Když se řekne upír, každému se určitě vybaví Stmívání, kniha, která pohltila svět. Kdo Stmívání nečetl, tak ho alespoň viděl nebo o něm slyšel. A kdo říká, že ne, tak lže. Ovšem knihy s upíří tématikou tu byly dávno před Stmíváním a vznikají i po něm. Proto bych se v tomhle článku chtěla věnovat právě knihám o upírech, které stojí za přečtení.

avatar

Nikol Chrástová
Blogerka se zájmem o vše zajímavé, co se objeví v jejím zorném poli.

Když se řekne upír, každému se určitě vybaví Stmívání, kniha, která pohltila svět. Kdo Stmívání nečetl, tak ho alespoň viděl nebo o něm slyšel. A kdo říká, že ne, tak lže. Ovšem knihy s upíří tématikou tu byly dávno před Stmíváním a vznikají i po něm. Proto bych se v tomhle článku chtěla věnovat právě knihám o upírech, které stojí za přečtení. Pojď se společně se mnou vrhnout sát krev a objevovit zábavnou literaturu.

Představím ti knihy o krevsajících potvorách, které stojí zato přečíst

Představím ti knihy o krevsajících potvorách, které stojí zato přečíst

Upíří deníky

Dva upíří bratři, kteří jsou přesnými protiklady. Krásný a tajemný Stefan, i přesto, že je upír, odolává lidské krvi a je hodný. Damon, který dostane každou dívku, protože je přímo nádherný ovšem nehodlá odmítat lidskou krev a v zabíjení se vyžívá. Oba se upíry stali během renesance před dávnou dobou a oba se zamilovali do mladé upírky Katherine. Snažili se o dívku bojovat, tak dychtivě, že to Katherine nepřežila. Po několika staletích, kdy se Stefan přihlásí na novou školu a seznamuje se s dívkou, která se jmenuje Elena a je neskutečně podobná jeho lásce Katherine. Stefan se do ní zamiluje, i když e nejdříve snaží odolávat. Jenže do města přijede i jeho bratr Damon, který ho našel a chce Elenu pro sebe. Elena se tak ocitá mezi dvěma bratry. Pro koho se rozhodne? A nezemře stejně jako kdysi Katherine? To si můžete přečíst v několika dílech. U nás již vyšlo Probuzení, Souboj, Zášť, Temné shledání a Návrat a brzy vyjde Soumrak. Pokud se vám příběh nechce číst, můžete se alespoň podívat na seriál, který je točený podle knih.

Škola noci

Škola noci má také více dílů. U nás jsou dostupné díly Označená, Zrazená, Vyvolená, Nezkrotná a Pronásledovaná. V našem světě, žijí upíři a je tu také škola, kde upíry trénují. Stopař si vyhlídne člověka, kterého označí. Člověk buď příjme proměnu a změní se v upíra, nebo proměnu jeho tělo odmítne a on nebo ona, zemře. Stopař označí i šestnáctiletou Zoey, kterou na poslední chvíli babička přiveze do Školy noci, aby nezemřela. Škola, kde se studenti začínají učit v osm večer a končí ve tři ráno. Každé mládě, což jsou ti čerstvě proměnění, mají na čele znak modrého půlměsíce. Když upíři vyrostou, tetování se rozroste a značí jejich charakter. Zoey ovšem začnou celkem rychle tetování přibývat na různých místech těla. Bohyně noci jí totiž obdařila skvělými schopnostmi, které jí dávají moc, ale také zodpovědnost. Ale aby to nebyla nuda, na škole se začnou dít divné věci a bude řešena spousta problémů.

Vampýrská akademie

Teď je asi v oblibě mít u každé knihy několik dílů, takže i Vampýrská akademie jich má více. Mrazivý polibek, Stínem políbená, Krvavý slib a Spoutáni magií. Příběh morojské princezny Lissy a její kamarádky Rose, které uprchly z vampýrské akademie. Jenže po dvou letech je strážci vypátrali a odvlekli je zpět do školy. Tím musí čelit obrovskému nebezpečí, protože na škole jsou bytosti, které chtějí Lissu zabít – jakožto jediná dcera morojského rodu, jim kazí plány. Rose je ovšem zvláštní druh upíra, vampýr a tak jim může čelit. Musí se ovšem zdát své velké lásky, aby Lissu ochránila.

Darren Shan

Možná znáte film Upírův pomocník, pokud ne, tak se na něj doporučuji podívat. Tento film je natočen právě podle knihy Darren Shan, která má také spoustu dílů. První z nich Madame Okta, nás seznamuje s mladým klukem Darrenem. Žije poklidný život, chodí do školy a má nejlepšího kamaráda Steva. Jednou k nim do města přijede Panoptika zrůd, kde vystupuje i upír se svým cvičeným pavoukem. Steve pozná, že je to upír, protože ho viděl na obrázku z jiného století. Steve ho požádá, aby z něj udělal poloupíra, ale je odmítnut, prý proto, že má zlou krev. Steve se chce upírovi pomstít a mezitím Darren ukradne upírovi pavoučici. Jenže pavouk omylem kousne Steve a upír slíbí, že dá Darrenovi protijed, aby Steve zachránil, jen když slíbí, že ze sebe nechá udělat poloupíra a stane se jeho pomocníkem. Dočkáme se i Stevovi pomsty a proměny, ale to zase v jiných dílech. Myslím, že tento skvělý příběh, kde konečně nejde jen o lásku, stojí za přečtení.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Aydee

  Škola noci je ze začátku fajn,ale pak už jsou to slabší díly (četla jsem jen do osmičky a upřímně dál už se mi nehce),ale tak každý může posoudit :-)

 • Jenny

  Ahoj Petty VA pokračujou jen se to jmenuje Pokrevní pouta a pak má vyjít ještě pokrevní pouta -zlatá lilie :-) .
  Jinak scháním něco nového na čtení tak kdyby měl někdo návrh:-) četla jsem všechny stmívání,školu noci ,upíří deníky,Akademie Evernight,Vampýrská akademie,Pád ,Muka Vášen od Lauren Kate :-)

 • petty

  nevíte jestli spisovatelka VA hodlá napsat i 7. díl V. akademie?? byl by supr!!

 • niky

  ja jsem cetla Stmivani, Vampyrskou akademii, Darrena Shana a Školu noci také… Deníky jsem měla taky doma, půlku jsem přečetla, ale vůbec mě to nebavilo… Vampyrska akademie je podle me nejlepsi, ale i Darren a Škola je supr… Stmívání už je horší :/

 • http://skodulka.blogspot.com/2011/10/happy-halloween.html Skodulka

  Četla sem vše až na Školu Noci.. mám upíry ráda.. Nejraději mám kromě Twilight ságy ještě Vampýrskou akademii, ta určitě stojí za přečtení.. Mimochodem mám pocit, že Vampýrská akademie má o dva díly víc, než je tu psáno.. ;)

 • Shailin

  ♥♥♥♥ upírův pomocník ♥♥♥♥♥ , byla jsemposedlou fan TWILIGHT , pak jsem si pecetla madame oktu , a uz nemuzu twilight vystat je to taka pip…ovina

 • Karolina

  Hezký článek..:)) já koukám na Upíří deníky…chtěla bych si přečíst i knížku ostatní co si tu zminovala moc neznám ale to Darren Shan mě zajímá….asi si to něde seženu ;)
  btw: řikala si že seriál upíří deníky je podle knížek ale moje kamarádka, která je četla řikala že prej je to uplně jiný….nwm sama to nemůžu posoudit…

 • Netty

  Já byla blázen do upíří tématiky..od doby Stmívání je ale i každá druhá puberťačka:-/ a i když už upíry tak nebaštím,je pravda že čtu VA a můžu jen doporučit:))
  Škola noci je spíš pro ty třináctileté.