Některé chvíle zkrátka stojí za to, abychom si je pamatovali až do konce života. Vzpomínky si můžeš uchovat v paměti anebo je vyblesknout a kochat se fotkami i tehdy, když memoáry poněkud vyblednou. A i když jsou fotoaparáty často považovány za pánské hračky, může se s nimi vyřádit i holka jako ty.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Některé chvíle zkrátka stojí za to, abychom si je pamatovali až do konce života. Vzpomínky si můžeš uchovat v paměti anebo je vyblesknout a kochat se fotkami i tehdy, když memoáry poněkud vyblednou. A i když jsou fotoaparáty často považovány za pánské hračky, může se s nimi vyřádit i holka jako ty. Podívej se s námi na několik bezva tipů pro koupi toho nejlepšího přístroje.

Zachyť to! Pár dobrých tipů pro výběr foťáku

Zrcadlovku nebo kompakt?

Možná máš ještě kdesi doma fotoaparát na klasický film. I když se s ním dají pořídit velice kvalitní fotky, jeho provoz včetně vyvolání fotek je poněkud drahý. A cesta obrázku z filmu na plochu tvého počítače či na sociální síť je prostě dlouhá. Digitální fotoaparáty dnes už jednoduše hrají prim.

Zrcadlovku nebo kompakt?

Nemáš-li v úmyslu se fotografování věnovat profesionálně nebo přinejhorším na nějakém vyšším levelu, vystačíš si s klasickým kompaktem. Co to je zač? Obyčejný malý digitální fotoaparát. Na rozdíl od velkých zrcadlovek se ti vejde do kapsy a zaplatíš za něj nesrovnatelně méně.

Po technické stránce se od zrcadlovky liší především ve způsobu zobrazení foceného snímku – obraz vidíš na displeji –, zatímco u zrcadlovky musíš koukat do hledáčku, kde uvidíš skutečný obraz – pouze zmenšený. K zrcadlovce je navíc potřeba dokoupit objektivy.

Co se týče praktičnosti – kompakty byly vyrobené pro obyčejné focení stylu „zaměř a cvak!“. Naproti tomu u zrcadlovky musíš vše ručně nastavit – především čas expozice. Pokud nejsi technický tip, jednoznačně sáhni po kompaktu.

Rozlišení, zoom a napájení

Dnešní digitální fotoaparáty nabízejí řadu funkcí – můžeš s nimi fotit detaily i rychlé pohyby. Samozřejmostí by měla být samospoušť. Pozornost bys měla věnovat rozlišení a zoomu. Rozlišení bývá často přeceňováno – navíc příliš vysoké v přístroji s nevýkonným čipem může nadělat paseku.

Zoom může být optický či digitální, přičemž ten druhý se vyznačuje menší kvalitou. Velký optický zoom však zase viditelně zvětšuje samotný foťák.

Při koupi dej pozor na to, jaké má přístroj napájení. Levnější kousky totiž mohou fungovat na tužkové baterie, které bývají drahé (když jsou kvalitní – což by měly být, pokud chceš vyfotit více fotek než jednu). Raději si připlať několik stovek a pořiď si fotoaparát s klasickým adaptérem, který budeš moci dobíjet ze zásuvky.

A hlavně se neboj zeptat. I když se prodavači snaží prodat, hezké holce by nevnutili něco naprosto nevyhovujícího. Budeš-li vybírat na internetu, sáhni po dobrém prodejci. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit elviapro.cz.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář