Jako většina lidí v mém věku ráda cestuji, volím však většinou města než přímořské destinace – nekonečné slunění a koupání mě rychle přestane bavit. Uznávám, že vše má své pro a proti, například nekonečné prohlížení kostelů, které je s „městskou turistikou“ vždy spojené, vyloženě odmítám.

avatar

Katka Jandová

Jako většina lidí v mém věku ráda cestuji, volím však většinou města než přímořské destinace – nekonečné slunění a koupání mě rychle přestane bavit. Uznávám, že vše má své pro a proti, například nekonečné prohlížení kostelů, které je s „městskou turistikou“ vždy spojené, vyloženě odmítám. Pro tento rok jsem si zvolila Paříž, mekku módy a umění, kterou miluju. Nabízí ale mnohem víc, než si dovedeš přečíst v průvodci. Jak si tedy dovolenou v Paříži užít a přitom se neunudit?

Nejromantičtější město Evropy nabízí mnohem víc než známou Eiffelovu věž.

Nejromantičtější město Evropy nabízí mnohem víc než známou Eiffelovu věž.

Povinnosti každého „cestovatele“

Umíš si představit návštěvu Paříže bez výstupu ( pro lenochy výjezdu) na Eiffelovku? Ta je ale často spojená s nekonečnými frontami, kde i jinak mírumilovní lidé často ztrácejí nervy. Zkus na ni vyrazit buď časně ráno, ještě před otevírací dobou nebo těsně před tou zavírací, poslední vstup je asi 15 minut před oficiální zavíračkou. Chytré hlavy sice tvrdí, že z jejího vrcholku jde vidět až na 60 kilometrů daleko (!!!), pro tebe ale bude bonusem „jen“ nejkrásnější západ slunce, jaký si umíš představit. Ideální bude, když její návštěvu spojíš s piknikem na nedalekých Marsových polích, na tento zážitek určitě nezapomeneš. K jídlu zvol stylové potraviny, dlouhé bagety, palačinky (o těch s nuttelou se ti bude ještě zdát), sýry a víno.

Památky plné emocí

Jednou z nejdůležitějších památek Paříže je i katedrála Notre Dame na ostrůvku Ile de la Cité. Pokud se zrovna netoužíš prodírat mezi stovkami turistů z celého světa a vidět ji zevnitř, ale nesmí ti chybět, zkus se s přáteli posadit, stejně jako to mladí Pařížané dělají, na druhou stranu k Seině. Určitě se mnou budeš souhlasit v tom, že v noci je vše krásnější než ve dne, teď k tomu máš jedinečnou příležitost. Načerpáš tu pravou atmosféru města prosycenou hudbou pouličních umělců okořeněnou navíc o skvělý výhled. O trochu zajímavější než samotná katedrála jsou katakomby s morbidní atmosférou v její těsné blízkosti. Jednou z bezesporu nejzajímavějších pařížských staveb je Centre Pompidou. Jedná se o budovu zkonstruovanou „naopak“, zvenčí stkví trubky a barevné vedení, zevnitř je hladká. Její vnitřní prostory jsou muzejní, právě díky její originalitě by ti neměla ujít. Mezi další místo, které ti nesmí uniknout je kouzelný Montmartre s bělostným Sacre Coeur, svatostánkem všech hříšníků Moulin Rouge a secesním vchodem do stanice metra Abessess.

Pěškobusem to ideální není

Pokud chceš poznat město, ale nechce se ti chodit, máš na výběr ze dvou možností, loď nebo autobus. Autobus stojí kolem 25 euro, jeho velká výhoda je v tom, že jízdenka platí po dva dny a ty můžeš vystoupit na jakékoliv z jeho zastávek, pokochat se místem a poté naskočit do dalšího. Linky jezdí většinou ve dne, pokud ale toužíš poznat spíše noční Paříž, zvol loď ( ta jezdí celodenně). Během hodinové projížďky ti průvodce ukáže nejdůležitější a nejslavnější památky, jaké se v okolí Seiny nacházejí, výpravy probíhají většinou v angličtině. Standardní cena je podle zvolené společnosti kolem 15 euro, pokud si ještě malinko více připlatíš, můžeš na lodi i poobědvat nebo povečeřet. Pronajmout si také můžeš kolo, takovéto půjčovny jsou na každém rohu. Nemusíš se bát, řidiči jsou opatrní.

Výstavy nemusí být jen promarněný čas!

Ne nadarmo patří Louvre k jedné z nejdůležitějších pokladnic umění světa, nabízí ale mnohem víc, než jen DaVinciho Monu Lisu nebo Niké Samothráckou. Jeho, pro mě daleko více, zajímavější součástí komplexu je Musée de la Mode et Du Textile, neboli Muzeum módy a textilu. Uvnitř se nachází několik desítek vitrín, z nichž každá je věnována jinému návrháři. Ty jsou vyplněny jejich nejslavnějšími kousky, životopisy a většinou i obrazovkou, kde se promítá některá z jejich přehlídek. Zastoupení tu mají převážně tvůrci spjatí s Francií. Své místo tu má i neodmyslitelná sbírka historických bot, doplňků a šperků, mnohdy starých i přes 400 let. O poschodí výše můžeš najít třeba Muzeum užitého umění nebo knihovnu. A bonbónek na závěr- pokud ti ještě nebylo 26 let, jsi osvobozená od placení vstupného ( kolem 5 euro), díky naší účasti v Evropské unii. Tato akce platí i u několika dalších atraktivních atrakcí, zkus si je dopředu vyhledat na internetu, můžeš tak ušetřit až několik desítek euro. Výhodou je i kartička ISIC, která ti pár mincí také ušetří. V Paříži se často objevují i jiné, sezónní zajímavé výstavy, třeba od 15. září do 10. října probíhá v Maison Européenne de la Photographie výstava snímků Karla Lagerfelda, která bude určitě stát za to!

Nákupy, nákupy…

Jaká by to byla dovolená bez nakupování? Pro nákupní maniaky ,jako jsem já, je celé město přímo svatostánkem. Projdi si celé slavné Champs Élysées, kromě butiků vyhlášených značek tam můžeš najít i ty méně nákladnější, třeba Zaru nebo H&M. Neostýchej se ale zavítat do luxusního obchodu, prodavačky jsou milé a nebudou tě propalovat nenávistnými pohledy, jako je tomu často u nás. Mezi nejlepší obchodní domy patří La Samaritaine nebo Forum des Halles poblíž Centre Pompidou. Několika patrová budova je téměř celá pod zemí, a to, co vykukuje, je ze skla. V noci však toto místo kvůli rozšířené kriminalitě a prostituci raději vynechej. Rájem všem shopaholiček je okolí Rue Rivoli, kde jsou soustředěny obchody všech významných řetězců. Za navštívení stojí i luxusní Galerie Lafayette, která je díky svému designu skutečnou perlou.

Ham mňam

Určitě jsi slyšela o francouzské specialitě – makaronkách. Jejich domovem je ráj všech mlsných jazýčků Ladurée na Champs Elysées, kde je ovšem situace podobná frontě na Eiffelovku. Místo toho zkus navštívit malý obchůdek Pierre Hermé hned naproti butiku Coco Chanel na Rue de Cambon ( poblíž Rue Rivoli), kde není takový shon. Věř mi, že nic lepšího, než čokoládové nebo karamelové koláčky jsi nejedla, budeš se olizovat až za ušima!

Kam vyrazit večer?

Paříž patří mezi nejdražší města světa ve všech směrech. Z vstupenku do klubu můžeš zaplatit i 30 euro, vyplatí se ti proto hledat a hledat. Za koktejly utratíš také nemalou částku, většinou kolem 10 euro a výše, vše ale záleží na zvoleném místě.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář