Přináším vám rozhovor s marketingovým ředitelem cestovní agentury Invia, ve které působí již úctyhodných 12 let. Michal vám prozradí, kam lze letos bezpečně vycestovat a také které destinace jsou překvapivě nejprodávanější.

avatar

Martina Kalinová
Má vystudován roční kurz žurnalistiky a zajímá se o zdravý životní styl.

Michal Tůma vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor mezinárodní obchod a komerční komunikace. V Invia.cz vybudoval marketingové oddělení a významně se podílel na strategii společnosti. Na online marketingu ho nejvíce baví jeho měřitelnost, interaktivita, flexibilita a novinky, které se v oboru prakticky nonstop objevují.

Největší zájem zůstává o zájezdy do Řecka

1) Dobrý den, Michale, předem Vám moc děkuji, že jste souhlasil s rozhovorem. Můžete se nám prosím pro začátek ve stručnosti představit?

Už více než dvanáct let působím v cestovní agentuře Invia na pozici marketingového ředitele. Za tuto dobu se z naší společnosti stal největší prodejce dovolených přes internet v České republice a rozšířili jsme své aktivity i na další zahraniční trhy.

Ve volném čase se věnuji především rodině, a když to jde, tak samozřejmě i cestování nebo golfu.

2) Odtajněte nám, co obnáší pozice marketingového ředitele. Co Vás na té práci tolik baví?

Pracovní den na mojí pozici je pestrý. Právě to, že nikdy není stejný a pracovní náplň se různě vyvíjí, mne velmi baví. Součástí mé práce je samozřejmě neustálé vzdělávání se v oboru marketingu. Novinky se v tomto segmentu objevují prakticky nonstop a my se v nich musíme nejen orientovat, ale i vhodně je aplikovat do praxe.

3) Prázdninové zvyky Čechů mění nejen strach z terorismu, ale i z pohybu migrantů, o nichž neustále informují všechna média. Prozraďte nám, do kterých destinací lze letos vycestovat beze strachu a s klidem.

Zhodnotím-li celkové prodeje zájezdů za letošní rok, pak největší zájem zůstává o zájezdy do Řecka, které tvoří 17 % z prodeje pobytů. Na špici žebříčku popularity je Řecko následováno Itálií, kterou letos volí 15 % turistů. Třetí nejoblíbenější zemí u turistů, kteří na dovolenou cestují s cestovní kanceláří, je Chorvatsko.

Oproti loňsku lze registrovat zvýšení popularity právě u tradičních evropských destinací. Například prodej dovolených na Kanárské ostrovy, Madeiru či Slovensko se více než zdvojnásobil. Výrazný nárůst zájmu, o bezmála 80 %, je možné vidět i u pobytů do Španělska nebo Bulharska, které se letos zařadily do pětice nejoblíbenějších zemí.

Lidé se však nemusejí obávat vycestovat ani do dalších destinací. Například populární řecký Kos hlásí, že se zde uprchlíci neobjevili již několik měsíců. Příjezd uprchlíků se totiž podle místních zastavil ještě před smlouvou Turecka s Evropou. Imigranti totiž do Řecka přicházeli výhradně z tureckého Bodrumu, což je oblíbená turistická lokalita Turecka. Turecko kvůli cestovnímu ruchu a uklidnění situace zakázalo migrantům vstup do této oblasti a díky tomu zmizeli migranti i z řeckých ostrovů.

Příjmy z cestovního ruchu jsou pro všechny přímořské země velmi důležité, a proto přijímají všechna opatření, aby zajistily bezpečí a klidný průběh turistické sezóny.

4) V Egyptě, Turecku a Tunisu vládnou nepokoje, občas se střílí, stoupá kriminalita. Přesto se najde řada lidí, které tyto destinace lákají vzhledem k nízké ceně zájezdů. Registrujete u těchto destinací nějaký prodejní propad, nebo jste sám překvapen, že se zájem o tyto země zas až tolik nesnížil?

Pokud se podíváme na poptávku po dovolených v letošním červnu, registrujeme, že Egypt, Turecko i Tunisko se řadí mezi 8 nejoblíbenějších destinací, kam si čeští turisté pořizují své zájezdy. Lidé na těchto zemích oceňují vysokou kvalitu služeb a nízké ceny. Například all inclusive zájezd do Turecka na 8 dní letecky je v nabídce last minute pobytů u cestovní agentury Invia k dispozici za méně než 5 000 Kč na osobu. V těchto destinacích je stabilní podnebí, teplé moře s pohodlným přístupem a pláže s bohatým zázemím. Díky tomu jsou tyto země stále vyhledávaným cílem turistů.

Při srovnání s loňským rokem jsme například u Egypta zaznamenali v červnu dokonce mírný nárůst v počtu objednávek. V případě Turecka či Tuniska poptávka po dovolených meziročně klesla.

Pro tyto země jsou příjmy z cestovního ruchu klíčové, proto se snaží maximálně zajistit bezpečnost a nabídnout turistům ty nejlepší služby.

5) Kam se z důvodu bezpečnosti podle Vás vypravit s hodně malými dětmi? A není lepší zůstat v naší rodné zemi, kde se též skrývá spousta krásných míst?

Záleží na preferencích každé rodiny. Někdo si užije prázdniny v naší zemi, která bezesporu nabízí řadu atraktivních možností pro trávení dovolené. V nabídce cestovní agentury Invia je na léto 2016 bezmála 50 tisíc zájezdů po České republice. Věřím tak, že si z naší nabídky vybere každý.

Jiní zase s oblibou vyrážejí do zahraničí a odpočinek či aktivní dovolenou mají spojenou s pobytem u moře a na pláži. Rodiny s oblibou vyrážejí především na řecké ostrovy, do Chorvatska, Itálie nebo do Bulharska. Výhodou těchto zemí je krátká doba letu nebo možnost vlastní dopravy. Navíc tyto destinace poskytují velké množství pohodlných pláží s pozvolným přístupem do moře a zábavnými atrakcemi pro děti, což je pro rodiny často nejdůležitějším kritériem.

Hotely se požadavkům rodin s malými dětmi zcela přizpůsobují a svým klientům poskytují možnost zapůjčení dětských postýlek, židlí či chůviček. Při výběru dovolené mohou rodiny hledat pobyty s označením rodinná dovolená nebo baby friendly pobyt.

Cestovní agentura Invia rovněž preferencím rodin přizpůsobila možnosti vyhledávání zájezdů. Zákazníci si snadno mohou najít pobyt se slevou pro dítě, zábavnými aktivitami pro děti či s dobrým přístupem od hotelu k pláži. Například dovolených s označením „vhodná pro děti“ je aktuálně na léto 2016 v nabídce cestovní agentury Invia přes 900 tisíc.

Ještě bych chtěl připomenout, že pokud rodiče plánují dovolenou s dětmi do zahraničí, neměli by zapomínat na skutečnost, že všechny děti již musí mít vlastní pas.


zdroj: Invia.cz

Slevy se pohybují i kolem 50 %

6) Je pravdou, že letos dochází oproti minulým rokům z důvodu bezpečnostní situace ke zdražování dovolených? V jaké míře tento trend pozorujete?

Obecně ke zdražování dovolených nedošlo. Například letos v červnu si zákazníci cestovní agentury Invia pořizovali zájezdy s průměrnou cenou 12 tisíc korun na osobu, což je o bezmála tisíc korun méně než ve stejném období loni. To ukazuje, že ceny dovolených letos nerostly.

V případě nejpopulárnějšího Řecka činily ceny prodaných zájezdů v červnu 2016 v průměru 13 500 Kč na osobu, to je dokonce o 1 500 Kč méně než loni. U Turecka a Egypta ceny poklesly dokonce o 2 400 Kč

Nárůst cen se projevil například u ubytování ve vyhledávaných letoviscích zejména ve Španělsku nebo v Itálii.

7) Zaznamenal jste, že si celkově více Čechů zarezervovalo zájezdy za vyšší ceny do bezpečnějších destinací s dostatečným předstihem pro jejich vnitřní klid, nebo čekáte největší prodejní nával last minute kamkoliv s kolikrát až 40% slevou během letních prázdnin?

V prvních pěti měsících roku se tradičně prodávají především zájezdy v režimu first minute. Ty volí zejména rodiny s dětmi, které musejí svou dovolenou plánovat dlouhou dobu dopředu. Navíc vítají bonusy, které jsou v rámci first minute poskytovány, jako je například pobyt pro dítě zdarma.

Nyní přichází právě sezóna prodeje last minute zájezdů, o které je tradičně největší zájem v období od června do srpna. Cílová skupina last minute zájezdů se liší. Nákup pobytu na poslední chvíli preferují především mladí lidé a páry, kteří jsou schopni se okamžitě přizpůsobit nabídce zájezdů. Ti vítají slevy, které se pohybují i kolem 50 % z původní katalogové ceny.

Takže registrujeme jak velký zájem o nákup zájezdů s předstihem, tak i vysokou poptávku po last minutech.

Destinacemi, které budou na last minutové nabídky primárně k dispozici, jsou letos Tunisko, Egypt či Turecko. Ty jsou pro klienty lákavé hlavně nízkými cenami. V současné době se doprodávají poslední místa na červencové svátky, o které je tradičně velký zájem. Ty tedy budou v last minute nabídce chybět. Vyprodané nebo těžko dostupné jsou rovněž Kanárské ostrovy. V rámci last minute bude nabídka omezená právě na Kanárské ostrovy, do Španělska nebo na Kapverdské ostrovy. Menší pestrost pobytů je i v případě Chorvatska a Bulharska, chybí zejména nabídka velkých pokojů pro více osob. Výhodné last minute zájezdy naopak budou kromě Turecka například i na Krétu.

8) Mimo Vaši marketingovou práci pro Invia.cz jste také milovník dobrého jídla a hráč golfu, který hrajete i závodně. Vyhledáváte golf i na dovolené?

Golfu se věnuji už jen rekreačně. S příchodem rodiny se dovolené řídí především potřebami dětí, takže golf není při výběru dovolených prioritou.

9) Prozradíte nám, kam pojedete letos na dovolenou Vy?

Vzhledem k tomu, že se naše rodina nedávno rozrostla, tak letos dovolenou v tradičním slova smyslu neplánujeme. Určitě ale léto využijeme k cestám po tuzemsku a především k odpočinku.

10) Moc Vám děkuji za rozhovor. Je něco, co byste chtěl čtenářům Kámoška.cz vzkázat?

Rovněž Vám mnohokrát děkuji. Čtenářům přeji krásné léto a vydařenou dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků.

 

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář