Držet v rukou knihu, která voní starým papírem, se pomalu ale jistě stává raritou. Už i k nám vtrhl zámořský fenomén elektronických čteček knih. Co myslíš, je to dobře? Kdo vyhraje tento souboj?

avatar

Kristýna Šopfová
Malá nenápadná slečna, která chce dát o sobě vědět.

Staromódní počteníčko

Taky patříš mezi ty nadšenkyně, které v jednom kuse čtou, a na nic jiného jim nezbývá čas? Ne? Já také ne. Ovšem to neznamená, že bych ráda nečetla, ba naopak. Po knize sáhnu ráda, zejména když jde o zajímavou knihu. Ale jak říkám… KNIHA. Možná zním poněkud staromódně nebo „zaostale“, nicméně elektronickým knihám jsem na chuť nepřišla. Myslím si, že pokud v rukou držíš knihu, máš z příběhu jiný požitek, než když si to najdeš v E-book čtečce nebo v tabletu. Z praktické a hlavně úsporné stránky vede E-book čtečka. Je to jednorázová investice a navíc za stažené knihy nic neplatíš. Takže jaké je skóre? 1:1

Hlavní stránka
Když už se na Goodreads doklikáš, najdeš tam přesně toto.
zdroj: 1.bp.blogspot.com

Nejznámější a hlavně nejlepší stránkou s elektronickými knihami je Goodreads. Že jsi o něm ještě neslyšela? Tak čti pozorně.

Tablety
Když už ten tablet máš, proč si do něj nenahrát i nějakou knihu?
zdroj: photo.goodreads.com

Goodreads – že by dobré knihy?

Jak se to vezme. Tento server je sice o knihách, ale má velké množství nejrůznějších vychytávek. Jediným háčkem, pro vniknutí do tohoto oblíbeného světa knih, je registrace. Bez ní se nikam nedoklikáš. A ano, již podle názvu jsi mohla poznat, že jde o anglický (americký) server. A nyní přichází chvíle vychytávek, protože bez nich by byl asi celý projekt (server) o ničem. Jako úžasný nápad mi příjde možnost vytvořit si vlastní list přečtených a rozečtených knih a knih, které si chceš přečíst. Je to ideální pro vlastní přehled. Máš možnost „pamatovat si“, co jsi přečetla a hlavně kolik jsi toho přečetla. Jedním z dalších superlativ je komentování knih, soutěže (např. O knihu roku) a vyhledávání knih, u kterých si můžeš přečíst stručný obsah + hodnocení uživatelů. Dále máš možnost přidat si své přátele do vlastního seznamu a co hlavně, můžeš si přečíst jakkoukoliv knihu od autorů 15.-19. století a navíc si procvičíš i angličtinu.

Abys lépe pochopila, jak s Goodreads zacházet, koukni na video (anglické).

Proč jen autoři 15.-19. století?

Ono je to vcelku logické. Pro všechny novodobé a moderní autory by bylo krajně nevýhodné poskytovat své knihy k četbě na nejrůznějších serverech a ještě k tomu zdarma. To by byl poněkud slušný prodělek, nemyslíš? Osobně jsem četla Pýchu a Předsudek od Jane Austenové, Drákulu od B. Stockra a… není to až tak špatné. U knih ostatních moderních autorů nalezneš pouze krátký obsah bez spoilerů a seznam obchodů, kde můžeš knihu zakoupit. Což také není na škodu.

A jak taková e-kniha vypadá? Přesně takto.
A jak taková e-kniha vypadá? Přesně takto.
zdroj: frontmatters.files.wordpress.com

Konečné skóre tedy vypadá na 2:1 pro E-booky. Nevím jak ty, ale já stejně zůstanu věrná knížkám.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář