Mori girl je velmi populární subkultura japonské módy oblíbená po celém světě. Chceš se i ty o ní dozvědět něco víc a možná se stát „opravdovou“ dívkou z lesa?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Jak to začalo?

Mori girl vznikla v roce 2006 v Japonsku. Slovo „mori“ znamená v japonštině „les“, takže by se výraz dal přeložit jako „lesní dívka“. Tento termín vlastně vznikl čirou náhodou. Jedna dívka řekla druhé, že vypadá, „jako kdyby patřila do lesa“. Pochválená založila komunitu pro stejně smýšlející dívky na japonské populární sociální síti Mixi. Společenství se neuvěřitelnou rychlostí rozrostlo. Dnes už jim dokonce v Japonsku vychází i oblíbený časopis s fotkami mori girls – „Spoon“.

Mori girl
Mori dívka sedící v lese
zdroj: farm6.staticflickr.com

Co s vlasy?

Připouští se rozpuštěné, rovné nebo lehce zvlněné vlasy či copy ozdobené stuhami, nebo květinami. Povětšinou si mori girls nechávají přirozenou barvu, ale existují i vyjímky. Na hlavu si pak dávají šátky, nebo slaměné kloboučky. Volí nenápadný make-up v zemitých tónech, tváře si rády zvýrazňují jemnou růží.

Rozpuštěné vlasy
Vlasy se nosí často rozpuštěné
zdroj: flickr.com

Hlavní je přirozenost

Oblečení tělo neobepíná, ale lehce splývá a vrství se. Šaty, košile, sukně, svetříky, punčocháče, podkolenky, ponožky nebo návleky na nohy nejlépe z přírodních materiálů jako je len, vlna a bavlna jsou základem šatníku každé mori girl. Nosí se větší velikosti, než jakou dívka skutečně má. Barvy jsou příjemně pastelové nebo zemité, převažuje bílá, béžová, světle růžová, hnědá a temně zelená, objevují se romantické květinové vzory jako na babiččině povlečení, šaty jsou zdobeny krajkami. Někdy šaty působí jako obleček na starodávnou porcelánovou panenku, jindy jako kusy látek, které kdosi vytáhl z hloubi šuplíku a sešil je dohromady. Přes ně se obyčejně nosí pletené, nebo háčkované svetříky, šálky či přehozy.

Recyklované šaty
Potrhané recyklované šaty
zdroj: farm5.staticflickr.com

Boty do lesa

Boty se volí většinou takové, ve kterých se dobře chodí v lese, totiž šněrovací kozačky, ale i mary jane, případně balerínky, nejčastěji z hnědé kůže. Jako doplňky slouží buď pravé přírodniny, jako jsou květiny či pírka, nebo alespoň jejich látkové, dřevěné, kožené či kovové napodobeniny. Kožené pásky a kabelky se také hodí. Oblíbené jsou i košíčky, vždyť v lese se do nich může leccos nasbírat.

Dívka s šálkou
Dívka s jednoduchou šálkou
zdroj: farm6.staticflickr.com

Životní styl

Nejde ale jen o módu, nýbrž o celý životní styl. Pravá mori girl by měla být vždy milá a skromná, zdvořilá a kreativní Měla by cestovat za kulturou, ale zároveň by se ráda toulala po lese, bloumala v zápletkách rozličných fantastických knížek a radovala se z maličkostí, jako jsou kapky ranní rosy. Zároveň by ráda trávila poklidné chvíle nad hrnkem dobrého čaje z babiččina malovaného hrnečku. Ráda by se prohrabovala ve starých skříních a zásuvkách, kde by nalézala nádherné starožitné doplňky a oblečení k přešívání. Také by měla v oblibě focení svých outfitů, zejména v lesním prostředí. Mori girls mají i svoji oblíbenou hudbu – láká je folk, keltské písně a něžné instrumentální skladby. Pokud jsi taková i ty, nic ti nestojí v cestě stát se pravou „lesní dívkou“.

Mori girls si užívají lesa
Dívky v lese
zdroj: flickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář