Island je ostrovní stát na pomezí Atlantského a Severního ledového oceánu, charakterizuje ho chladné počasí a větrno, průměrná roční teplota jsou 4°C. Je tohle místo vhodné na dovolenou?

avatar

Eva Zmrzlíková
Majitelka šesti zvířat a stovek plyšových ovcí

Island
Island

Veselý i smutný ostrov

Island má jen něco málo přes 300 000 obyvatel, z toho 2/3 žije v hlavním městě Reykjavík. Krajina na Islandu je úplně jiná než ta, na kterou jsi zvyklá, jedná se o holý, poměrně plošinatý ostrov s občasnými vrcholky. Na první pohled vypadá Island vesele svou barevností půdy a všudypřítomných jezer, na pohled druhý však také smutně a opuštěně, protože na něm nerostou téměř žádné stromy, chybí také ptáci a zvěř.

Island
Island je příznačný svou barevností

Obydlí či malá městečka a vesničky jsou roztroušené po kraji, natrefíš i na místa, která působí nehostinně až jakoby bez života.

Země bez stromů!

Stromy na Islandu téměř nenajdeš, oficiální data mluví o tom, že rostou na 1 % území, půda je totiž velmi slaná, proto je v podstatě nemožné, aby se stromy uchytily, navíc za špatných povětrnostních podmínek. Islanďané se však nevzdávají a neustále hledají odolné druhy stromů, které by jim splnily jejich sen v podobě alespoň malého lesíku. Na mnoha místech se objevují kasičky, které nabádají turisty o příspěvek na zalesnění.

Reykjavík

Islandské obydlí
Hlavní město Reykjavík
zdroj: ds-lands.com

Hlavní město Reykjavík je poměrně malé, stejně jako jeho centrum, ale působí přátelsky. Pro turisty jsou připraveny mnohé obchůdky se suvenýry, bohužel nejsou pro nás Čechy cenově příliš příznivé. Tradiční islandský svetr, který by neměl chybět ve skříni nikoho, kdo Island navštívil a který je vyroben z místní ovčí vlny pověstné svou výbornou hřejivostí, tě přijde skoro na 2000 Kč. Pokud chceš ušetřit a přesto si dovést něco typicky islandského, zkus plyšového ptáčka Puffina, který žije hojně právě na Islandu nebo třeba rukavice ze zmíněné vlny.

Puffini
Plyšový suvenýr typického islandského ptáčka
zdroj: baygirl32.blogspot.com

Islandské krásy

Nejčastějším islandským zvířetem jsou ovečky, které můžeš spatřit skoro všude. Pasou se volně na pastvinách, tak nějak ponechány vlastnímu osudu, místní je nedojí.

Ovečky
Ovečky najdeš na Islandu skoro všude
zdroj: crystalbae.com

Přírodních krás je na Islandu opravdu hodně, některá místa však stojí za zvláštní zmínku. Jedním takovým je Modrá laguna, která dělá čest svému jménu a je tak sytě modrá, že ti budou až oči přecházet. V Modré laguně se můžeš také okoupat :-) .

Modrá laguna
Modrá laguna je opravdu hodně modrá

Další nádhernou krajinu najdeš v okolí malebného městečka Akureyri, místní příroda ti nabídne krásné výjevy ve formě četných vodopádů, aktivních i neaktivních vulkánů, nádherná jezera s Islandu typickou barevnou krajinou.

Islandské krásy
Příroda v okolí Akureyri

Na Islandu najdeš asi 30 aktivních sopek, takzvaných vulkánů, což je na tak malé území opravdu závratné číslo. Vulkanicky aktivní zóny jsou turistům dostupné, z hlubin země se line kouř a velmi silný zápach síry, který ne každý snese. Je poměrně časté, že se někomu udělá zle od žaludku.

Vulkány
Vulkanicky aktivní zóny


Aktivní vulkány

Pozorování Puffinů, místních ptáků, kteří vypadají jako papoušci křížení s tučňáky, patří taktéž mezi vyhledávanou atrakci na Islandu.

Puffini
Oblíbení ptáčci na Islandu
zdroj: baygirl32.blogspot.com

Teď už můžu dodat snad jen sláva, nazdar výletu!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář