Sychravé večery jsou nudné a zdlouhavé. Na Facebooku to mimo vzkazů typu “nuda, napište někdo” taky zrovna nežije, ven jít nemůžeš a nejraději bys zalezla hluboko pod deku s šálkem teplého kakaa a nějakým dobrým filmem. Jenže už i ty filmy máš najeté skrz na skrz.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Sychravé večery jsou nudné a zdlouhavé. Na Facebooku to mimo vzkazů typu “nuda, napište někdo” taky zrovna nežije, ven jít nemůžeš a nejraději bys zalezla hluboko pod deku s šálkem teplého kakaa a nějakým dobrým filmem. Jenže už i ty filmy máš najeté skrz na skrz. Co takhle spojit zábavné s užitečným? Že ti dokumenty nic neříkají? Tohle ale nejsou ty nudné několikahodinové filmy plné odborných slov. Seznam se s dokumenty na YouTube!

Myslíš si, že každý dokument musí být děsná nuda? Moderní přístup a YouTube jsou důkazem, že to není pravda!

Myslíš si, že každý dokument musí být děsná nuda? Moderní přístup a YouTube jsou důkazem, že to není pravda!

Jak to všechno začalo?

Datum 24. července 2010. Pro tebe nejspíš obyčejný den. Těžko už si vybavíš, co si zrovna dělala. 80 000 uživatelů Youtube si to ale vybaví naprosto přesně. Každý z nich totiž natáčel svůj život během jednoho dne. Režisér Kevin Macdonald pak vybral několik set klipů a vytvořil z nich devadesátiminutový dokument. Celkem obdržel 4 500 hodin videa ze 197 zemí. Název toho experimentálního filmu je Život v jednom dni. Světová premiéra proběhla před rokem na festivalu Sundance a bylo na ni pozváno i 26 tvůrců nejzajímavějších klipů. Zároveň byli všichni přispěvatelé, jejichž klip se v dokumentu objevil, zmíněni v závěrečných titulkách.

O čem je “Život v jednom dni”?

Ve filmu se objevuje řada životních příběhů a situací; korejský cyklista, který jezdí devět let po nejrůznějších zemí světa, mladá maminka, bojující s rakovinou, Japonec, jehož žena zemřela a on se nyní sám stará o celou rodinu… Do toho zajímavého experimentu se zapojili i čeští uživatelé Youtube s celkem 472 příspěvky, díky čemuž předstihli země jako jsou Čína, Indonésie nebo Maďarsko. Do celovečerního filmu tak byl vybrán i jeden český klip, který zachycuje narození žirafího mláděte v Zoo Praha.

Co dalšího má Youtube v nabídce?

Životem v jednom dni se inspirovala řada dalších tvůrců. Na Youtube tak nyní můžeš najít mnoho podobných dokumentů, zabývajících se většinou světovými problémy, koncem světa a globálním oteplováním, ale i trochu volnějšími tématy, jako nejbohatší lidé světa nebo noční život v Las Vegas. Sepsala jsem ti seznam těch, které bych ti za sebe doporučila.

Dvojčata – dokument o srostlých sestrách

Poselství naděje

Paralelní světy

Zrození života

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář