Sociální síť Twitter je hit a fenomén, který právem nahání strach i samotnému Facebooku. Oblíbenost Twitteru spočívá v jeho jednoduchosti, rychlosti šíření zajímavých informací a v neposlední řadě také v přítomnosti známých osobností. Ty tweetují většinou osobně, čímž se jejich sledování stává opravdu zajímavé.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Sociální síť Twitter je hit a fenomén, který právem nahání strach i samotnému Facebooku. Oblíbenost Twitteru spočívá v jeho jednoduchosti, rychlosti šíření zajímavých informací a v neposlední řadě také v přítomnosti známých osobností. Ty tweetují většinou osobně, čímž se jejich sledování stává opravdu zajímavé. Rozmachu Twitteru v ČR brání nejen dosavadní nezájem celebrit, ale také jazyková bariéra. Alespoň to druhé by se mělo brzy změnit!

Již brzy bude Twitter česky. Pokud nechceš být naštvaná z nepřesného překladu, zapoj se do něj sama!

Již brzy bude Twitter česky. Pokud nechceš být naštvaná z nepřesného překladu, zapoj se do něj sama!

Twitter v češtině

Oficiální překlad Twitteru do češtiny začal před pár dny a vyvolal velký rozruch, na něco takového se čekalo a každého z pravidelných uživatelů nyní zajímá, jak překlad dopadne. Twitter je specifický celou řadou slov a obratů. Některé z nich by bylo rozhodně nutné přeložit, jiné je zase logické ponechat v angličtině. Krátká zpráva se nazývá “tweet”. Pro zasílání zpráv se zase u nás zažilo sloveso “tweetovat”. O jednotlivých slovíčkách a jejich finálná podobě rozhoduje komunita, takže se uvidí, jaký přístup zvolí čeští uživatelé k překladu. Zatím lze vysledovat dva trendy. Jeden z nich je přeložení pouze běžných textů a nápovědy. Systémová slovíčka by měla zůstat zachována. Druhý trend jde cestou kompletní lokalizace.

Pomůžeš s překladem?

Pokud se chceš připojit ke komunitě překladatelů, neváhej navštívit oficiální Translation Center. Čím více překladů bude mít provozovatel k dispozici, tím lepšího a přesnějšího výsledku můžeme jako ČR dosáhnout. Kromě překladu se spekuluje také o tom, že Twitter spustí lokální statistiky a žebříčky. To by nám konečně umožnilo zjistit, o čem se na českém Twitteru nejvíce štěbetá. Nyní tuto funkci supluje třeba Klábosení.cz, kde vidíš i poslední české a slovenské tweety.

Proč Twitter česky?

Komunita aktivních uživatelů na českém Twitteru je až překvapivě malá. Pokud jde o nějaké celebrity, informovala jsem o nich v tomto článku. Překlad do češtiny by otevřel dveře lidem, jenž anglicky neumí. Třebaže je Twitter v porovnání s Facebookem opravdu jednoduchá služba založená na ještě jednodušším principu, má s jeho pochopením problém překvapivě velké množství uživatelů. Já dávám Twitteru v češtině #lajk a těším se, až se na něj zaregistruje Hanička Krampolová :-) .

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • http://www.freeringtones.cz Libor_D

    S tvrzením “Nyní tuto funkci supluje třeba Klábosení.cz, kde vidíš i poslední české a slovenské tweety.” těžko souhlasit, když Klábosení už nepřidává nové uživatele, na maily nereagují a jsou zcela zapleveleni automatickými retweety a anglickými tweety. To už je daleko snažší hledat rovnou u zdroje, na Twitteru. @Libor_D