Lesbických filmů je málo a těch opravdu dobrých ještě méně. Pokud jsi ale lesba, těchto 5 filmů bys měla vidět.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

5 filmů, které by měla vidět každá mladá lesba

Realita života

Předtím než začnu vyjmenovávat konkrétní filmy, chtěla bych vysvětlit, proč si myslím, že tyhle filmy jsou důležité. Předně ukazují realitu života LGBT lidí, kterou si spousta lidí vlastně ani neuvědomuje a hrozně ji podceňuje. Ať už v historii, nebo i teď. Nutí diváky si uvědomit, že společnost není natolik tolerantní, jak se jeví. No a pak opravdu dobrých lesbických filmů je málo a nějaký najít je ještě těžší – když zadáš do googlu „lesbian movie“, většinou na tebe vypadne porno. Ale na co se to teda máš vlastně koukat?

The World Unseen / Nespatřený svět

Příběh se odehrává v Jihoafrické Republice v padesátých letech, kdy v zemi vládl silný apartheid (utlačování černých bílými a barevnými). Vypráví příběh mladé Indky Miriam, která se s manželem a dvěma dětmi přistěhovala po svatbě na venkov, a Aminy, další mladé Indky, která je ale na rozdíl od Miriam a vlastně i ostatních indických žen velmi emancipovaná – vlastní indickou kavárnu, kde obsluhují černoši, nosí kalhoty. Amina silně opovrhuje apartheidem. Jednou přijde do její kavárny Miriamin manžel, aby našel někoho, kdo u něj bude pracovat na zahradě.

No a jak už tak bývá, Miriam a Amina se rychle spřátelí, Amina dokonce učí Miriam řídit auto, aby mohla dojíždět do města a jednou týdně pracovat u ní v kavárně. No, a zamilují se a najednou je všechno pomatené a zamotané a nikdo si ničím není jistý, protože v tehdejší době se to prostě nehodilo dávat otevřeně najevo, že jste jiní.

The World Unseen byl jeden z prvních lesbických (a LGBT obecně) filmů, které jsem kdy viděla, a zanechal ve mně hodně silný dojem. Hlavně kvůli tomu, v jakém prostředí se odehrává a jak je vůbec celý příběh vyprávěn. Hlavní role si zahrály Lisa Ray (Miriam) a Sheetal Sheth (Amina).

I Can’t Think Straight

Film vypráví o Leyle, indické dívce pracující v pojišťovně svého otce a ve volném čase pracující na své knize, a Tale, nadějné jordánské módní návrhářce. Obě dvě ženy seznámí Leylin přítel Ali, který chodil do školy s Taliným třetím snoubencem. Obě ženy se rychle spřátelí a na výletě do Oxfordu spolu stráví noc. Když se vrátí do Londýna, pozná se Leyla s Taliným snoubencem Hanim a odhodlá se přiznat se rodičům ke své sexualitě, což později udělá i Tala (a Hanimu tím samozřejmě zlomí srdce). Ani jedna z nich se ale nesetká s příliš kladnou reakcí hlavně kvůli tomu, že obě pocházejí ze silně věřících rodin.

V hlavních rolích se objevují Lisa Ray a Sheetal Sheth, stejně jako u Nespatřeného Světa, a obě své role zahrály skvěle. Film i kniha, podle které je natočený, ukazuje, jaké je být lesba ve věřící rodině, a to i v dnešní době, kdy to lidi berou už celkem dobře, i to, jak oznámení, že jsi lesba, berou jinak lidi různých věkových kategorií i různého typu výchovy. (Věta Leyliny maminky „je to velký hřích!“ například dobře kontrastuje jak s reakcí její sestry, tak i jejího otce, kteří to oba berou docela dobře.)

RENT

RENT je rockový muzikál inspirovaný operou La Bohéme, jejíž děj je zasazený do New Yorku v osmdesátých letech. V původním divadelním uvedení na Broadwayi byl jedním z prvních představení s velmi etnicky rozlišným obsazením a LGBT postavami, zfilmovaný byl v roce 2005, scénář k němu napsal Stephen Chbosky (Ten, Kdo Stojí v Koutě – kniha i film) a režíroval ho Chris Columbus (Harry Potter a Kámen Mudrců, Sám Doma), což samo o sobě znamená, že nepůjde o žádnou hrůzu, ale vzhledem k tomu, že jsem muzikál viděla i v záznamu přímo z Broadwaye, opravdu tleskám, ten film JE GENIÁLNÍ.


RENT – Divadlo kalich

Příběh vypráví o umělcích nakažených AIDS, z nichž ne všichni nějak patří k LGBT komunitě, ale už jen fakt, že jsou nakaženi virem HIV nebo třeba fetují (a nakažení je tím pádem otázka času) je staví na kraj společnosti. Popisuje rok jejich života, během nějž se přátelé odcizují a umírají, snahou co nejlépe prožít ty dny, které jim ještě zbývají, a které mají jen „pronajaté“ (od toho název Rent). Muzikál můžeš v dubnu s českým přezpíváním vidět i v Divadle Kalich v Praze.

Room in Rome / Poslední noc v Římě

V jednom baru v Římě se potkávají dvě ženy – Španělka Alba a Ruska Natascha. Alba je na prázdninách, Natascha se bude vdávat, ale pohádala se se svým snoubencem, a tak odešla na hotel. Obě jsou opilé a možná i proto se Natascha uvolí odejít s Albou do jejího pokoje. Alba ji svádí, ale Natascha na poslední chvíli vycouvá a odejde, zapomene si ale v jejím pokoji telefon. Když se pro něj vrátí, už v pokoji zůstává i ona… co se stane, je, myslím, celkem jasné. Obě ženy si vypráví příběhy o svých životech, které ilustrují obrázky na internetu. Odkrývají sobě navzájem i divákovi svá tajemství jen proto, abychom o deset minut později zjistili, že ta tajemství a příběhy nejsou tak úplně pravdivá, možná jen proto, že si myslí, že už se nikdy neuvidí.

Film rozhodně není špatný, je spíš oddechový, ale většině leseb, co znám, celkem blízký možná tou tématikou společně strávené noci, kdy si s druhou osobou povídáš a prakticky nespíte a dozvíte se jedna o druhé spoustu věcí. Celý děj je proložen italskou historií a pokoj zdobí známé italské obrazy. Rozhodně i atmosféra filmu je velmi zajímavá.

The Kids Are All Right / Děcka jsou v pohodě

Čerstvě osmnáctiletá Joni (Mia Wasikowska) a patnáctiletý Laser (Josh Hutcherson) vyrůstají se dvěma mamkami, Nic a Jules. Když Joni dosáhne plnoletosti, Laser po ní chce jednu věc – aby kontaktovala spermobanku a našla jejich biologického otce. To se povede, a tak se obě děti za zády svých matek poznávají s Paulem (Mark Ruffalo). Obě ženy se o tom ale samozřejmě dozví a chtějí ho poznat. A rozjíždí se kolotoč lží a zatloukání, Jules s Paulem podvede Nic a najednou je všechno špatně.

Film je americký, takže BADUM, happyending zaručen. Je hodnocen jako komedie a první půlka opravdu docela zábavná je, ale nenech se zmást – tématika filmu rozhodně není něco, co by ti stačilo vidět jednou, aby sis připadala, že tomu rozumíš. Ukazuje jaké to je žít v rodině, kde jsou místo heterosexuálních rodičů dvě lesby, jaké je pátrat po svém biologickém otci a jak dokáže taková osoba zasáhnout do života jinak celkem běžné americké rodiny.

Zapomněla jsem na něco?

Jaké jsou tvoje oblíbené LGBT filmy, které bys všem doporučila? Nebo je ti tento žánr naprosto cizí?

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář