala na nějakou sledovačku? Řeknu ti to na rovinu, tahle žárlivost ti nikdy nic dobrého nepřinese.

Vlastní žárlivost a jak se jí zbavit?

Je těžké odnaučit se žárlit ze dne na den, prakticky nemožné. Žárlivost je s každým partnerem jinak silná a většinou se poučíš, až když je příliš pozdě. Ale i tak se s ní bojovat dá.

  1. Neupínej se na svého partnera. Není to jediný člověk v okolí, se kterým můžeš trávit volný čas.
  2. Vadí ti, že přítel tráví hodně času se svými kamarády či na tebe nemá čas přes všechny své koníčky? Zahoď žárlivost a najdi si taky nějaké nové zájmy – začni sportovat, dej se na keramiku, zkus spinning či si najdi brigádu. Dělej něco, co vyplní tvůj čas efektivněji než žárlivost.
  3. Víc si věř. Člověk s nízkým mínění o sobě samém propadá žárlivosti daleko častěji a hlouběji než ten sebevědomý. Neměla by si o sobě pochybovat. Kdyby s tebou být nechtěl, tak s tebou není a tvoje žárlivost na tom nic nezmění.

Žárlivost u partnera

Ve vztahu s chorobným žárlivcem si určitě uvědomíš, jak je pro toho druhého nepříjemné, když žárlíš a jaké negativní faktory do vztahu žárlivost vnáší. Žárlivce můžeš usměrnit stejně tak, jako když odnaučuješ žárlit sama sebe, avšak bude to chtít mnohem víc trpělivosti. Pomož mu najít si nové zájmy a rozptýlení, dodávej mu sebedůvěru, na čas omez přísun podnětů k žárlivosti a vyhýbej se žárlivým hádkám.

Žárlivost jako nemoc

Přeji ti hodně úspěchů v boji proti žárlivosti. Chorobná žárlivost je jako nemoc, která ti pronikne do těla, šíří se krví a dostává tě do stavu, kdy už nejsi schopná racionálně uvažovat. Sama sebe se zeptej, jestli taková opravdu chceš být. Nikdy totiž není pozdě se vzchopit a začít s žárlivostí bojovat.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář