Štípnutí hmyzem nepříjemně svědí, to víme všichni moc dobře. Škrábete si pupínky po kousnutí komáry i dalšími hmyzími otravy. Jenže co má dělat kůň, který má možnosti ochrany před dotěrnými mouchami, ovády a dalšími hmyzími otravy ještě omezenější?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Koně se nemohou podrbat

My lidé se můžeme ohánět plácačkou a rukama či nohama, jenže co má dělat kůň, který tohle dělat nemůže? Je potom jenom na nás chovatelích a jezdcích ochránit naše zvířecí svěřence před útoky hmyzu. Je naší vizitkou správného chovatele nenechat oře trpět. Nejde totiž jenom o to nají, kde můžete jezdit, ale také se umět o koně postarat.  Koňská pokožka je totiž velmi citlivá. Štípnutí komára ho bolí úplně stejně ,jako nás. Jenže my máme na rozdíl od koně tu výhodu, že se můžeme podrbat.

Střečci jsou nejhorší

Navíc ještě méně příjemné je štípnutí ováda. Po něm může koni jeho jemná pokožka dokonce otéct. Tím nejhorším otravou je střeček. Pravděpodobně jste se už setkali s tím, že někdo mluvil o tom, že koně „střečkují“. Měl tím na mysli útok hmyzem střečkem.  Samičky střečků se také snaží na koňskou srst klást vajíčka. Koni to vadí a pokud může, snaží se vajíčka olíznout. Zadělává si tím ale na další potíže, protože v jeho trávicí soustavě se pak vylíhnou střeččí larvy a působí problém včetně zánětů a vředů.

Má vlastně kůň nějakou šanci se hmyzím útokům sám bránit?

Bohužel v podstatě nemá. Je-li podrážděný, třese hlavou, švihá ocasem sem a tam a občas se najednou zničehonic dá do klusu, zastihli jste ho nejspíše ve chvíli, kdy se snažil zbavit se obtížného hmyzu, ovšem jeho šance odehnat pronásledovatele jsou poměrně malé. Jeho jedinou ochranou je hříva a ocas.  Trochu hmyz odežene vítr, který komáři a další havěť nemají rádi, ale když je bezvětří, moc velká šance k obraně není. Proto se kůň neobejde bez naší pomoci. Jak ji realizovat, aby byla co nejúčinnější?

Pomáhá česnek i čistota

Prvním krokem, jak s hmyzem zatočit, je už podávání správného krmení. Česnek v potravě pro koně má funkci repelentu. V koňském potu se následně nacházejí silice česneku a hmyzu to moc nevoní, takže jde o dům dál. Vyplatí se tedy koním v létě podávat ke krmení bylinkovou směs obsahující i česnek. Koně také pravidelně čistěte. Čistý kůň není pro hmyz zdaleka tak velkým lákadlem jako kůň zašpiněný.

Hnojiště patří pryč

Důležitá je rovněž vhodná volba pastviny. Vlhko přitahuje hmyz. Právě proto je lepší v létě volit sušší pastviny. Také je třeba se během letních dnů vyhnout pastvinám umístěným poblíž hnojišť,  která slouží jako magnet pro hmyz . Semeništěm hmyzu je i vysoká tráva – tu proto pravidelně sekejte. Přirozenou ochranou proti hmyzu jsou stromy a keře na pastvině, rozhodně je tedy nekácejte. Nezapomeňte vyrobit koním na pastvině přístřešek, i ten poslouží k ochraně před hmyzem, zejména pokud jím bude proudit vítr. Také odstraňujte z blízkosti pastvin zdroje stojatých vod – v nich se hmyz líhne. Pokud je hmyz mimořádně aktivní, můžete koně pouštět ven navečer a v noci, kdy se aktivita hmyzu snižuje. Ve stájích pak pomáhá mechanický lapač ovádů v podobě černé koule s trychtýřem i větrák.

Hodí se masky, čabraky i repelent

To ale není zdaleka všechno. Potřebujete ochranné prostředky na hlavu koně. Masky ze síťovaného materiálu chrání oči a uši koně. Alternativou masky jsou čabraky, které rovněž chrání oči a uši a připevňují se na uzdečku či ohlávku. Páskami se suchým zipem se na nánosník připevňují síťky na nos. Síťové deky pak chrání celé tělo, existují střihy zakrývající nejenom trup, uši a krk, ale o nohy a hlavu. Čím menší oka, tím větší je ochrana. Kromě toho je na výběr řada repelentů proti hmyzu. Než ho ale aplikujete, vyzkoušejte, zda na něj kůň nebude mít nežádoucí reakci. Když už dojde k poštípání koně hmyzem, naneste na ranku hojivou mast, která zároveň tlumí bolest.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář