Že se spisovatelé zabývají psaním už odmala? Že studují obor literatuře hodně blízký? Mladá spisovatelka Tereza Benešová tě přesvědčí o opaku.

avatar

Zuzana Malá
Ztřeštěná, radostná, protivná, tvořivá, často náladová, pisálek a knihomol.

Mezi pisatelskou komunitou si připadám trochu jako exot

1) Ještě jednou ahoj Tery, mohla by ses nám pro začátek představit?

Jsem sedmadvacetiletá studentka vysoké školy, máma čerstvého školáka a autorka fantasy knížky Gjorkové – Tajemství minulosti. Ráda bych o sobě prozradila něco víc, ale nijak nevyčnívám, takže zatím není co. Snad do budoucna přibudou na seznam další dílka, kterými bych se mohla pochlubit :-) .

2) Kniha Gjorkové je tvoje prvotina, vydalo ji nakladatelství Krigl. Jak si reagovala, když se rozhodli knížku vydat? Na co jsi myslela a jaké byly tvé pocity?

Áááá, pane bože, do prkýnka, to snad není možný… Tak něco podobného se mi honilo hlavou, když mi jednu neděli zazvonil telefon a pan nakladatel mi sdělil, že se mu můj rukopis líbí. To se strašně špatně popisuje, ale rozhodně to bylo velmi milé a nečekané.

A tady už je Terka, autorka Gjorků.
A tady už je Terka, autorka Gjorků.

3) Teď se na tebe vrhnu s vícero otázkami. Ti z nás, co jsou více informovaní, vědí, že chystáš druhý díl Gjorků, který má prozatím pracovní název Následky. Všichni, kdo četli první díl, jsou určitě nedočkaví. Na kdy to vidíš? Opět knížku vydá nakladatelství Krigl nebo se na nás chystají nějaké zásadní změny? A co grafická stránka věci, máš už představu, jak bys chtěla, aby vypadala tvá druhá knížka?

Druhý díl se skutečně chystá, ale podrobnosti ode mě zatím nečekejte. Před nedávnem jsem překročila hranici sta tisíc znaků, ve výsledku je to ale pouhých 5 kapitol. Ráda bych jí dokončila do letních prázdnin příštího roku. Čekají mě státnice, takže jsem raději opatrnější a nic neslibuji. Co se týče zásadnějších změn, tak jednu bych udělala ráda, jenže vzhledem k tomu, že se jedná o sérii, není to nic snadného. Sama jsem docela zvědavá, jak to celé dopadne. Obálku s největší pravděpodobností opět svěřím Alžbětě Bílkové, které se ta první podle mě opravdu povedla. Měla by být v podobném duchu, jen s jiným znakem v popředí. Úplně nejvíc by se mi líbilo, kdyby všechny tři díly položené vedle sebe utvořily jeden obraz. Tak jako na sebe navazují obsahově, měly by navazovat i graficky.

Můžeš se pokochat Terčiným dílkem, které je pod záštitou nakladatelství Krigl.
Můžeš se pokochat Terčiným dílkem, které je pod záštitou nakladatelství Krigl.
zdroj: krigl.cz

4) Věnovala ses psaní od malička? Jaká byla tvá dráha jako pisálka? Zúčastňovala ses literárních soutěží a přispívala na literární weby nebo to později přišlo z čista jasna?

Upřímně, já si mezi pisatelskou komunitou připadám trochu jako exot. U mě se totiž o žádné dráze ani mluvit nedá. Svými články jsem pár měsíců přispívala na jeden web a vyhrála jsem jednu soutěž, ale to je tak vše. Že jednoho dne napíšu knížku, by mě ještě před třemi lety ani nenapadlo :-) .

5) Jako jedna z tvých fanynek pravidelně sleduji tvůj blog. A přes něj se ke mně dostalo, že se ti blíží zkouškové období. Prozraď nám, jakou školu studuješ a jestli by ses chtěla psaní věnovat profesionálně, případně jakou profesi bys po škole chtěla dělat?

Jsem studentkou posledního ročníku bakalářského studia na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Už na první pohled je to od literatury na míle vzdálené, ale alespoň je vidět, že si s tou spisovatelskou minulostí nevymýšlím :-D . Od mala jsem hrála závodně házenou a moje původní dráha směřovala spíš sportovním směrem, proto tahle škola. Kvůli zranění jsem bohužel musela s aktivním hraním přestat, ale protože nedokážu nic nedělat, našla jsem si jinou zábavu. Silně pochybuju, že bych se někdy dokázala psaním živit, to v České republice dokáže málokdo. Navíc mám pocit, že psaní pro peníze už by mě nebavilo, brzy bych umřela hlady :-D .

6) Blíží se Vánoce. Všichni zmatkujeme, těšíme se. Jak to vypadá u tebe? Jsi osoba, která si raději všechno nachystá hezky dopředu, nebo si s tím neděláš hlavu a nakupuješ těsně před Vánoci?

Nepatřím sice mezi ty, kteří nakupují 24. prosince, ale že bych měla v polovině listopadu napečíno, tak to ani omylem :-D Synovi je šest, zatím ještě věří na ježíška a nedávno jsme spolu sepisovali dopis. Hlavně kvůli němu se snažím, aby všechno bylo v klidu a včas, já Vánoce všeobecně moc nemusím. Samozřejmě – dárky, pohádky v televizi, dobré jídlo… to jsou věci, na které se těším a užívám si je, ale většinou mi tyhle svátky spíš připomenou, jak ten rok zase utekl.

7) Jako spisovatelka předpokládám, že i ráda čteš. Který spisovatel byl na tvé hvězdné dráze tvým vzorem a u které knihy vždycky dokážeš zapomenout na své problémy a je tedy tvojí nejoblíbenější?

Čtu moc ráda, jen na to v poslední době vůbec nemám čas. Když ho mám, nejraději se ponořím do nějakého vymyšleného světa, když je správná nálada, nepohrnu ani romantikou nebo thrillerem. Že bych měla nějaký spisovatelský vzor, se říct nedá. Spousta lidí by určitě namítla, že jsem se vzhlédla v J.K. Rowlingové, ale já osobně si to nemyslím. Určitě ji za to, co stvořila, obdivuji, ale to samé bych mohla říct i o Tolkienovi nebo Pratchettovi. Ani jednoho z nich bych za svůj vzor ale neoznačila.

8) Kdybychom se s tebou chtěli někde sekat, na besedě nebo podobně. Plánujete teď s Temnářkou (Terezou Matouškovou) nějaké setkání?

Letos už určitě ne, ale z kraje příštího roku stoprocentně něco vymyslíme. Terka zmiňovala, že by se ráda podívala do Liberce nebo do Teplic. Ráda bych se podívala i na Moravu, ale z časových důvodů to zatím nevychází. Až budeme mít nějaký konkrétní plán, všechno včas zveřejníme :-)

A takto to vypadá, když se sejdou dvě autorky na autogramiádě.
A takto to vypadá, když se sejdou dvě autorky na autogramiádě.

9) A moje poslední otázka zní, jak bys na svoji knihu nalákala lidi, kteří se zatím nerozhodli, jestli si ji přečtou? Co myslíš, že by je přimělo?

To je docela těžké, nerada lidi „nutím“. Pokud někdo o knížce ví, ale ještě se nerozhodl, na internetu je poměrně dost recenzí. Pro toho, kdo vůbec netuší, o čem Gjorkové jsou, můžu prozradit, že to fantasy pro mládež s nádechem Harryho Pottera, ale přitom se zcela odlišným příběhem.

Na závěr ještě Terka dodala, že děkuje za vyzpovídání. Tímto bych jí ráda poděkovala za poskytnutý čas a rozhovor. Nesmím ještě zapomenout, na Terčiných webových stránkách se dozvíš všechny novinky, co se okolo Gjorků budou dít.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář